Koronawirus ściął ceny polskich akcji. To okazja do zakupów

Obecne niskie wyceny spółek notowanych na warszawskiej giełdzie za jakiś czas będą tylko wspomnieniem.

Publikacja: 19.03.2020 15:47

Koronawirus ściął ceny polskich akcji. To okazja do zakupów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardzińśki

Panika na rynkach akcji związana z koronawirusem nakręca spadki cen i sprawia, że na rynku pojawiają się okazje inwestycyjne, czyli spółki o silnych fundamentach i dobrych perspektywach wzrostu, które można kupić dużo taniej niż kilka tygodni temu. Czy akumulowanie akcji w dłuższej, kilkuletniej, perspektywie w obecnych warunkach ma sens?

Warto sprawdzić: Złote inwestycje w ciężkich czasach. Najprostsze metody

Dołek na giełdzie już blisko?

Jak pokazuje historia, okresy panicznej wyprzedaży zawsze były dobrym momentem do długoterminowej akumulacji akcji w portfelu. Przecena w ciągu zaledwie kilku tygodni ściągnęła w dół główne indeksy warszawskiej giełdy w okolice dna bessy z 2009 roku. Średnia wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej (C/WK) dla spółek z indeksu WIG wynosi zaledwie 0,8 (wyliczenia GPW). Kiedy popatrzymy wstecz, obecna wartość niewiele odbiega od poziomu z dna bessy z początku 2009 roku, gdy wskaźnik ten spadł do rekordowo niskiego poziomu 0,7. Są jednak branże, jak np. energetyka, gdzie wskaźniki są dużo niższe.

– Trzeba jednak faktycznie zdawać sobie sprawę, że mamy długoterminową perspektywę, i być przygotowanym na to, że dołka nie złapiemy. Innymi słowy – tanie akcje mogą być jeszcze tańsze, a panika przybrać na sile w krótkim terminie, ale zakładając, że sytuacja (w tym wypadku pandemia) prędzej czy później zostanie opanowana, wyceny stopniowo będą wracać do wcześniejszych poziomów – mówi Łukasz Rozbicki, doradca inwestycyjny w MM Prime TFI.

Warto sprawdzić: Emocje górą. Duże straty funduszy akcji, zawodzą obligacje

Zdaniem Emila Łobodzińskiego, doradcy inwestycyjnego w BM PKO BP, zarówno tempo, jak i skala spadków skłaniają do myślenia, że sporo złego jest już w wycenach spółek.

– Zachowanie indeksów (paniczna wyprzedaż), szorujące po dnie wskaźniki nastrojów czy bardzo wysoki poziom strachu wskazują, że albo już jesteśmy, albo bardzo szybko zbliżamy się do momentu przynajmniej krótkoterminowego przesilenia. Zakładając, że epidemia nie spowoduje ograniczenia gospodarki na wiele miesięcy, ale raczej co najwyżej na kilka tygodni, inwestorzy, zwłaszcza długoterminowi, powinni szukać potencjalnych spółek do kupna (co nie znaczy, że już kupować). Oczywiście trzeba pamiętać, że w najbliższym czasie informacje o koronawirusie napływające na rynek raczej nie będą pozytywne. Ale to właśnie w takim negatywnym otoczeniu będzie kształtował się potencjalny dołek – ocenia Emil Łobodziński.

Wysyp inwestycyjnych okazji

Warto zauważyć, że w przypadku części spółek przecena nie miała fundamentalnego uzasadnienia, wynikała bowiem z pogorszenia ogólnej koniunktury na giełdach.

– Nasze nastawienie do akcji polskich ogółem w usłudze doradztwa inwestycyjnego, którą prowadzimy, jest umiarkowanie pozytywne, co implikuje zasadność uśredniania – dokupywania na spadkach, a nie pozbywania się akcji, zwłaszcza w strategiach inwestycyjnych o kilkuletnim horyzoncie czasowym – wskazuje Zbigniew Obara, menedżer zespołu analiz i doradztwa w BM Alior Banku.

Zdaniem eksperta część spółek nie musi się obawiać zamieszania związanego z koronawirusem.

– Branżami najbardziej uodpornionymi na implikacje epidemii koronawirusa, jeśli chodzi o osiągane wyniki finansowe, w najbliższych kwartałach powinny naszym zdaniem być: rafinerie – spadek cen ropy powinien przynajmniej przejściowo wpłynąć na wzrost marż rafineryjnych osiąganych na krajowym rynku, sektor użyteczności publicznej (utilities) – a więc dostawcy gazu i energii, gdzie spadek kosztów winien być większy niż przychodów, oraz spółki budowlane – ogólne spowolnienie gospodarcze wpłynie na spadek kosztów szczególnie widoczny w obszarze paliw i materiałów budowlanych. Trudny okres może za to czekać zwłaszcza wszelkie spółki z dużym udziałem sprzedaży generowanym w centrach handlowych i firmy rozrywkowe oraz z branż turystycznej i pokrewnych – uważa Obara.

