W podstawowym zakresie ubezpieczenie na życie zapewnia przede wszystkim finansowe wsparcie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Ubezpieczyciel wypłaca uposażonym (najczęściej członkom rodziny, choć mogą to być dowolnie wskazane osoby) świadczenie w kwocie ustalonej przy zawarciu umowy. W niektórych przypadkach świadczenie może dostać sam ubezpieczony, np. po dożyciu ustalonego w umowie ubezpieczenia wieku, w przypadku pobytu w szpitalu czy diagnozy choroby śmiertelnej.
Warto sprawdzić: Polacy chcą płacić więcej na zdrowie. Jest jednak warunek
Szersza ochrona polisy na życie
Na tym nie musimy poprzestawać. Polisą na życie możemy zabezpieczyć nie tylko naszych bliskich, ale też siebie samych.
– Katalog dodatkowych ryzyk, uzupełniających zakres ochrony ubezpieczenia na życie, poszerza się z roku na rok. W przypadku wielu ubezpieczycieli to obecnie nawet kilkanaście umów dodatkowych w ofercie – mówi Konrad Kluska, członek zarządu w Compensie. Wyróżnić możemy dwie kategorie dodatkowych ryzyk: wypadkowe i zdrowotne.
– Wypadkowe dają zabezpieczenie m.in. w przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu czy pobytu w szpitalu związanego z nieszczęśliwym wypadkiem. Z kolei ubezpieczenia zdrowotne koncentrują się przede wszystkim na zapewnieniu środków finansowych w przypadku wystąpienia poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy wystąpienia niezdolności do pracy – tłumaczy Konrad Kluska.