Polisa dla kampera to niemały wydatek

Dom na kółkach to coraz popularniejszy sposób wakacyjnych wyjazdów, ale polisa dla takiego pojazdu nie jest tania.

Publikacja: 06.08.2021 19:47

Polisa dla kampera  to niemały wydatek

Foto: Adobe Stock

Podobnie jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych, kamper musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zakup takiego ubezpieczenia mieści się zwykle w przedziale 500–2000 zł.

Warto sprawdzić: Gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód. Ranking OC 2021

Drożej przy wynajmie

Czynniki wpływające na cenę polisy OC dla kampera są podobne, jak w przypadku innych pojazdów. Znaczenie ma historia szkodowa – im mniej szkód mamy na koncie, tym taniej zapłacimy. Zwykle więcej zapłacą młodzi kierowcy, z krótkim stażem za kierownicą. Wpływ na składkę ma wielkość i masa pojazdu. Kampery zwykle zarejestrowane są jako samochód specjalny kempingowy, choć zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym figurują jako samochody osobowe lub ciężarowe. To też wpływa na cenę ubezpieczenia, a także łatwość zakupu polisy. O ile ubezpieczenie dla auta osobowego bez problemu kupimy, korzystając z porównywarki ubezpieczeń, o tyle w przypadku samochodu specjalnego ta opcja nie jest możliwa i trzeba kontaktować się z agentem bądź multiagentem (ten ostatni sprzedaje polisy różnych towarzystw).

Jeżeli pojazd jest zarobkowo wynajmowany lub wypożyczany, podnajmowany lub wydzierżawiany innym osobom lub podmiotom, to ubezpieczyciele stosują zwyżki za podwyższone ryzyko. Składka jest wtedy przeważnie dwukrotnie wyższa niż w sytuacji, gdy kampera używamy wyłącznie na własne potrzeby. Z drugiej strony wypożyczalnie kamperów mogą skorzystać z ubezpieczeń flotowych. Takie polisy zapewniają m.in. lepsze warunki naliczania składki, gdy klient wypożyczalni spowoduje szkodę.

Jeśli wypożyczamy kampera, powinniśmy upewnić się, że ma on aktualną polisę OC. Jeśli nie ma, grozi nam pokrywanie ewentualnych wyrządzonych przez nas szkód z własnej kieszeni.

Warto sprawdzić: Polisa na wyjazd autem za granicę. OC nie zawsze wystarczy

Polisy AC dla pojazdów kempingowych kupowane są mniej chętnie, głównie ze względu na cenę, która może sięgać kilkunastu tysięcy miesięcznie. Jeżeli pojazd nie widnieje w katalogu ubezpieczyciela, to przed kalkulacją składki AC konieczna będzie indywidualna wycena na koszt klienta. Na cenę polisy AC wpływają zabezpieczenia antykradzieżowe, jeśli więc nasz dom na kółkach jest odpowiednio zabezpieczony, za polisę zapłacimy mniej.

Cena polisy jednak nie dziwi, gdy się weźmie pod uwagę koszt pojazdu razem z wyposażeniem, sięgający nawet 200 czy 300 tys. zł. Do tego serwis i części zamienne są z reguły znacznie droższe w porównaniu ze zwykłymi samochodami.

Mimo wysokości składki zaoszczędzenie na zakupie polisy może się srogo zemścić. O ile kierowcy samochodów kempingowych przeważnie jeżdżą ostrożnie, nie narażając się na kolizje, o tyle kampery są bardziej narażone na dewastację czy kradzież. Z tej przyczyny polisa AC przyda się szczególnie właścicielom nowych i bogato wyposażonych pojazdów.

Kupując tę polisę, trzeba zwrócić uwagę, czy obejmuje ona także mieszkalną część pojazdu. Jeśli właściciel wynajmuje samochód kempingowy innym, to powinien zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenia wyposażenia kampera przez osoby trzecie. Taka ochrona jest w opcji najem zarobkowy kampera.

Często jednak o polisę AC dla kampera nie jest łatwo. Raz, że oferta na rynku nie jest jeszcze dopasowana do potrzeb amatorów karawaningu, a dwa – Polacy ciągle chętnie kupują używane, dość wiekowe kampery, a ubezpieczyciele nie oferują polis AC dla pojazdów, które mają więcej niż 12–15 lat. Dla takich starych kamperów, wykorzystywanych głównie do jeżdżenia na działkę, zakup autocasco byłby zresztą nieopłacalny.

Przydatne assistance

Kamperem podróżujemy głównie na wakacje, bardzo często za granicę oraz do miejsc, których nie znamy. W czasie takich wojaży na znaczeniu zyskuje assistance. Zorganizowanie naprawy czy holowania pojazdu na własną rękę nie wszędzie może być proste, a polisa assistance zapewnia pomoc właśnie w takich przypadkach. Do tego koszty mogą być bardzo wysokie.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie OC. Kiedy można nie kupić polisy

Świadczenia assistance obejmują też pomoc tłumacza oraz dostęp do informacji. W razie podróży zagranicznej te usługi zyskują na znaczeniu, szczególnie jeśli słabo znamy języki obce i brakuje nam znajomości terminologii związanej z karawaningiem.

Na rynku jest dostępne połączenie polisy turystycznej i assistance dla kampera. Ofertę taką ma Polski Związek Motorowy, które ma propozycje dwóch pakietów: ubezpieczenie turystyczne PZM Bon Voyage + karta kempingowa CCI (koszty leczenia do 30 000 euro, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym) oraz karta kempingowa CCI + ubezpieczenie Assistance VIP (całoroczne ubezpieczenie assistance na kampera w Polsce i w Europie oraz ubezpieczenie turystyczne KL i NNW za granicą). Międzynarodowa Karta kempingowa CCI zapewnia ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz daje zniżki na campingach.

Podobnie jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych, kamper musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zakup takiego ubezpieczenia mieści się zwykle w przedziale 500–2000 zł.

Warto sprawdzić: Gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód. Ranking OC 2021

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją