Te spółki to elita rynku. Wzrost i dywidenda w pakiecie

Spółki dywidendowe mają wielu zwolenników. Ale atrakcyjniejszą opcją z punktu widzenia akcjonariuszy są podmioty, które potrafią łączyć ponadprzeciętny wzrost biznesu z regularną wypłatą zysków.

Publikacja: 12.05.2019 19:54

Te spółki to elita rynku. Wzrost i dywidenda w pakiecie

Foto: Fotorzepa, Piotr Gardziński

Regularnie płacona i atrakcyjna dywidenda jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Co więcej, część spółek dywidendowych dodatkowo jest w stanie dynamicznie rozwijać działalność, co wymaga często przeznaczania niemałych środków na inwestycje. – Spółki, które łączą ponadprzeciętny wzrost i płacą dywidendy, to elita rynku. Jeśli jeszcze jest to firma, która przy tym nie jest notowana z wygórowanymi wskaźnikami, to możemy mówić, że znaleźliśmy bardzo rzadki okaz – podkreśla Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Warto sprawdzić: Spółki, których kursy ciągle rosną. Rekordowe wyceny

Pogodzić wzrost z dywidendą

Każda dobrze zarządzana spółka we wzrostowej branży powinna z czasem wejść w etap dzielenia się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami.

– Kwestia urządzenia biznesu tak, aby móc wypłacić 25 proc. zysku w formie dywidendy, nie powinna być trudna – wypłata w takiej wysokości tylko nieznacznie wpływa na możliwość wzrostu biznesu. Dbanie o możliwość wypłaty dywidendy jest jednoznaczne z zapewnieniem odpowiedniego finansowania czy niepodejmowania zbyt dużego ryzyka (co może utrudnić wypracowanie wolnych środków na wypłatę) oraz pilnowaniem płynności finansowej. W długim okresie powinno to tylko spółce wyjść na dobre. Zdolność do wypłaty dywidendy oraz wzrost to cechy, które cenią kredytodawcy, co może mieć pozytywny wpływ na koszty finansowania – zwraca uwagę Materna.

Rynkowa rzeczywistość wygląda jednak mniej różowo. Niewiele spółek w dłuższym terminie jest w stanie pogodzić wzrost z dywidendą.

– W całym spektrum WIG zaledwie kilka procent spółek łączy średnioroczny wzrost przychodów powyżej 20 proc. przez pięć lat z coroczną stopą dywidendy powyżej 1 proc. Ich pochodzenie nie ogranicza się do konkretnych sektorów, natomiast zdecydowanie są to liderzy w swoich branżach. Jest jeszcze jeden wyróżnik, który charakteryzuje takie spółki. Po okresie wzrostu organicznego na krajowym rynku zdecydowały się na rozwój biznesu również za granicą, co również często wiązało się z przejmowaniem konkurencyjnych podmiotów w swoich branżach lub pokrewnych oraz rozwijaniem efektywnych kosztowo cyfrowych kanałów dystrybucji – zauważa Dariusz Świniarski, zarządzający w Domu Maklerskim TMS Brokers.

Sytuacja, w której spółka rozwija się zdecydowanie szybciej niż rynek, nie może jednak trwać w nieskończoność. – Po okresie dynamicznego wzrostu dynamika przychodów słabnie i premia za wzrost „zaszyta” w cenie akcji zaczyna się zmniejszać. Przez co zdyskontowany strumień przyszłych dywidend zaczyna mocniej wpływać na wycenę – wskazuje ekspert.

Deweloperzy kuszą wysoką dywidendą

Jak zauważają analitycy, spółki w fazie wzrostowej często stają przed dylematem: wypłata dywidendy czy inwestowanie w dalszy rozwój. – Połączenie regularnej wypłaty dywidendy i dynamicznego wzrostu często bywa ryzykowne i niesie ze sobą ryzyko nadmiernego zadłużenia lub niewykorzystania w pełni potencjału wzrostu. Jednak części spółek udało się połączyć w ostatnich latach wysoką dynamikę wzrostu z utrzymaniem stałej polityki dywidendowej. Co jednak warto zauważyć, były to spółki o silnej, jeśli nie dominującej, pozycji rynkowej w swoich sektorach lub wybrani przedstawiciele poszczególnych branż – zauważa Kamil Hajdamowicz, zarządzający w Vienna Life TU na Życie.

Przykładów spółek łączących silny wzrost biznesu z wypłatą dywidendy warto poszukać w branży deweloperskiej. – Sektor ten korzysta w ostatnich latach na boomie w sektorze nieruchomości, napędzanym dobrą koniunkturą gospodarczą i przede wszystkim niskim kosztem kredytu. Swój biznes zauważalnie powiększył Atal, zwiększając przychody ze sprzedaży w latach 2015–2018 ponadczterokrotnie. Na ten sam okres przypada wypłata dywidendy. Niższą, ale sięgającą wysokich kilkunastu procent rocznie, dynamiką wzrostu przychodów mógł się pochwalić Dom Development. Spółki deweloperskie finansują się tradycyjnie długiem, więc mogą sobie pozwolić na wypłaty dla akcjonariuszy. Na fali wzrostu sektora deweloperskiego rósł biznes Decory, która również wypłacała zysk akcjonariuszom – wskazuje ekspert.

