Te spółki z NewConnect wypłacą przyzwoite dywidendy

Na alternatywnym parkiecie giełdowym można znaleźć przyzwoite dywidendy, a wypłaty stają się już powtarzalne.

Publikacja: 27.06.2019 17:22

Te spółki z NewConnect wypłacą przyzwoite dywidendy

Foto: Adobe Stock

Maksymalne oprocentowanie lokat rocznych nie przekracza 2,5 proc. Inwestując w spółki dywidendowe notowane na alternatywnym rynku GPW, w przypadku 14 można natomiast jeszcze zarobić – dzięki wypłacie procentów z zysków – od 2,9 proc. do 8,7 proc. Część tych spółek nie zawiodła inwestorów już nie pierwszy raz.

Na dole rankingu spółek z New Connect, które dzielą się z akcjonariuszami zyskami dającymi stopy dywidendy wyższe niż najlepsze lokaty roczne, są Caspar i Ekopol. Stopa dywidendy obu wynosi po 2,9 proc. Caspar Asset Management wypłaci dywidendę po raz szósty. W tym roku przeznaczył do podziału między inwestorów 1,34 mln zł, co daje 0,68 zł na akcję. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zawiodły też notowania Caspara. Kurs wzrósł 22 proc. Tylko w tym roku na akcjach można było zarobić 19,6 proc. Pod tym względem Ekopol, zajmujący się sprzedażą wyrobów metalowych, nie dotrzymał kroku Casparowi. Wprawdzie stopę dywidendy ma taką samą, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs wzrósł znacznie mniej – 4,8 proc., a w tym roku 10,3 proc. Mocną stroną Ekopolu jest natomiast długa historia dywidendowa. W tym roku wypłaci dywidendę już po raz dziewiąty. Tym razem rozdzieli między inwestorów 1,87 mln zł, co daje 0,06 zł na akcję.

Warto sprawdzić: Niedocenione perełki giełdy po majowej korekcie

Dywidenda od debiutanta

Najwyższą stopę dywidendy w rankingu ma Internity posiadająca sieć sklepów z eleganckim wyposażeniem łazienek, płytkami ceramicznymi, systemami grzewczymi i oświetleniem. Spółka świadczy również usługi projektowe. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy wynosi 8,7 proc. Internity wprawdzie po roku jest na 1,9-procentowym minusie, ale w tym roku można było na niej zarobić 11,9 proc. Wzrost zainteresowania akcjami zawdzięcza przede wszystkim rosnącym przychodom.

Kolejne miejsca zajmują spółki z ponad 5-procentową stopą dywidendy: CDA, Actor i ATC Cargo. Pierwsza ze spółek, operator serwisu VOD, zadebiutowała na New Connect 8 maja tego roku, po niemal 1,5 roku oczekiwania inwestorów od oferty publicznej. Dywidendę wypłaci więc po raz pierwszy. Spółka przeznaczyła na wypłatę 5,08 mln zł, 0,5 zł na akcję, co daje 5,6-procentową stopę dywidendy. Niewielu inwestorów może jednak liczyć na wypłatę, ponieważ 98,48 proc. kapitału CDA należy do Jarosława Ćwieka, prezesa spółki, i Łukasza Ćwieka, jej dyrektora generalnego. Zaledwie 1,52-procentowy free float wielkich możliwości inwestycyjnych nie daje. Mimo potrojenia zysków i imponującego wzrostu kursu po debiucie akcje potaniały do 21 czerwca ponad 30 proc. Ci, którzy kupili papiery na górce i ich nie sprzedali, mogą być ponad 48 proc. na minusie. Wysoka stopa dywidendy tego nie zrekompensuje.

Warto sprawdzić: Te spółki to najbardziej rentowne biznesy na giełdzie

Mocna piątka

Po raz pierwszy dywidendę wypłaci również operator logistyczny ATC Cargo, mimo że zadebiutował na New Connect w 2010 r. Firma od razu znalazła się jednak w czołówce spółek pod względem wysokości stopy dywidendy. W tym przypadku jest to 5,1 proc. Imponujący jest też wzrost kursu akcji zarówno w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak i w tym roku. Ci, którzy zainwestowali przed rokiem, są 51,6 proc. na plusie, tylko w tym roku była okazja do zarobienia ponad 40 proc. Inwestorzy doceniają nie tylko dobre wyniki finansowe spółki, której sprzyjają rosnące obroty handlowe i poprawa koniunktury na rynku przeładunków kontenerowych. Wciąż liczą też, że od dawna zapowiadana przeprowadzka ATC Cargo na rynek główny GPW tym razem dojdzie już do skutku. Ponad 5-procentową stopę dywidendy ma jeszcze BioFactory, spółka specjalizująca się w produkcji wyrobów tartacznych, sprzedaży drewna i ciepła.

