Ranking ubezpieczeń OC 2020. Kilkaset złotych różnicy

Zakłady ubezpieczeń ERGO Hestia, Proama i Generali oferują najtańsze polisy OC dla kierowców.

Publikacja: 04.03.2020 15:30

Ranking ubezpieczeń OC 2020. Kilkaset złotych różnicy

Foto: Adobe Stock

Najwięcej za ubezpieczenie komunikacyjne OC zapłacimy we Wrocławiu i Gdańsku, a najmniej w Lublinie i Białymstoku – wynika z zestawienia przygotowanego przez multiagencję Superpolisa Ubezpieczenia. Najdroższe polisy OC oferuje obecnie Aviva i Wiener. W ubezpieczeniu OC ciągle najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość składki. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a zakres wszędzie jest taki sam, gdyż określa go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Polityka cenowa ubezpieczycieli

Przy ustalaniu ceny polisy każde z towarzystw stosuje własną politykę cenową. Jest jednak część danych, która w największym stopniu wpływa na cenę polisy. Są to: historia ubezpieczenia, profil kierowcy oraz lokalizacja.

– Dla ceny OC ważne są przede wszystkim wielkość miasta oraz wiek, szkodowość i status rodzinny kierowcy – twierdzi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. Zawsze chodzi tu o stopień ryzyka, jakie wiąże się dla ubezpieczyciela ze sprzedaną polisą. Przykładowo, im większe miasto, tym większy ruch samochodowy, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku lub kolizji. Im starszy i bardziej ustatkowany kierowca, tym większe – w teorii – prawdopodobieństwo, że będzie jeździł ostrożnie. Z kolei im niższy jest wiek kierowcy, tym – zgodnie ze statystykami – większe ryzyko, że spowoduje on zdarzenie drogowe.

Podobnego zdania jest Tomasz Piekarski, dyrektor ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w PZU. Najskuteczniejsza metoda na obniżenie ceny ubezpieczenia to bezpieczna jazda. Brzmi banalnie, ale działa realnie. Zaawansowane modele matematyczne pozwalają na mocno spersonalizowaną cenę dla każdego klienta. Najważniejszym zaś czynnikiem, który decyduje o wysokości składki, jest tzw. szkodowość, a więc najczęściej stłuczka czy wypadek. Ważny jest też staż za kierownicą. Młody, niedoświadczony kierowca może się spodziewać, że będzie musiał zapłacić więcej od swoich rodziców. Ale tylko początkowo. Jeśli jeździ rozważnie, to szybko zdobędzie pozytywną historię przebiegu ubezpieczenia, a wraz z nią niższą cenę.

Lidia Alagierska, ekspert ds. oferty ubezpieczeniowej, departament rynku w pionie UNIQA dla Ciebie, UNIQA Polska, przyznaje, że klient charakteryzujący się udokumentowaną wieloletnią bezszkodową historią przebiegu ubezpieczenia ma największe szanse na uzyskanie atrakcyjnej składki za OC i AC. Obniżka może sięgać nawet 75 proc.

Ranking ubezpieczeń OC 2020: duża różnica cen

Jak różnie wyceniają ryzyko towarzystwa ubezpieczeniowe, widać po cenach polis. Różnica w cenach OC o takim samym zakresie ochrony u różnych ubezpieczycieli może sięgnąć nawet kilkaset złotych. Na przykład w Warszawie 34-letnia kobieta jeżdżąca samochodem marki Toyota Avensis III z 2017 r. o mocy silnika 143 KM i pojemności 2.0 l, posiadająca prawo jazdy od 13 lat, i prowadząca auto bezszkodowo od 10 lat, za ubezpieczenie OC zapłaci od 648 zł do 1510 zł. We Wrocławiu ceny pakietów dla tego samego kierowcy wahają się od 519 zł do 1660 zł, a w Białymstoku od 558 do 1208 zł.

Kupując samą polisę OC, łatwo możemy porównać oferty, korzystając z multiagencji albo porównywarki internetowej. Do wyliczenia składki potrzebować będziemy kilku informacji: danych pojazdu (m.in marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, data pierwszej rejestracji) i danych kierowcy (np. data otrzymania prawa jazdy, kod pocztowy miejsca zamieszkania).

Premie za lojalność

Na polisie OC można zaoszczędzić, kupując ją razem z autocasco, ale także łącząc zakup ubezpieczenia komunikacyjnego z innymi polisami, np. ubezpieczeniem mieszkania. Coraz częściej w ofercie ubezpieczycieli pojawiają się też usługi okołoubezpieczeniowe i miniubezpieczenia, np. kluczyków, opon, szyb itp.

