Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8 proc. domowego budżetu. Z kolei 70 proc. tych wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja.
ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok. 3,6 mln, powstałych głównie przed 1989 r., budynków o niskiej efektywności energetycznej. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m sześc. gazu i ponad 1,6 mln ton węgla. Aby przyspieszyć te zmiany, od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy budowlane w zakresie wymiany kotłów, tzw. kopciuchów, oraz wymiany nieszczelnych okien i docieplenia budynków.
Można liczyć na dotację
„Czyste powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach wsparcia można otrzymać dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych pieców na czystsze źródła energii, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Dotacja obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). Jak można przeczytać na stronie programu, ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc. Umowy na dofinansowanie będą podpisywane aż do 2027 r. Właściciele nieruchomości, których jedynym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel lub drewno, mogą z kolei zainteresować się Programem Ograniczania Niskiej Emisji, który jest realizowany przez poszczególne samorządy.
Warto sprawdzić: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina