Warto sprawdzić: Autocasco a szkoda parkingowa. Nie zawsze opłaci się zgłosić
Również inni kierowcy mogli zauważyć, w drugim kwartale 2021 roku, mniejsze wydatki na polisy OC w stosunku do tego, ile płacili rok wcześniej. Ceny – niższe o około 12 procent – odnotowali właściciele aut, w wieku 27 – 29 lat oraz pięćdziesięciolatkowie. Z kolei najmniejsze spadki cen OC, bo 2 – 3 procentowe, dotyczyły młodych kierowców, którzy nie przekroczyli 27 lat. Ta grupa wciąż płaci najdrożej za OC, z racji swojego niewielkiego doświadczenia za kierownicą. Najmłodsi (do 23 lat) za roczną polisę płacili przeciętnie 1933 złote (o 45 złotych taniej niż przed rokiem), a w grupie do 27 lat średnia cena wyniosła o nieco ponad 1290 złotych (taniej o 44 złote).
Ceny w województwach
W których regionach kierowcy mogli odnotować największe oszczędności? Spadki cen za komunikacyjne OC nastąpiły we wszystkich województwach. Kierowcy z kujawsko-pomorskiego i lubelskiego mogli odnotować największe oszczędności ze wszystkich, bo ponad 15 procentowe. W drugim kwartale 2021 roku ci pierwsi płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 682 złote, o 122 złotych taniej niż przed rokiem. W drugim z województw średnia składka wyniosła 575 złotych, mniej o 103 złote.
Na nieco niższe, ale również kilkunastoprocentowe, oszczędności mogli liczyć mieszkańcy kolejnych jedenastu województw; największe z nich w: podlaskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i lubuskim. W ciągu dwunastu miesięcy spadki średnich cen za polisy OC w tych regionach nastąpiły odpowiednio o: prawie 15, 14, 13 i 13 procent do 559, 651, 619 i 714 złotych.
Z kolei kierowcy z województwa pomorskiego mogli zaoszczędzić na OC średnio nawet ponad 90 złotych (10 procent). Nadal jednak płacą najdrożej ze wszystkich regionów Polski – średnia cena w drugim kwartale wyniosła 785 złotych. Gdzie jest zatem najtaniej? Na podkarpaciu. Właściciele pojazdów z tego województwa płacili w drugim kwartale tego roku za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 556 złotych, o prawie 40 złotych taniej (7 procent) niż dwanaście miesięcy wcześniej.
Kobieta płaci więcej
Płeć właściciela pojazdu nie może mieć wpływu na wysokość składki za polisę. Firmy ubezpieczeniowe obowiązuje do tego europejska dyrektywa w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do towarów i usług (tzw. Gender Directive). Jednak przy kalkulacji ceny ubezpieczenia, pod uwagę brane są jeszcze inne czynniki. A to powoduje, że kobiety w Polsce płacą za OC nieznacznie drożej niż mężczyźni.