Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu – przeciętna rodzina przeznacza na to blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8 proc. domowego budżetu. Z kolei 70 proc. tych wydatków gospodarstw domowych pochłania ogrzewanie i wentylacja.

ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok. 3,6 mln, powstałych głównie przed 1989 r., budynków o niskiej efektywności energetycznej. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m sześc. gazu i ponad 1,6 mln ton węgla. Aby przyspieszyć te zmiany, od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy budowlane w zakresie wymiany kotłów, tzw. kopciuchów, oraz wymiany nieszczelnych okien i docieplenia budynków.

Można liczyć na dotację

„Czyste powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach wsparcia można otrzymać dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych pieców na czystsze źródła energii, takie jak pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Dotacja obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). Jak można przeczytać na stronie programu, ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc. Umowy na dofinansowanie będą podpisywane aż do 2027 r. Właściciele nieruchomości, których jedynym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel lub drewno, mogą z kolei zainteresować się Programem Ograniczania Niskiej Emisji, który jest realizowany przez poszczególne samorządy.

Warto sprawdzić: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina

Dobry piec to także mniejsze niebezpieczeństwo pożaru. A jeśli dodatkowo mieszkanie jest dobrze zabezpieczone na wypadek pożaru, to przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości można liczyć na niższą składkę. W momencie zakupu polisy trzeba podać sprzedawcy polisy wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dymu lub czadu albo ognioodporne drzwi, wówczas cena ubezpieczenia może zostać obniżona.

"przegląd pieca"

Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Taniej, ale również bezpieczniej

Wymiana pieca na nowy i ekologiczny to nie tylko znaczna oszczędność finansowa, ale również inwestycja we własne bezpieczeństwo. Sezon grzewczy oznacza niestety także rosnące zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, w ubiegłym roku aż 12 tys. razy strażacy musieli radzić sobie ze skutkami niebezpiecznych sytuacji wywołanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Z kolei wady urządzeń i instalacji elektrycznych odpowiadały za prawie 6 tys. interwencji.

Warto sprawdzić: Za prąd i ogrzewanie domu możemy płacić mniej

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Eksperci firmy ubezpieczeniowej Wiener radzą, żeby stosować tylko sprawne dopuszczone do użytku urządzenia grzewcze oraz nie przechowywać opału i materiałów łatwopalnych obok pieca czy innych urządzeń grzewczych. Przed użyciem nowego urządzenia trzeba zapoznać się z jego instrukcją obsługi i stosować się do jej zaleceń – dotyczy do szczególnie zastosowania właściwego paliwa czy czasu grzania. I elementarz: nie wolno zostawiać bez nadzoru jakichkolwiek urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne, termowentylatory, nagrzewnice czy otwarte kominki.

– Aby nie dopuścić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji, trzeba pamiętać o regularnych przeglądach instalacji i właściwym użytkowaniu sprzętów, ale także o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.

Z ubezpieczeniowego punktu widzenia regularne przeglądy mają duże znaczenie.

Nieprzestrzeganie przepisów może spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe w razie szkody. I to nawet wtedy, gdy właściciel nieruchomości ma ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), że mogą nie wypłacić odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło w następstwie niewykonania obowiązkowych przeglądów technicznych lub kontroli okresowych budynku. Niedopełnienie tych obowiązków nie będzie traktowane jako argument na niekorzyść właściciela czy zarządcy budynku, jeśli zostanie wykazane, że nie miało to wpływu na szkodę. Właściwa konserwacja instalacji zapewnia więc podwójne bezpieczeństwo – z jednej strony zapobiega niebezpiecznym sytuacjom, ułatwia również uzyskanie odszkodowania na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.

Obowiązkowe przeglądy budynków:

  • Każdy właściciel albo zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę obejmującą elementy budynku narażone na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych, a także instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych.
  • Co najmniej raz na trzy lata należy sprawdzać stan techniczny kotłów.
  • Przynajmniej raz na pięć lat należy przeprowadzać badanie instalacji elektrycznej i odgromowej.