Popandemiczne ożywienie przyniosło poprawę warunków w wielu branżach, umożliwiając odbudowę wyników spółkom, które mocno ucierpiały w 2020 roku. Wiele firm z tego grona skorzystało i, co pokazały niedawno opublikowane wyniki za I półrocze, są na dobrej drodze do osiągnięcia dużo lepszych wyników, a nawet przekroczenia poziomów z 2019 roku.
Odbudowa wyników
Taki scenariusz jest oczekiwany m.in. w przypadku koncernów paliwowych PKN Orlen i Lotosu. Wyniki wypracowane w tym roku prezentują się dużo lepiej niż rok wcześniej, a zdaniem analityków perspektywy na kolejne kwartały również dają powody do optymizmu.
– Oczekujemy bardzo dobrych wyników w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się prawdziwie imponujących wyników kwartalnych w najbliższej przyszłości. Poza wspomnianymi już oczekiwaniami wzrostu marż rafineryjnych spodziewamy się utrzymania marż petrochemicznych na dobrym poziomie (aczkolwiek stopniowa normalizacja wydaje się nieunikniona). Dodatkowo jesteśmy pozytywnie nastawieni do premii lądowych: zakładamy wyższe premie lądowe dla benzyny, co znacząco podwyższa ekonomikę – wyjaśnia Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.
Równocześnie ma pozytywne nastawienie do marż detalicznych i spodziewa się, że przyczynią się one do osiągnięcia rekordowo wysokiej EBITDA w segmencie detalicznym w 2021 roku.
Wśród beneficjentów ożywienia popytu najwięcej jest spółek przemysłowych. Wiele z nich wyszło z pandemii jeszcze wzmocnionych dzięki poczynionym oszczędnościom, a także osłabieniu złotego, przynosząc dodatkowe korzyści eksporterom. Bardzo dobra koniunktura na rynku transportowym wsparła wyniki Wieltonu, przełożyła się na odbicie tegorocznej sprzedaży. Z kolei rosnące ceny materiałów (stal i aluminium) producent przyczep i naczep z powodzeniem przenosi na klientów.