Zdaniem zarządu Lartiq TFI na zachowanie inwestorów miały wpływ zawirowania wokół GetBacku, które spowodowały odpływ aktywów porównywalny do 2008 r. i awersję do inwestycji giełdowych wpływających na wyniki indeksów. W ubiegłym roku WIG stracił 9,5 proc., mWIG40 19,3 proc., a sWIG80 27,6 proc. W tym czasie inwestorzy umorzyli ponad 1,34 mln certyfikatów – ponad połowę w stosunku do posiadanych jeszcze w końcu 2017 r. W połowie kwietnia zarząd już Lartiq TFI zapewniał, że sytuacja się ustabilizowała, dzięki czemu fundusz mógł wrócić do zarabiania. Była to jednak przedwczesna ocena, ponieważ fundusz jest wciąż na minusie. W ciągu ostatnich czterech tygodni stracił ponad 4 proc. Optymizm z pierwszego kwartału opadł więc.
Dużo, bo 27 proc., potaniał Rockbridge Akcji Lewarowany, który ma naśladować indeks WIG20lev. Wskaźnik spadł jednak znacznie mniej – niecałe 6,2 proc. W tym roku zniżka jest większa i wynosi 10,1 proc., ale fundusz stracił 20,1 proc.
Mniejsze i większe zyski
Innym funduszom też nie było łatwiej. W zeszłym roku z funduszy absolutnej stopy zwrotu wycofano ponad 5 mld zł, co wpłynęło na przecenę wielu aktywów. Umorzenia wciąż trwają. W związku z tym po 12 miesiącach wyszło na plus, i to niewielki – od 0,1 do 4, 4 proc. – tylko pięć funduszy. Najlepsze wyniki wypracował Opera Alfa-plus.pl, który również w 2018 r. był liderem z 7,72-procentową stopą zwrotu. Doganiać go potrafił jedynie PKO Globalnej Strategii FIZ, który wypracował w tym czasie 7,44 proc. zysku. W portfelu funduszu może się znajdować od 0 proc. do 100 proc. akcji, udziałów w spółkach z o.o., instrumentów rynku pieniężnego oraz jednostek tytułów i certyfikatów funduszy lokujących co najmniej połowę swoich aktywów w akcje lub udziały w spółkach z o.o. Aktywa PKO Globalnej Strategii FIZ są lokowane w Stanach Zjednoczonych, na rynkach unijnych, w Szwajcarii oraz w Turcji. Wcześniej jednak fundusz nie miał spektakularnych osiągnięć.
Opera Alfa-plus.pl działa podobnie, wprawdzie jest funduszem otwartym, ale stosuje zasady obowiązujące dla funduszy zamkniętych. Ten rok nie jest na razie dla niego najlepszy – jest niemal 2,3 proc. na minusie. Ma jednak bardzo dobre wyniki w długich terminach. Od początku swojej działalności, czyli w ciągu dziesięciu lat i ponad miesiąca, wypracował ponad 85 proc. zysku. Inwestorzy, którzy powierzyli mu swoje oszczędności trzy lata temu, też nie mają czego żałować. Zarobili 26,7 proc. Od 2010 roku tylko jeden rok był dla funduszu niełaskawy. W 2015 r. stracił on 11,39 proc. W pozostałych latach zarabiał jednak od 5,1 proc. w 2010 r. do 14,87 proc. w 2017 r.
Spektrum lokat funduszu jest szerokie. Aktywa są inwestowane w papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne funduszy, waluty obce, instrumenty rynku pieniężnego, wierzytelności, instrumenty pochodne, a nawet udziały w spółkach z o.o.
Tegoroczna niewiadoma
Rok mocno rozpoczął Quercus Stabilny, dla którego ubiegły rok należał do najgorszych w jego historii. Fundusz stracił 14,5 proc. Teraz odrobił już 6,7 proc., co zmniejszyło straty w perspektywie 12 miesięcy do 7,2 proc. Jest to również wyższy zysk od osiągniętego od początku działalności. Od października 2013 r. Quercusowi Stabilnemu udało się wypracować zaledwie 6,64-procentową stopę zwrotu.