Najważniejszymi obecnie czynnikami mającymi wpływ na składkę jest dotychczasowy przebieg ubezpieczeń klienta, jego wiek oraz jak długo posiada prawo jazdy. Badane są również takie czynniki jak przywiązanie klienta do zakładu ubezpieczeń – jeśli klient jest lojalny, ma to korzystny wpływ na cenę. – Kolejnym czynnikiem jest zakres ubezpieczenia – im więcej produktów w danym towarzystwie posiada klient, tym niższa będzie cena poszczególnych ryzyk – mówi Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU SA.

Jeżeli dla bezszkodowego klienta z wieloletnim doświadczeniem dołożymy ubezpieczenie w pakiecie oraz posiadanie innych ubezpieczeń majątkowych w tym samym zakładzie ubezpieczeń, to zwiększamy szansę uzyskania jednej z najtańszych składek w ubezpieczeniach komunikacyjnych – przyznaje Lidia Alagierska, ekspert ds. oferty ubezpieczeniowej, departament rynku w pionie UNIQA dla Ciebie, UNIQA Polska.

Rozwiązania telematyczne

Perspektywą ubezpieczeń komunikacyjnych są rozwiązania telematyczne. Klient, który pozwoli monitorować swój styl jazdy, może liczyć na niższe składki, o ile jeździ bezszkodowo i bezpiecznie.

– Rozwiązania telematyczne, pozwalające na dopasowanie ceny do faktycznych zachowań kierowcy na drodze, mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. Rozwój telematyki przyniesie ze sobą koniec kategoryzowania grup kierowców. Grupą, która może na tej technologii zyskać najbardziej, są młodzi kierowcy, według statystyk powodujący najwięcej wypadków. Jeśli zgodzą się na monitorowanie stylu swojej jazdy, będą w stanie udowodnić ubezpieczycielom, że potrafią jeździć bezpiecznie, i w efekcie za polisę zapłacą mniej. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ubezpieczyciel krytycznie oceni nasze drogowe nawyki, może równie dobrze podnieść cenę.

Takie rozwiązanie oferuje już PZU oraz Link4 i cieszą się one dużą popularnością.

PZU planuje szerzej oferować usługę PZU GO – mówi Tomasz Piekarski, dyrektor ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w PZU. To nowoczesne rozwiązanie, z którego jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ pozwala ratować ludziom życie. Niewielkie elektroniczne urządzenie, które wygląda jak naklejka i jest przyklejane na przednią szybę samochodu, nie tylko rejestruje styl jazdy. Gdy „wyczuje” wstrząs, mogący świadczyć o wypadku, alarmuje centrum operacyjne PZU. Przekazuje jednocześnie informację o lokalizacji auta.

Konsultant PZU natychmiast telefonuje do klienta, by sprowadzić, czy potrzebna jest pomoc, a gdy ten nie odbiera, wzywa służby ratunkowe. PZU GO sprawdza się w praktyce. Pierwszy bardzo poważny wypadek drogowy wykryło zaraz po uruchomieniu tej usługi, na początku 2019 roku. – Konsultant błyskawicznie wezwał na miejsce służby ratunkowe, dzięki czemu dwie poważnie ranne osoby szybko uzyskały pomoc – dodaje Tomasz Piekarski.

Z punktu widzenia ubezpieczycieli telematyka pozwala na lepsze oszacowanie ryzyka związanego z koniecznością wypłaty ewentualnych odszkodowań, przyznaje Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Monitoring stylu jazdy pozwala na dokładniejszą ocenę dokonywaną na poziomie poszczególnych kierowców. W momencie odnawiania polisy ubezpieczyciel będzie mógł bardziej szczegółowo omówić i uzgodnić procesy zarządzania ryzykiem, które będzie można wspólnie podjąć w celu obniżenia wskaźnika szkodowości.

Profil kierowcy:

  • Rok urodzenia: 1986 r.
  • Osoba fizyczna
  • Prawo jazdy: od 14 lat i jedyny prowadzący ubezpieczany samochód
  • Staż w OC: 10 lat i bez szkód
  • Staż w AC: 10 lat i bez szkód
  • Parkowanie w garażu podziemnym, garaż wspólny
  • Stan cywilny mężatka, zawód pracownik techniczny, 5-letnie dziecko
  • Użytkowanie za granicą – nie będzie użytkowany
  • Start ubezpieczenia 01.03.2019 r.

Najwięcej za ubezpieczenie komunikacyjne OC zapłacimy we Wrocławiu i Gdańsku, a najmniej w Lublinie i Białymstoku – wynika z zestawienia przygotowanego przez multiagencję Superpolisa Ubezpieczenia. Najdroższe polisy OC oferuje obecnie Aviva i Wiener. W ubezpieczeniu OC ciągle najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość składki. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a zakres wszędzie jest taki sam, gdyż określa go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał