Wypadek samochodowy i co dalej? Garść praktycznych porad

Garść porad dotyczących tego, jak się zachować po kolizji bądź wypadku drogowym.

Publikacja: 16.07.2020 10:47

Wypadek samochodowy i co dalej? Garść praktycznych porad

Foto: Adobe Stock

W poprzednich latach ponad połowa Polaków jechała na wakacje własnym samochodem. Jest praktycznie pewne, że w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, jeszcze większy procent rodaków zdecyduje się na ten środek transportu. Zwiększony ruch na drodze oznacza niestety duże ryzyko zdarzeń drogowych.

Warto sprawdzić: Co robić, gdy sprawca wypadku uciekł, albo nie miał OC

Wypadek drogowy czy kolizja?

Postępowanie po zdarzeniu będzie zależało przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z kolizją czy wypadkiem samochodowym. Kolizja drogowa (potocznie zwana stłuczką) to takie zdarzenie, w którym żadna z osób nie została ranna ani zabita.

– Jeżeli doszło jedynie do kolizji, nie trzeba koniecznie wzywać policji na miejsce zdarzenia – wskazuje Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl. – Jeśli nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą kolizji, wystarczy spisać wspólne oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego – dodaje.

Są jednak takie kolizje,  w przypadku których wezwanie policji jest niezbędne. Tak jest np. wtedy, kiedy jeden z kierowców biorących udział w zdarzeniu jest nietrzeźwy. Służby należy wezwać także wtedy, kiedy kierowcy nie są w stanie sami ustalić dokładnego przebiegu kolizji lub nie zgadzają się co do tego, kto jest sprawcą zdarzenia.
Krok po kroku po kolizji:

1.  Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników zdarzenia

Tuż po zdarzeniu oceń najpierw stan swój oraz pasażerów. Następnie sprawdź, czy osoby jadące w innych autach są bezpieczne. Pamiętaj, że przed opuszczeniem auta najlepiej założyć kamizelkę odblaskową.

2. Przesuń samochód w bezpieczne miejsce

Jeśli jest to tylko możliwe, auta biorące udział w kolizji należy jak najszybciej przetransportować na pobocze lub pobliski parking. Dzięki temu inni kierowcy będą mogli swobodnie i bezpiecznie przejechać.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

Jeśli z jakiegoś względu aut biorących udział w kolizji nie można przesunąć w miejsce, w którym nie stanowiłyby żadnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, należy ustawić w odpowiedniej odległości od pojazdów trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Zgodnie z przepisami trójkąt ostrzegawczy stawia się:
– 100 m przed miejscem kolizji w przypadku zdarzenia na autostradzie lub drodze ekspresowej;
– 30-50 m przed miejscem kolizji w przypadku zdarzenia na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym;
– tuż przy samochodzie w przypadku kolizji na terenie zabudowanym. W takiej sytuacji trójkąt nie powinien być umieszczony wyżej niż 1 metr nad ziemią.

Warto sprawdzić: Co zrobić, kiedy masz stłuczkę za granicą

4. Ustal, czy policja będzie wzywana na miejsce zdarzenia

Jeśli uczestnicy kolizji ustalą, że policja będzie wzywana, pozostaje czekać na jej przyjazd. Jeśli policja nie będzie wzywana, można przystąpić do kolejnych kroków.

5. Spisz oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego

Oświadczenie o przebiegu zdarzenia musi zawierać wiele ważnych informacji. Aby w stresie niczego nie pominąć, warto wydrukować wcześniej takie oświadczenie i wozić je ze sobą.

6. Zrób zdjęcia aut

Zdjęcia pokazujące stan aut bezpośrednio po zdarzeniu będą dla Ciebie dodatkowym zabezpieczeniem oraz dowodem dla ubezpieczyciela.

Wypadek drogowy – jak się zachować

Wypadek drogowy, zarówno dla uczestników zdarzenia, jak i świadków, jest zawsze źródłem dużego stresu.
– Dlatego z instrukcją postępowania po wypadku warto zapoznać się na spokojnie, w domu – podkreśla Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl. – Po wypadku czas gra kluczową rolę. To nie moment na zastanawianie się, co właściwie powinniśmy zrobić. To czas na działanie – dodaje.

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podstawowa zasada pierwszej pomocy brzmi: „Zadbaj o swoje bezpieczeństwo”. Martwy ratownik nikomu nie pomoże. Jeśli w chwili wypadku sam jechałeś autem, zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne. Następnie zaciągnij hamulec ręczny i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Przed opuszczeniem auta załóż kamizelkę odblaskową. Jeżeli w momencie wypadku szedłeś po chodniku czy poboczu obok, sprawdź, czy możesz w miarę bezpiecznie podejść do aut. Jeśli natomiast jesteś uczestnikiem wypadku, oceń najpierw, czy możesz bezpiecznie opuścić samochód o własnych siłach.

2. Zapewnij bezpieczeństwo w miejscu wypadku

Jeśli doszło do wypadku, nie można przestawiać aut biorących udział w zdarzeniu. Ustaw więc trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdów.

3. Oceń stan poszkodowanych – pierwsza pomoc

Jeśli miejsce wypadku jest mniej więcej zabezpieczone, przystąp do oceny stanu poszkodowanych. Oczywiście warto poprosić o pomoc innych świadków zdarzenia. Lepiej zadziała konkretna prośba do jednej osoby niż ogólny okrzyk „Pomocy”. W ramach oceny stanu, sprawdź: ilu jest poszkodowanych, czy poszkodowani są przytomni, czy poszkodowani oddychają, jakiego typu obrażenia mają ranne osoby, czy wśród poszkodowanych są dzieci.

Warto sprawdzić: Jazda po alkoholu. To może drogo kosztować

4. Wezwij pomoc

Po wstępnej ocenie stanu poszkodowanych należy zadzwonić po służby (o ile inny świadek jeszcze tego nie zrobił). Możesz zadzwonić pod europejski numer alarmowy 112 lub pod numery dedykowane poszczególnym służbom: 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe.

5. Udziel niezbędnej pomocy

Po wezwaniu służb nie oczekuj bezczynnie na ich przyjazd. W miarę swoich umiejętności i możliwości udziel pomocy poszkodowanym.

6. Pozostań na miejscu wypadku

Pozostań na miejscu zdarzenia przynajmniej do momentu przybycia służb. Jeżeli wezwanie policji czy pogotowia wymagało oddalenia się, to po powiadomieniu służb powróć niezwłocznie na miejsce wypadku.

7. Pomóż policji i pogotowiu

Po przybyciu służb na miejsce wypadku stosuj się bezwzględnie do ich poleceń. Poinformuj także ratowników z pogotowia, jakie czynności wykonywałeś. Jeśli pytałeś któregoś z poszkodowanych o grupę krwi, przekaż także tę informację.

W poprzednich latach ponad połowa Polaków jechała na wakacje własnym samochodem. Jest praktycznie pewne, że w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, jeszcze większy procent rodaków zdecyduje się na ten środek transportu. Zwiększony ruch na drodze oznacza niestety duże ryzyko zdarzeń drogowych.

Warto sprawdzić: Co robić, gdy sprawca wypadku uciekł, albo nie miał OC

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem