Polisy OC dla kierowców potaniały. Ale to koniec spadków cen

Koszty likwidacji szkód rosną. Wszystko wskazuje na to, że ubezpieczyciele będą musieli zacząć podnosić ceny polis OC dla zmotoryzowanych.

Publikacja: 16.07.2021 18:36

Polisy OC dla kierowców potaniały. Ale to koniec spadków cen

Foto: Adobe Stock

Na początku lipca pisaliśmy o raporcie Rankomatu, z którego wynikało, że w pierwszym półroczu 2021 r. średnia cena OC była niższa o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Podobny raport sporządziła też porównywarka polis Porówneo. Według analizy ubezpieczeń, kupionych za jej pośrednictwem w drugim kwartale, polscy kierowcy płacą średnio po 684 złotych za ubezpieczenie OC, o ponad 11 procent mniej niż rok wcześnie. . To już czwarty kwartał z rzędu, gdy OC tanieje, w relacji do cen sprzed roku.

Warto sprawdzić: Kłamstwo przy zakupie polisy OC ma krótkie nogi

– Niższe składki za obowiązkowe polisy OC to dobra wiadomość dla kierowców. Nie każdy jednak mógł odczuć ten spadek cen – mówi Wojciech Rabiej, prezes porównywarki ubezpieczeń Porówneo. – Większe szanse na tańszą polisę mają ci kierowcy, którzy przeglądają oferty kilku towarzystw w poszukiwaniu konkurencyjnych stawek i decydują się na zmianę ubezpieczyciela – wyjaśnia.

Pandemia pozwoliła zaoszczędzić kierowcom

Przyczyną spadających cen polis OC był lockdown. Ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii spowodowały, że wszyscy jeździliśmy mniej, co prawdopodobnie wpłynęło na niższe ceny. Mniejsza liczba pojazdów na drogach powoduje bowiem spadek ryzyka wypadku, a w efekcie ubezpieczyciele notują mniej zgłaszanych szkód.

Potwierdzają to dane Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), zgodnie z którymi liczba szkód na sto pojazdów spadła w 2020 roku do blisko 4 na 100, podczas gdy rok wcześniej było niemal 5 szkód na 100 pojazdów. Ubezpieczyciele zlikwidowali z polis OC w 2020 roku prawie 1,1 mln szkód, o około 100 tysięcy mniej niż w 2019 roku.

Warto sprawdzić: Gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód. Ranking OC 2021

Mimo spadku rósł jednak poziom średniego odszkodowania z komunikacyjnego OC. To przede wszystkim efekt zmniejszenia liczby drobnych szkód, wzrostu cen napraw oraz kursu euro, jak również wydłużony czas użytkowania pojazdów zastępczych. Wyliczenia PIU pokazują, że koszt jednej szkody wzrósł ostatnich dwóch latach z 7767 zł w 2019 roku do 8178 złotych w 2020 roku, czyli o ponad 5 procent.

– Finanse ubezpieczycieli komunikacyjnych pokazują, że trudno przewidzieć czy spadek cen oferowanego przez nich OC nie wyhamuje w najbliższych miesiącach – zaznacza Wojciech Rabiej.

– Firmy oferujące ten rodzaj ubezpieczeń stoją przed istotnym wyzwaniem związanym ze spadkiem rentowności, który tylko w części został ograniczony w czasie lockdown’u – wyjaśnia.

Cena w zależności od wieku kierowcy

Kto cieszy się z największych spadków cen? W drugim kwartale 2021 roku właściciele pojazdów w każdej z grup wiekowych – poszukujący konkurencyjnych stawek ubezpieczeń OC – mogli zaoszczędzić na spadku cen. Największe obniżki, bo o ponad 13 procent, mieli szansę odczuć trzydziestolatkowie. Podczas gdy w połowie 2020 roku średnia cena ich polisy OC wynosiła 765 złotych, to w analogicznym okresie tego roku spadła o ponad 102 złote – do 662 złote.

