Innowacyjne metody
Branża oszustów się profesjonalizuje. Oszustwami zajmują się nie tylko pojedyncze, nieuczciwe osoby, ale również zorganizowane grupy przestępcze. I fantazję mają coraz większą. W sezonie wakacyjnym zdarzają się np. „awarie” aut głównie podczas wyjazdów wakacyjnych do nadmorskich/górskich kurortów celem np. wyłudzenia pobytu w hotelach. Taki oszustw zyskuje z assistance weekend w atrakcyjnym turystycznie miejscu.
Inną metodą jest wynajmowanie po sfingowanej stłuczce pojazdów zastępczych spoza licencjonowanej sieci, które nie są następnie użytkowane, a koszty obciążają ubezpieczycieli.
Nieustająco zdarzają zaplanowane stłuczki i zderzenia luksusowych aut, np. z wypożyczalni, której nierzetelni właściciele chcą w ten sposób wyłudzić odszkodowanie i „zrekompensować” spadek popytu na ich usługi. Polska Izba Ubezpieczeń od dawna podaje, że grupy przestępcze powodują kolizje głównie z wykorzystaniem pojazdów drogich w naprawach. Sprawcy próbują wyłudzić odszkodowanie, angażując wiele osób, często obcokrajowców, na różnych etapach postępowania.
Współpracują z warsztatami, holownikami i dostawcami części. Problemem jest wykorzystywanie do wyłudzeń wraków pojazdów pochodzących z importu. Pojazdy całkowicie zniszczone po pożarach lub poważnych wypadkach wprowadzane są ponownie do obrotu i wykorzystywane jako generatory roszczeń.
Sprawcy często wpadają
Z drugiej strony branża assistance tez skutecznie odpowiada na próby oszustw. Walka z fraudami zaczyna się już w momencie kontaktu „poszkodowanego” z pomocą drogową.
– Nasi kierowcy lawet posiadają wiedzę w zakresie szkód komunikacyjnych, psychologii, orientację w terenie i lokalnej społeczności. W związku z tym potrafią bardzo szybko dokonać wstępnej analizy technicznej, wykryć wątpliwe stłuczki, powtarzających się sprawców lub podejrzane warsztaty, do których kierowane są uszkodzone samochody – mówi Leszek Gardocki, menadżer Zespołu Sieci Usługodawców w Global Assistance Polska.
Co dla tych kierowców lawet istotne, swoje podejrzenia mogą zgłosić w sposób anonimowy.
Wykrywaniem oszustw zajmują się specjalnie do tego przeznaczone departamenty ubezpieczycieli, gdzie pracują doświadczeni rzeczoznawcy, likwidatorzy szkód oraz byli policjanci i licencjonowani detektywi. Zespoły uzupełniają również prawnicy, specjalizujący się w przestępczości gospodarczej i ubezpieczeniowej. Coraz większą rolę w zwalczaniu przestępczości odgrywa także technologia.