W ubiegłym roku BioFactory poprawiła wyniki, choć były one trochę niższe od planu finansowego przyjętego na lata 2017–2019. Przychody wzrosły o 1,8 proc., a zysk netto o 44,5 proc., co – jak podkreśla zarząd – jest efektem produkcji z większą marżą. W tym roku BioFactory planuje 13 mln przychodów i 800 tys. zysku brutto. Dalsza poprawa wyników widoczna jest już w raporcie okresowym po pierwszym kwartale. Przychody rok do roku wzrosły o 11,2 proc., a zysk netto o 21,5 proc.

Szanse na ponad 4 proc. zysku

Ponad 4-procentową stopę dywidendy ma sześć spółek, a najwyższą – 4,8-procentową – Aqua, która należy do grona emitentów najchętniej i najdłużej dzielących się zyskami. Długoterminowi inwestorzy mogą liczyć na wypłatę po raz dziewiąty. Spółka pierwszą dywidendę w wysokości 0,22 zł na akcję wypłaciła w 2011 r. Stopa dywidendy wynosiła wówczas 1,59 proc., ale już trzy lata później wzrosła do 7,25 proc.

Wyższej wprawdzie nie było, ale co roku można było liczyć na min. 4,09 proc. Zainteresowani wypłatą tegoroczną mają ostatnią szansę na kupno akcji z prawem do dywidendy w czwartek 26 czerwca, a więc jeszcze kilka godzin.

Po roku przerwy do polityki dywidendowej powrócił specjalizujący się w usługach finansowych Indos, co zaowocowało w tym roku 14-procentowym wzrostem kursu na New Connect. Zyskiem dzieli się też specjalizująca się podobnie jak początkowo Indos w usługach windykacyjnych KancelWEC. To będzie już piąta wypłata z rzędu. Tym razem ze stopą dywidendy 4,3-procentową, znacznie wyższą niż w ubiegłym roku i dwa lata temu, a niższą tylko od osiągniętej w roku 2016, kiedy wyniosła 4,76 proc.

Wyższe stopy dywidendy niż w ubiegłym roku i całej dotychczasowej historii dywidendowej mają Abak, świadczący usługi outsourcingu księgowego i podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz wydawca specjalistycznych pism i portali internetowych PTWP.

W gronie dywidendowych debiutantów jest natomiast specjalizujący się w diagnostyce medycznej oraz odczytywaniu i przetwarzaniu informacji zawartej w DNA Genomed.

Warto sprawdzić: Jak zainwestować w sztuczną rzekę, e-hulajnogi czy browar

Lepiej niż na lokacie

Oprócz Caspara i Ekopolu wyższe stopy dywidendy, niż przyniósłby zysk z najlepszej lokaty rocznej, mają jeszcze dwie spółki: kancelaria biegłych rewidentów UHY ECA i posiadający własną oczyszczalnię ścieków Wodkan. UHY ECA wypłaca dywidendy od 2009 r. z przerwą w latach 2013–2014. W tym roku wypłata jest jednak dwukrotnie niższa niż w ubiegłym, stopa dywidendy również. W 2018 r. było to 9,23 proc., w tym jest 3,8 proc. Wodkan natomiast chciał zaoferować znacznie więcej niż przed rokiem. W 2018 r. wypłacał po 0,09 zł na akcję, w tym miało to 0,21 proc. Walne zgromadzenie akcjonariuszy odstąpiło jednak, być może na razie, od rozpatrzenia punktu porządku obrad, który dotyczył podjęcia uchwały w sprawie podziału zysku za 2018 rok.

Pozostałe osiem spółek, których dzień z prawem do dywidendy dopiero nastąpi, mają stopy dywidendy przy obecnych kursach od 0,5 proc. do 2,1 proc.