Warto zauważyć, że dywidendy wypłacane przed deweloperów, którzy często mogą sobie pozwolić na wypłatę całości lub przynajmniej znaczącej części wypracowanego zysku, należą do najatrakcyjniejszych, a wskaźnik wypłaty nierzadko bywał dwucyfrowy.

Dywidendowe perełki z GPW

Warto też zwrócić uwagę na spółki, które do niedawna mogły się pochwalić ponadprzeciętnym tempem wzrostu. – Dobrym przykładem jest Rainbow Tours, który, jeśli pominąć ostatni, słabszy dla spółki okres, rósł na poziomie przychodów ponad 20 proc. rocznie. Co warto zauważyć, spółka w ostatnich latach oferowała akcjonariuszom wysoką, często blisko 10-proc. stopę dywidendy. Podobnym przypadkiem był niedawno LiveChat, którego biznes jeszcze kilka lat temu mocno zyskiwał na wartości. Doskonałym przykładem podmiotu o wysokiej dynamice wzrostu biznesu jest CCC, które jest w stanie rokrocznie wypłacać dywidendę. Spółką dywidendową jest jeszcze LPP, tutaj jednak wzrost przychodów jest mniej spektakularny. Rosnącą spółką dywidendową jest Kruk, lider sektora wierzytelności, nie można jednak w jej przypadku mówić o bardzo silnym wzroście, co jednak, jak pokazały inne przykłady z tej branży, jest raczej pozytywnym wyznacznikiem – zwraca uwagę Hajdamowicz.

Na atrakcyjną dywidendę mogli też liczyć posiadacze akcji Eurocashu, mimo że handlowa grupa równocześnie powiększała się, inwestując w kolejne przejęcia zarówno hurtowni, jak i sieci detalicznych. Spółka ta od wielu lat systematycznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a w ostatnich latach stopa dywidendy z roku na rok rosła. W tym roku inwestorzy również mogą liczyć na atrakcyjną stopę dywidendy, która przy obecnej wycenie giełdowej sięga 4,5 proc., co jest najwyższym poziomem w kilkunastoletniej, giełdowej historii firmy.

Regularne wypłaty

Pod względem regularności wypłat pozytywnie wyróżnia się też spora grupa spółek przemysłowych. Część z nich jest w stanie dodatkowo rozwijać działalność, inwestując w kolejne projekty, co pozytywnie przekłada się na wzrost biznesu. Pod tym względem wzorem dla innych może być Grupa Kęty, która w ciągu pięciu lat dzięki wzrostowi organicznemu niemal podwoiła przychody, przekraczając w 2018 r. rekordowy poziom 3 mld zł. W tym czasie akcjonariusze mogli liczyć na atrakcyjny wskaźnik dywidendy w granicach 4–7 proc., który rósł w kolejnych latach.

– Przy założeniu, że w 2019 r. spółka przeznaczy 80 proc. zysku netto na dywidendę, wskaźnik sięga obecnie blisko 7 proc., co uważamy za atrakcyjny poziom jak na spółkę przemysłową z potencjałem dalszego wzrostu EBITDA. Ścieżka poprawy wyników rok do roku powinna być naszym zdaniem zachowana w 2020 r., m.in. ze względu na dalsze efekty prowadzonych inwestycji – ocenia Krzysztof Pado, szef analityków DM BDM.

Warto sprawdzić: Te spółki w 2019 będą hojne dla swoich akcjonariuszy

Inwestycje w rozbudowę mocy realizowane w ostatnich latach nie stanowiły przeszkody w wypłacie wysokiej dywidendy przez Alumetal. Dobra sytuacja finansowa firmy sprawiła (wskaźnik długu netto do EBITDA na koniec 2018 r. był na poziomie 0,9), że zarząd rekomendował wypłatę wyższej dywidendy niż przed rokiem. W tym roku akcjonariusze mogą liczyć na stopę przekraczającą 9 proc., co jest jedną z najatrakcyjniejszych dywidend wśród firm przemysłowych.

Regularnie płacona i atrakcyjna dywidenda jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Co więcej, część spółek dywidendowych dodatkowo jest w stanie dynamicznie rozwijać działalność, co wymaga często przeznaczania niemałych środków na inwestycje. – Spółki, które łączą ponadprzeciętny wzrost i płacą dywidendy, to elita rynku. Jeśli jeszcze jest to firma, która przy tym nie jest notowana z wygórowanymi wskaźnikami, to możemy mówić, że znaleźliśmy bardzo rzadki okaz – podkreśla Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży