Właściciele pojazdów często nie zdają sobie sprawy z zakresu swojej ochrony, np.: na jaką pomoc ubezpieczyciela mogą liczyć w razie awarii auta, jaki jest zakres ich polis autocasco, np. czy auto zostanie naprawione częściami oryginalnymi czy zamiennikami, ale również czy mogą naprawić samochód u swojego ubezpieczyciela OC w ramach tzw. bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) – wynika z badań przeprowadzonych przez porównywarkę ubezpieczeń Porowneo.pl.
– Nasze badania pokazują, że kierowcy w dużej mierze są nieświadomi tego, jaki jest zakres ubezpieczenia ich aut. Tym samym nie wykorzystują możliwości, jakie daje im ich polisa, i nie czerpią korzyści z różnorodności ofert dostępnych na rynku – mówi Wojciech Rabiej, prezes Porowneo.pl.
Warto sprawdzić: Ranking ubezpieczeń OC 2020. Kilkaset złotych różnicy
AC pozwala na elastyczność
Najgorzej wypada wiedza kierowców o dobrowolnych polisach autocasco. Tymczasem jest w nich wiele rozwiązań pozwalających dopasować zakres ochrony do wieku i wartości pojazdu, tak by nie przepłacać za ochronę. Blisko 50 procent ankietowanych przyznało, że nie wie, jaki jest udział własny w ich AC, a jest to kwota, o którą pomniejszone ma być wypłacone odszkodowanie. Jej wysokość zapisana jest w ogólnych warunkach AC, często również na polisie.
Tymczasem w autocasco kierowcy mają różne możliwości do wyboru. Przykładowo właściciele pojazdów mają możliwość wyboru pomiędzy wariantem kosztorysowym (gotówkowym) a serwisowym (bezgotówkowym). W pierwszym przypadku po szkodzie kierowca dostanie zaakceptowaną przez siebie sumę zawartą w kosztorysie, a naprawy dokona we własnym zakresie. Wariant serwisowy oznacza, że auto kierowane jest do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem bez udziału właściciela samochodu. W tym kontekście bardzo ważne jest również to, czy ubezpieczyciel przeprowadzi wycenę lub naprawę z użyciem części oryginalnych czy też części alternatywnych. Wariant bezgotówkowy jest droższy, ale w razie szkody pozwala zaoszczędzić zmartwień związanych z szukaniem warsztatu i rozliczeniem naprawy. Istotne znaczenie ma też to, czy stosowana jest amortyzacja, czyli obniżenie wartości odszkodowania ze względu na zużycie części. Najlepiej wybierać oferty AC bez amortyzacji. Potrącenia na zużycie części stosowane przez ubezpieczycieli może sięgać nawet 65 proc.