Warto sprawdzić: Autocasco a szkoda parkingowa. Nie zawsze opłaci się zgłosić

Również inni kierowcy mogli zauważyć, w drugim kwartale 2021 roku, mniejsze wydatki na polisy OC w stosunku do tego, ile płacili rok wcześniej. Ceny – niższe o około 12 procent – odnotowali właściciele aut, w wieku 27 – 29 lat oraz pięćdziesięciolatkowie. Z kolei najmniejsze spadki cen OC, bo 2 – 3 procentowe, dotyczyły młodych kierowców, którzy nie przekroczyli 27 lat. Ta grupa wciąż płaci najdrożej za OC, z racji swojego niewielkiego doświadczenia za kierownicą. Najmłodsi (do 23 lat) za roczną polisę płacili przeciętnie 1933 złote (o 45 złotych taniej niż przed rokiem), a w grupie do 27 lat średnia cena wyniosła o nieco ponad 1290 złotych (taniej o 44 złote).

Ceny w województwach

W których regionach kierowcy mogli odnotować największe oszczędności? Spadki cen za komunikacyjne OC nastąpiły we wszystkich województwach. Kierowcy z kujawsko-pomorskiego i lubelskiego mogli odnotować największe oszczędności ze wszystkich, bo ponad 15 procentowe. W drugim kwartale 2021 roku ci pierwsi płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 682 złote, o 122 złotych taniej niż przed rokiem. W drugim z województw średnia składka wyniosła 575 złotych, mniej o 103 złote.

Na nieco niższe, ale również kilkunastoprocentowe, oszczędności mogli liczyć mieszkańcy kolejnych jedenastu województw; największe z nich w: podlaskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i lubuskim. W ciągu dwunastu miesięcy spadki średnich cen za polisy OC w tych regionach nastąpiły odpowiednio o: prawie 15, 14, 13 i 13 procent do 559, 651, 619 i 714 złotych.

Z kolei kierowcy z województwa pomorskiego mogli zaoszczędzić na OC średnio nawet ponad 90 złotych (10 procent). Nadal jednak płacą najdrożej ze wszystkich regionów Polski – średnia cena w drugim kwartale wyniosła 785 złotych. Gdzie jest zatem najtaniej? Na podkarpaciu. Właściciele pojazdów z tego województwa płacili w drugim kwartale tego roku za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 556 złotych, o prawie 40 złotych taniej (7 procent) niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Kobieta płaci więcej

Płeć właściciela pojazdu nie może mieć wpływu na wysokość składki za polisę. Firmy ubezpieczeniowe obowiązuje do tego europejska dyrektywa w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do towarów i usług (tzw. Gender Directive). Jednak przy kalkulacji ceny ubezpieczenia, pod uwagę brane są jeszcze inne czynniki. A to powoduje, że kobiety w Polsce płacą za OC nieznacznie drożej niż mężczyźni.

To nietypowe, gdyż w innych krajach, to zazwyczaj mężczyźni muszą więcej na nie wydać. Panowie jeżdżą bowiem droższymi autami, z większymi silnikami, które stwarzają większe ryzyko spowodowania wypadku. Czemu zatem w Polsce jest odwrotnie? Eksperci podejrzewają, że to dlatego, że kobiety częściej powodują i zgłaszają drobne szkody, co w efekcie prowadzi do nieznacznie wyższych wypłat z ich ubezpieczeń OC.

Mając powyższe na uwadze w drugim kwartale roku obie płcie mogły się cieszyć podobnymi oszczędnościami na polisach OC. Kobiety płaciły przeciętnie za nie 694 złote, taniej o 87 złotych (11,2 proc.) w stosunku do danych sprzed roku. Z kolei mężczyźni płacili średnio 680 złotych, o 88 złotych (6 proc.) mniej. Luka w cenie za OC między płciami praktycznie nie zmieniła się od roku. Nadal kobiety płacą o około 14 złotych drożej niż mężczyźni.

Największe, bo ponad 17 procentowe, spadki cen w ciągu dwunastu miesięcy mogli zauważyć mężczyźni w wieku 27 – 29 lat, dla których średnia cena OC wyniosła 846 złote. Z kolei wśród kobiet najwięcej, bo ponad 15 procent, mogły zaoszczędzić pięćdziesięciolatki, które płaciły za tę polisę, średnio 613 złotych.

Na początku lipca pisaliśmy o raporcie Rankomatu, z którego wynikało, że w pierwszym półroczu 2021 r. średnia cena OC była niższa o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Podobny raport sporządziła też porównywarka polis Porówneo. Według analizy ubezpieczeń, kupionych za jej pośrednictwem w drugim kwartale, polscy kierowcy płacą średnio po 684 złotych za ubezpieczenie OC, o ponad 11 procent mniej niż rok wcześnie. . To już czwarty kwartał z rzędu, gdy OC tanieje, w relacji do cen sprzed roku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem