Krach wywołany koronawirusem napędził klientów maklerom

Choć trwa pandemia, to w niektórych biurach maklerskich przybywa nowych klientów. Jednak często rachunek mogą oni otworzyć tylko w oddziale.

Publikacja: 03.06.2020 18:37

Krach wywołany koronawirusem napędził klientów maklerom

Foto: Shutterstock

Krach wywołany koronawirusem zwiększył zainteresowanie giełdą. Jak zauważa Joanna Fatek z biura prasowego PKO BP, w marcu i kwietniu biuro maklerskie otworzyło kilkukrotnie więcej rachunków niż w poprzednich miesiącach i analogicznym okresie poprzedniego roku.

– W marcu i kwietniu otworzyliśmy kilkukrotnie więcej rachunków niż w poprzednich miesiącach i analogicznym okresie poprzedniego roku. Widzimy też powrót klientów, którzy od dłuższego czasu pozostawali nieaktywni – zauważa Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Te firmy rozczarują akcjonariuszy. Dywidendy nie będzie

Odwiedź biuro, by potem inwestować

Pani Lucyna klientka PKO BP chciała założyć rachunek maklerski w biurze tego banku. – Mamy pandemię, to liczyłam, że uda się sprawę załatwić przez internet – opowiada kobieta. Ale się zawiodła. Okazało się, że nie jest to możliwe. – Nie ma możliwości podpisania umowy rachunku, poza oddziałem banku. Pracujemy nad tym, aby się to zmieniło – prosimy o cierpliwość – usłyszała kobieta.

Jak przyznaje Joanna Fatek, z biura prasowego PKO BP obecnie nie ma możliwości założenia rachunku inwestycyjnego w BM PKO BP poza szeroką siecią Punktów Obsługi Klienta i Punktów Usługa Maklerskich. – W przyszłości planujemy udostępnienie takiej usługi dla klientów PKO Banku Polskiego poprzez bankowość elektroniczną – zapowiada Joanna Fatek.

Zdradza, że w ostatnim okresie biuro maklerskie zaobserwowało znaczący wzrost liczby klientów.

-Szczególnie mocno doceniają wiarygodność naszej instytucji oraz szeroki zakres oferty obejmujący między innymi możliwość inwestowania zarówno na GPW jak i na rynkach zagranicznych- przyznaje przedstawicielka PKO BP.

A jak jest w biurach maklerskich innych banków? W niektórych podobnie. – Zdalne otwieranie rachunku maklerskiego to bardzo pożądane rozwiązanie. Intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem go w Banku Pekao – już dziś klienci mogą składać wnioski zdalnie, a już niedługo będą mogli również zatwierdzać w ten sposób umowy i inne dokumenty – zapowiada Marcin Starkowski, z biura prasowego Pekao SA.

Zapewnia, że bank pracuje nad tym, aby proces był przyjazny dla klienta i nie zajmował dużo czasu, a jednocześnie spełniał wszystkie wymogi prawne. – Nowe informacje w tej sprawie na pewno przekażemy w odpowiednim czasie- dodaje Marcin Starkowski.

Czasem umowę podpiszesz w sieci

Jednak w części banków – klienci mogą zakładać rachunek maklerski zdalnie. Jak mówi Julita Gnerowicz, menedżer w Biurze Produktów Maklerskich i Marketingu Santander Biuro Maklerskie rachunek inwestycyjny online jest dostępny dla obecnych klientów banku, którzy posiadają konto osobiste, którzy mają ukończone 18 lat, są rezydentami Polski i mają pełną zdolność do czynności prawnych.

– Wniosek online może złożyć osoba fizyczna, która ma dostęp do bankowości elektronicznej Santander internet i w zakładce Oferta banku ma przygotowaną ofertę rachunku inwestycyjnego. Jeśli klient nie ma ROR, to może go otworzyć zdalnie i po uruchomieniu przejść do otwarcia rachunku inwestycyjnego –tłumaczy Julita Gnerowicz.

Warto sprawdzić: Małe spółki zyskały ostatnio nawet kilkadziesiąt procent

Oferta maklerska jest dostępna od października ubiegłego roku i cieszy się coraz większą popularnością.

– Od początku roku Santander Biuro Maklerskie otworzyło 6-krotnie więcej rachunków niż w tym samym okresie ubiegłego roku, aż 65 proc. z nich to właśnie rachunki otwarte online przez klientów banku – przyznaje menedżer z Santander Biuro Maklerskie.

Dodaje, że alternatywą dla osób, które nie korzystają z internetowych usług bankowych, jest kontakt z infolinią Santander Biuro Maklerskie.

– Podczas rozmowy z doradcą można wypełnić formularz, a następnie umówić się na samo podpisanie umowy maklerskiej w wybranym oddziale. To zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż cały proces otwarcia rachunku- wyjaśnia Julita Gnerowicz.

