Trudno wybrać ubezpieczenie na życie: ten skomplikowany do oceny dla laika produkt oferuje w Polsce 26 zakładów ubezpieczeń. Każda z firm zapewnia wiele wariantów polis, ubezpieczenie z funkcją oszczędności, bez niej, polisy powiązane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, z dodatkowym ubezpieczeniem wypadkowym i chorobowym, polisy rentowe i posagowe… Ofert jest gąszcz, dlatego zamiast porównywać konkretne propozycje, prezentujemy czytelnikom kilka praktycznych rad, jak dopasować polisę do własnych potrzeb.
Warto sprawdzić: Ta polisa to właściwie ubezpieczenie na wypadek śmierci
30 lat – kluczowy wiek
Kiedy Polacy kupują polisy? Branża uznaje, że szczyt zainteresowania polisami indywidualnymi ma miejsce niedługo po trzydziestce, gdy ludzie zakładają rodziny, rodzą im się dzieci i zaczynają dostrzegać potrzebę zabezpieczenia finansowego przyszłości swojej i osób, które są na ich utrzymaniu. Mają wówczas po prostu co zabezpieczać. Zwykle człowiek, który zaczyna szukać polisy, jest przytłoczony różnorodnością oferty.
Dlatego na początek garść przydatnych zasad przygotowanych przez aktuariusza. – Terminowe polisy na życie powinni mieć wszyscy, warto sprawdzić, czy mamy możliwość dołączenia do grupowego ubezpieczenia w pracy lub przy kredycie mieszkaniowym, polisy warto wykupić na wysokość trzykrotności średnich zarobków – mówi „Rzeczpospolitej” Marcin Krzykowski, partner w firmie doradztwa aktuarialnego Milliman.
Dodaje, że gdy wybierzemy optymalne rozwiązanie, nie należy już się ubezpieczeniem zajmować i zmieniać np. już po roku.