Mając na uwadze dużą niepewność odnośnie do dalszego rozwoju wypadków na giełdach, warto jednak zdywersyfikować ryzyko portfela akcji.

– Dla inwestorów akceptujących podwyższone ryzyko inwestycyjne i dyskontujących zakończenie najdłuższej w historii ekspansji gospodarczej w USA akcyjna część portfela powinna się koncentrować na sektorach defensywnych: spółkach użyteczności publicznej, producentach dóbr podstawowych i spółkach z sektora ochrony zdrowia. Z drugiej strony w mniej pesymistycznym scenariuszu, gdy założymy, że spowolnienie gospodarcze będzie miało przejściowy charakter, ekspozycji akcyjnej warto poszukać w równie przecenionych spółkach z sektora nowych technologii (np. producentów gier czy oprogramowania) czy farmaceutycznego – w ich przypadku trudno oczekiwać przestojów i spadku przychodów – mówi Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny StarFunds.

Konieczna selekcja spółek

Zdaniem Adama Łukojcia, zarządzającego w Alianz TFI, najprawdopodobniej w przypadku wielu spółek przecena jest okazją.

– Dotyczy to zwłaszcza firm, które mają solidne bilanse i generują gotówkę. W przypadku wielu spółek stopa dywidendy osiągnęła bardzo atrakcyjny poziom. Solidny bilans, wysoka dywidenda i działalność mało wrażliwa na kryzys mogą być receptą na wysoką stopę zwrotu w najbliższych latach. Oczywiście, część firm ucierpi, niektóre spółki o niskiej jakości modelu biznesowego, zarządu, nadzoru czy bilansu mogą nie przetrwać kryzysu. Zapewne będą też modele biznesu, które zmienią się na zawsze – dlatego nie każda przecena jest okazją. Otoczenie jest obecnie bardzo zmienne i trudno jest ocenić wpływ epidemii na poszczególne spółki – a więc trzeba pamiętać o dywersyfikacji. I być może uzbroić się w cierpliwość – uważa ekspert.

Warto sprawdzić: Jak przetrwać epidemię koronawirusa na giełdzie

Mając na uwadze podwyższoną zmienność i niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji na rynkach, Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, sugeruje przede wszystkim bardzo skrupulatną selekcję spółek.

– Nie należy ślepo brać także takiego założenia, że skoro kurs spółki spadł o 60–70 proc., to jest to pierwszy i najlepszy kandydat do najmocniejszego odbicia, ponieważ należy przede wszystkim ocenić, czy ten spadek nie jest spowodowany zmianą otoczenia, fundamentów. Oczywiście należy także przeanalizować, jak obecna sytuacja związana z koronawirusem może wpłynąć na wyniki finansowe, gdyż ten wpływ będzie widoczny w kolejnych kwartałach – zwraca uwagę. – Spółki z sektora FMCG, jak Dino, Jeronimo Martins, Eurocash, wydają się dziś wyraźnymi beneficjentami zwiększonego popytu na dobra pierwszej potrzeby kosztem spółek odzieżowo-obuwniczych, jak CCC, LPP, VRG., które mocno ucierpią z powodu zamknięcia galerii handlowych. W przypadku LPP i CCC należy także patrzeć na rozwój wydarzeń nie tylko w Polsce, lecz także w Europie ze względu na ich międzynarodowy charakter działania – dodaje.

Jego zdaniem warto też zwrócić uwagę na spółki charakteryzujące się większą stabilnością zysków w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

– Producenci gier, a także IT wydają się być bardziej odporni na wpływ koronawirusa. Defensywny sektor telekomunikacyjny także widziałbym w gronie odpornych. W sektorze medialnym cały czas wolimy Wirtualną Polskę (100 proc. ekspozycja na internet i e-commerce) od Agory (duża ekspozycja na kina). Niepewne otoczenie gospodarcze nie sprzyja takim sektorom jak banki czy surowce, natomiast wyceny niektórych spółek z tych branż są naprawdę atrakcyjne i powinny być one rozważane przez długoterminowych inwestorów – wskazuje.

Panika na rynkach akcji związana z koronawirusem nakręca spadki cen i sprawia, że na rynku pojawiają się okazje inwestycyjne, czyli spółki o silnych fundamentach i dobrych perspektywach wzrostu, które można kupić dużo taniej niż kilka tygodni temu. Czy akumulowanie akcji w dłuższej, kilkuletniej, perspektywie w obecnych warunkach ma sens?

Warto sprawdzić: Złote inwestycje w ciężkich czasach. Najprostsze metody

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą