Aktualizacja: 13.12.2024 16:02 Publikacja: 26.03.2024 12:01
Foto: AdobeStock
Młodsi inwestorzy wiodą prym w tym zakresie: 81 proc. polskich inwestorów w wieku 18-34 lat zadeklarowało, że już dokonało lub dokona zmian w obrębie swojego portfela przed obniżkami stóp procentowych, w porównaniu do zaledwie 60 proc. osób powyżej 55 roku życia - wynika z najnowszego badania "Puls Inwestora Indywidualnego" eToro..
Wśród tych, którzy planują zrównoważyć swoje portfele, najczęstszą zmianą w alokacji aktywów będzie zwiększenie inwestycji w akcje (43 proc. w Polsce i 48 proc. na świecie), a następnie trzymanie mniejszej ilości pieniędzy w gotówce (39 proc. w Polsce i 36 proc. na świecie).
Znana prawda doświadczonych graczy z rynków finansowych mówi, że w czasach kryzysów czy turbulencji geopolitycznych warto spoglądać w stronę „bezpiecznych przystani”. Jedną z nich jest bez wątpienia złoto.
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w Europie. Przy okazji pożywić się mogą firmy z innych branż.
Po spadku stóp procentowych NBP zmniejszy się atrakcyjność lokat bankowych, zyskiwać za to mogą alternatywne formy oszczędzania – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Chociaż 2024 r. może przynieść dalsze możliwości inwestorom, którzy wierzą, że potrafią wyczuć timing kryptowalut, eksperci UBS radzą skupić się na firmach, które dostarczają i wykorzystują nowe technologie.
Hossa, jaką widzimy na GPW od jesieni, zaskoczyła wielu inwestorów indywidualnych. Tylko mała część z nich kupiła akcje i załapała się na zwyżki – twierdzą maklerzy.
Jeszcze dobrze nie opadły emocje po ostatniej konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej, a już za chwilę rynek kapitałowy znów zawita pod Tatrami.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas