Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić

Mimo presji kosztowej na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które w tym roku radzą sobie na tyle dobrze, że mogą się pochwalić efektownym wzrostem wyników. Sprawdzamy, które z nich mogą liczyć na udany 2021 rok.

Publikacja: 28.10.2021 15:00

Wśród beneficjentów ożywienia popytu najwięcej jest spółek przemysłowych. Wiele z nich wyszło z pand

Wśród beneficjentów ożywienia popytu najwięcej jest spółek przemysłowych. Wiele z nich wyszło z pandemii jeszcze wzmocnionych dzięki poczynionym oszczędnościom.

Foto: Shutterstock

Popandemiczne ożywienie przyniosło poprawę warunków w wielu branżach, umożliwiając odbudowę wyników spółkom, które mocno ucierpiały w 2020 roku. Wiele firm z tego grona skorzystało i, co pokazały niedawno opublikowane wyniki za I półrocze, są na dobrej drodze do osiągnięcia dużo lepszych wyników, a nawet przekroczenia poziomów z 2019 roku.

Odbudowa wyników

Taki scenariusz jest oczekiwany m.in. w przypadku koncernów paliwowych PKN Orlen i Lotosu. Wyniki wypracowane w tym roku prezentują się dużo lepiej niż rok wcześniej, a zdaniem analityków perspektywy na kolejne kwartały również dają powody do optymizmu.

– Oczekujemy bardzo dobrych wyników w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się prawdziwie imponujących wyników kwartalnych w najbliższej przyszłości. Poza wspomnianymi już oczekiwaniami wzrostu marż rafineryjnych spodziewamy się utrzymania marż petrochemicznych na dobrym poziomie (aczkolwiek stopniowa normalizacja wydaje się nieunikniona). Dodatkowo jesteśmy pozytywnie nastawieni do premii lądowych: zakładamy wyższe premie lądowe dla benzyny, co znacząco podwyższa ekonomikę – wyjaśnia Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Równocześnie ma pozytywne nastawienie do marż detalicznych i spodziewa się, że przyczynią się one do osiągnięcia rekordowo wysokiej EBITDA w segmencie detalicznym w 2021 roku.

Wśród beneficjentów ożywienia popytu najwięcej jest spółek przemysłowych. Wiele z nich wyszło z pandemii jeszcze wzmocnionych dzięki poczynionym oszczędnościom, a także osłabieniu złotego, przynosząc dodatkowe korzyści eksporterom. Bardzo dobra koniunktura na rynku transportowym wsparła wyniki Wieltonu, przełożyła się na odbicie tegorocznej sprzedaży. Z kolei rosnące ceny materiałów (stal i aluminium) producent przyczep i naczep z powodzeniem przenosi na klientów.

Dobrze w 2021 rok weszło Forte, notując efektowny wzrost zysków, wykorzystując szybką odbudowę popytu po pandemii. Z uwagi na wysoką, ubiegłoroczną bazę wynikową w II półroczu producent mebli będzie miał już trudniej.

– Zakładamy, że w okresie III i IV kwartału br. sprzedaż mebli wróci do typowej sezonowości, więc miniony kwartał powinien być najsłabszy w roku. Oczekiwania mocniejszej końcówki roku mogą być obarczone błędem przy obserwowanym spowolnieniu gospodarczym w Niemczech. Jednak mocny wynik zbudowany po I półroczu i wciąż wysokie ceny płyt wiórowych uprawdopodobniają scenariusz pobicia ubiegłorocznych wyników – uważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Nietypowym przypadkiem jest JSW. Do tej pory węglowa spółka nie zachwycała wynikami, notując straty, ale znaczące odbicie cen na rynku węgla poprawiły jej perspektywy. Analitycy liczą, że w wyniku znaczącej podwyżki cen II półrocze będzie bardzo udane i spółka powinna pokazać wyraźną poprawę wyników, co oczywiście będzie zauważalne w wynikach całego 2021 roku.