Doradcy pomagają w wyborze dogodnej placówki, mogą także umówić spotkanie na konkretną godzinę. – Obecnie pracujemy nad tym, aby także proces rozpoczęty przez telefon mógł się zakończyć w pełni zdalnie – bez wizyty w oddziale – zapowiada pani menedżer.

Klienci ING Banku Śląskiego rachunek maklerski mogą założyć przez system bankowości internetowej Moje ING.

– Osoby nie posiadające u nas produktów mogą skorzystać na www.ing.pl z procesu otwarcia konta osobistego wraz z Moim ING. Potwierdzenie tożsamości może odbyć się za pośrednictwem kuriera, ale również przelewem weryfikacyjnym, a od niedawna również videoweryfikacją dostępną przez aplikację mobilną obecnie na system iOS (inne systemy będą udostępniane w późniejszym okresie) – tłumaczy Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego banku. Dodaje, że później klient może samodzielne otworzyć konta maklerskie za pośrednictwem Mojego ING.

Albo dowiezie ją kurier

Alior Bank już w ubiegłym roku udostępnił możliwość w pełni zdalnego zakładania rachunku maklerskiego, zarówno klientom Alior Banku jak i osobom z nim nie związanym. – Jego otwarcie składa się z dwóch prostych kroków:po pierwsze należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej biura maklerskiego  i wykonać przelew potwierdzający z innego banku, a po drugie podpisać umowę kodem SMS w bankowości internetowej –tłumaczy Jacek Taraśkiewicz, dyrektor Biura Maklerskiego Alior Bank S.A.

Podkreśla, że w przypadku osób, które posiadają dostęp do bankowości internetowej Alior Banku otwarcie rachunku maklerskiego jest jeszcze prostsze i następuje poprzez  podpisanie umowy kodem SMS, a cały proces wykonywany jest zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Warto sprawdzić: Akcje faworytów rosną jak na drożdżach

Do biura maklerskiego muszą się zgłosić osoby, które nie mają nie są klientami Alior Banku i nie posiadają ROR-u w innym banku. – W przypadku takiej wizyty, klient powinien posiadać aktualny dowód osobisty –mówi dyr. Taraśkiewicz.

Przyznaje, że w ostatnim czasie nie odnotowało ono zmian w liczbie zakładanych rachunków w oddziałach Alior Banku. – Zauważyliśmy, natomiast bardzo duże zainteresowanie naszym zdalnym procesem zakładania rachunku, który w ostatnim czasie mocno promowaliśmy. Tym bardziej cieszymy się, że aż 80 proc. nowych klientów zdecydowało się z niego skorzystać – mówi Jacek Taraśkiewicz.

Klienci mBanku mogą założyć bezpłatny rachunek eMakler, a usługa jest dostępna od wielu lat. –Zainteresowani loguje się do serwisu transakcyjnego banku i potwierdza elektronicznie chęć zawarcia umowy –mówi Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku.

Także osoby, które nie mają ROR-u w tym banku też mogą założyć rachunek zdalnie, ale umowę przywozi im kurier.

–  Zainteresowanie rachunkami maklerskimi w ostatnich miesiącach było bardzo duże. W marcu ponad 10 razy więcej rachunków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według danych KDPW, biuro maklerskie mBanku otworzyło najwięcej nowych rachunków zarówno w marcu, jak i w całym I kwartale 2020 – mówi Emilia Kasperczak.

Tanio kupić, drożej sprzedać

Credit Agricole nie oferuje rachunków maklerskich. – Świadczymy usługę doradztwa inwestycyjnego opartą na jednostkach uczestnictwa dystrybuowanych funduszy inwestycyjnych – mówi Szymon Księżopolski, Senior Product Manager.

Dodaje, że wykwalifikowany zespół ekspertów przygotowuje rekomendację inwestycyjną, która odpowiada na potrzeby i cele inwestycyjne osób korzystających z usługi oraz zapewnia profesjonalne wsparcie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

– Rekomendacja inwestycyjna zawiera jedną z czterech możliwych strategii inwestycyjnych, opartych na portfelach modelowych, które charakteryzują się zróżnicowaną oczekiwaną stopą zysku i akceptowalnym poziomem ryzyka – mówi Szymon Księżopolski.

I dodaje, że aktualnie, jak to zazwyczaj bywa w sytuacjach, kiedy gospodarka zwalnia, firmy tracą stabilność, a tym samym są niżej wycenianie, zwiększa się popyt na ich akcje.

Inwestorzy, nawet drobni, liczą, że w krótkim okresie stosunkowo dużo zyskają, zgodnie z zasadą: tanio kupić, drogo sprzedać.

Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Portfel inwestycyjny
UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie