Szykujący się zwrot o 180 stopni w polityce wobec energetyki wiatrowej to najważniejsze klimatyczne wydarzenie stycznia nad Wisłą. Zła wiadomość jest taka, że stracone lata będzie teraz ciężko odrobić (punkt 1 – poniżej). Nie mniej ważne rzeczy działy się w krajach Europy. Szwedzi odkryli wielkie złoża – używanych m.in. w autach elektrycznych i turbinach wiatrowych – metali ziem rzadkich. Zważywszy na ich deficyt, to świetna wiadomość, ale łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że ze złóż będzie można korzystać nieprędko (punkt 2).
Na europejskie rynki wróciło pozytywne nastawienie do inwestycji w akcje firm z branży energetyki odnawialnej (punkt 3). Przedstawicielka Banku Anglii namawia do wprowadzenia globalnego systemu opłat za emisje CO2, bo – co nie jest na pierwszy rzut oka oczywiste – da to światu impuls do wzrostu (punkt 4). Zdaniem Goldmana Sachsa zarobić będzie można też na ochronie bioróżnorodności (punkt 5). Na koniec trochę złych wiadomości – fundusze uwzględniające dobro planety zmagają się w części przypadków z zasłużoną ostrą krytyką (punkt 6). Oto główne elementy naszego klimatycznego przeglądu dla inwestorów.
Czytaj więcej
W czasach powszechnego poszukiwania dóbr inwestycyjnych, które zachowałyby wartość naszych oszczędności - a może nawet dałyby nieco zarobić - na celowniku inwestorów znalazły się gitary. I trzeba przyznać, że obserwując dane o cenach tych instrumentów, czasem można osłupieć.
1. Rząd w Warszawie przeprasza się z wiatrakami
Sejm zajął się projektami liberalizacji ustawy „antywiatrakowej” z 2016 r. Wprowadzała ona zasadę „10 h”, uniemożliwiając inwestycje w energetykę wiatrową na 99 proc. powierzchni Polski, co skutecznie wyhamowało boom na nie. W latach 2016–2021 zainstalowane moce wiatrowe zwiększyły się w Polsce o 20 proc., podczas gdy na świecie – o 69 proc. Efekt? Pod względem mocy wyprzedziły nas Holandia i Dania, a po piętach depczą nam Belgia i Norwegia.
Zmiany w ustawie są jednym z 37 kamieni milowych, od których spełnienia przez Polskę zależy uruchomienie funduszy z KPO. Przy sprzeciwie Solidarnej Polski w ich przyjęciu rządowi może pomóc opozycja. Oczekiwania ożywienia inwestycji w energetykę wiatrową napędzają zainteresowanie akcjami notowanego na GPW ONDE. Dzięki umowie na budowę farmy wiatrowej Drzeżewo IV o mocy 50,6 MW kurs dewelopera i wykonawcy projektów OZE skoczył od początku roku o 40 proc.