– Przyczyną dotychczasowych strat na poziomie operacyjnym były niskie zrealizowane ceny sprzedaży węgla australijskiego, które są benchmarkiem. Były one spowodowane wojną handlową między Chinami a Australią. Od kilku miesięcy obserwujemy zwrot w górę w wycenach australijskich benchmarków, które powinny bezpośrednio przełożyć się na wyższe uzyskiwane ceny przez JSW. Oznacza to, że najbliższe kwartały upłyną pod znakiem znaczącej poprawy wyników węglowej spółki – uważa Robert Maj, analityk Ipopemy.

Przyspieszenie w wynikach

Bardzo dobrze radzą sobie też spółki, dla których pandemia okazała się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu. Dlatego nie mają one większych problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach. Wśród jednych z największych beneficjentów można wskazać dystrybutorów sprzętu IT, którym sprzyja wzrost wydatków na sprzęt i usługi IT, co znajduje odzwierciedlenie w dynamicznie rosnących zyskach takich firm jak AB czy Asbis. W przypadku tej ostatniej spółki skala poprawy zaskoczyła nawet sam zarząd, który niedawno zdecydował się na podniesienie tegorocznych prognoz przychodów i zysków.

Dynamicznie rosnąca sprzedaż dobrze wróży tegorocznym wynikom Timu. Motorem poprawy dystrybutora elektrotechniki jest szybko rozwijający się rynek e-commerce i dobre nastroje wśród konsumentów, co przekłada się na zwiększone wydatki.

– Wynik września jest znacząco powyżej naszych założeń i wskazuje na kontynuację bardzo dobrych trendów sprzedażowych. Sumarycznie przychody w III kwartale wyniosły 337 mln zł i rok do roku daje wzrost o prawie 40 proc.

Tak dobra sprzedaż implikuje bardzo dobre wyniki grupy. Warto zauważyć, że tylko po I półroczu Tim osiągnął już 83 proc. zeszłorocznego wyniku EBITDA, a wstępne nasze szacunki pokazują, że całoroczny wynik może być o ponad połowę większy niż w 2020 roku – ocenia Piotr Poniatowski, analityk BM mBanku.

Otoczenie rynkowe, rosnący popyt na części samochodowe zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich, wyraźnie sprzyja dystrybutorom części. Chcąc wykorzystać okres dobrej koniunktury na rynku części, postawiły na rozwój sieci sprzedaży, co znajduje odzwierciedlenie w szybko rosnących przychodach i zyskach Inter Carsu i Auto Partnera.

– Pozytywnie oceniamy ich perspektywy wynikowe II połowy roku. Z jednej strony wyniki będą efektem podwyżek cenników, a z drugiej strony nadal wsparciem pozostaje wysoki popyt na bazie utrzymujących się trendów na rynku, jak zaawansowany wiek aut, niższe rejestracje nowych pojazdów, odroczenie napraw, niższa popularność komunikacji zbiorowej – wskazuje Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

W obu spółkach wolumeny napędza również sprzedaż eksportowa, którą stymuluje segment aftermarket (rynek wtórny).

– Dostrzegamy jednak presję na rentowność ze strony dostawców, którzy również uwzględniają w swoich cennikach wzrost cen materiałów, logistyki oraz płac. Sumarycznie efekt dźwigni operacyjnej powinien jednak pozytywnie przełożyć się na wzrost wyników w obu spółkach – ocenia ekspert.

Popandemiczne ożywienie przyniosło poprawę warunków w wielu branżach, umożliwiając odbudowę wyników spółkom, które mocno ucierpiały w 2020 roku. Wiele firm z tego grona skorzystało i, co pokazały niedawno opublikowane wyniki za I półrocze, są na dobrej drodze do osiągnięcia dużo lepszych wyników, a nawet przekroczenia poziomów z 2019 roku.

Odbudowa wyników

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?