Jednak w tym przypadku chronione są nasze pieniądze. W ramach funduszu parasolowego działa kilka funduszy inwestycyjnych. Zatem fundusz parasolowy jest subfunduszem, dzięki któremu możemy uniknąć płacenia tzw. podatku od zysków kapitałowych podczas zmiany polityki inwestycyjnej, czyli przeniesienia pieniędzy z jednego funduszu do drugiego. W takiej sytuacji osoba, która posiada kilka funduszy w ramach funduszu parasolowego jest cały czas traktowana z podatkowego punktu widzenia, jakby posiadała tylko jeden fundusz i tylko w nim gromadziła swoje pieniądze. Wówczas jako zakończenie inwestycji jest traktowane wycofanie pieniędzy ze wszystkich funduszy skupionych w ramach subfunduszu, a nie tylko z jednego i przeniesienie ich do innego.
Fundusz parasolowy – kiedy warto o nim pomyśleć?
Podatek od zysków kapitałowych jest uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to zryczałtowany podatek, którego stawka wynosi 19%. Pobiera się go m.in. właśnie w przypadku dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Co więcej, zgodnie z treścią ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych tego rodzaju dochodu „nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich”. Ta regulacja pozwala na pobieranie podatku także w przypadku zakończenia inwestycji, czyli pobrania pieniędzy z funduszu.
Wówczas podatek oblicza i odprowadza fundusz, a my otrzymujemy dochód pomniejszony o ów podatek. W sytuacji, gdy chcemy zlikwidować jeden fundusz, a nasze pieniądze przenieść do innego, jesteśmy zmuszeni do płacenia podatku. Jest to niekorzystna sytuacja, dlatego szukano rozwiązań, dzięki którym możliwym stałoby się przenoszenie pieniędzy w ramach różnych funduszy bez konieczności każdorazowego płacenia z tego tytułu podatku. Inwestując bowiem w pojedyncze fundusze, musimy pamiętać o tym, że podczas każdego umorzenia jednostek uczestnictwa zostanie naliczony i odprowadzony podatek. W ten sposób mamy ograniczoną możliwość zmiany strategii finansowania bez konieczności ponoszenia strat.
Fundusz parasolowy pozwala uniknąć niekorzystnych zmian na rynku finansowym. Fot. Fotorzepa/Marta Bogacz
Parasolowe fundusze inwestycyjne – jak działają?
Parasolowe fundusze inwestycyjne to oferta przede wszystkim dla osób, które planują inwestowanie długoterminowe. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy nie tylko wybrać różnego rodzaju fundusze, najbardziej dostosowane do naszych potrzeb, ale możemy uniknąć niekorzystnych zmian na rynku finansowym. W zależności od tego, czy będziemy mieć do czynienia ze wzrostami lub spadkami na rynku kapitałowym, możemy swobodnie przenosić nasze pieniądze w ramach funduszu parasolowego bez ryzyka zmniejszenia zysku. Szukając odpowiedniego dla nas funduszu parasolowego, zwróćmy uwagę na to, ile funduszy znajduje się w ramach oferowanego nam funduszu parasolowego. Im więcej, oczywiście tym lepiej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli wybrać najbardziej korzystną dla nas ofertę.