Złapać zyski firm spoza głównego rynku

W tym roku zyskami podzieli się ponad 30 firm. W przypadku 13 firm ostatni dzień notowań z prawem do dywidendy już minął. Stopa dywidendy dwóch z nich: Euro-Taksu i Ackermana, wynosiła ponad 10 proc.

Euro-Tax wypłaci w lipcu 0,44 zł na akcję, co daje 10,7-procentową stopę dywidendy. W tym roku spółka zajmująca się odzyskiwaniem od zagranicznych urzędów skarbowych podatków płaconych przez Polaków pracujących na terenie krajów unijnych podzieliła się zyskiem już po raz dziesiąty. Pierwsza wypłata z zysku za 2009 r. dawała 3,65-procentową stopę dywidendy, ale od 2014 r. regularnie przekracza stopę ponad 10-procentową.

Ackerman, producent i dystrybutor urządzeń grzewczych, wypłacił w kwietniu 1,2 zł na akcję, co daje stopę dywidendy w wysokości 10,5 proc. Nie ma jednak tak długiej historii dywidendowej jak Euro-Tax. W tym roku podzielił się zyskiem z akcjonariuszami dopiero po raz drugi.

Wysokie stopy dywidendy dało jeszcze kilka spółek, których ostatni dzień notowań z prawem do dywidendy już minął. 9,7-procentową stopę dały: Telestrada, świadcząca usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, internetu mobilnego i stacjonarnego, oraz Dektra, producent i dystrybutor materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej i przemysłowej. Zysk akcjonariuszy Betomaksu, działającego od czterech lat jako Forbuild, wyniósł natomiast 8,4 proc., a agencji ochrony Gwarant 9 proc.

Na ponad 4 proc. można było liczyć jeszcze w przypadku trzech firm. Są to dzielący się zyskiem z akcjonariuszami drugi rok z rzędu Peltronic, po raz czwarty Automatyka–Pomiary–Sterowanie oraz Aqua, która w tym roku przeznaczyła dla akcjonariuszy 9,99 mln zł, co daje 0,77 zł na akcję.

Oprócz Euro-Taksu i Aquy długą historię dywidendową ma jeszcze kilka spółek. Po raz dziewiąty będzie dzielił się zyskiem zajmujący się transformacjami cyfrowymi dla biznesu MakoLab. Wprawdzie wypłata na akcję, co daje 0,9-procentową stopę dywidendy, nie poraża, ale w tym roku można było zarobić na walorach spółki. Od początku roku kurs wzrósł bowiem o 22 proc.

Do długoterminowego portfela dywidendowego nadawałyby się również Ekopol z dziewięcioletnią historią dywidendową, Onico z ośmioletnią historią oraz Dektra, Ekobox, Verbicom i Wodkan, które wypłacą dywidendę po raz siódmy. Choć w przypadku Wodkanu istnieje pewna niewiadoma. Na razie decyzja na walnym nie zapadła.

Wprawdzie w tym roku na niektóre z wymienionych spółek zainwestować – z myślą o zysku z dywidendy – nie można, ale przed wieloma innymi dzień ustalenia prawa do dywidendy dopiero nastąpi. Część z nich może się pochwalić wciąż wysoką, choć nie najwyższą, stopą dywidendy wynoszącą od 3,4 proc. do 8,7 proc.

Maksymalne oprocentowanie lokat rocznych nie przekracza 2,5 proc. Inwestując w spółki dywidendowe notowane na alternatywnym rynku GPW, w przypadku 14 można natomiast jeszcze zarobić – dzięki wypłacie procentów z zysków – od 2,9 proc. do 8,7 proc. Część tych spółek nie zawiodła inwestorów już nie pierwszy raz.

Na dole rankingu spółek z New Connect, które dzielą się z akcjonariuszami zyskami dającymi stopy dywidendy wyższe niż najlepsze lokaty roczne, są Caspar i Ekopol. Stopa dywidendy obu wynosi po 2,9 proc. Caspar Asset Management wypłaci dywidendę po raz szósty. W tym roku przeznaczył do podziału między inwestorów 1,34 mln zł, co daje 0,68 zł na akcję. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zawiodły też notowania Caspara. Kurs wzrósł 22 proc. Tylko w tym roku na akcjach można było zarobić 19,6 proc. Pod tym względem Ekopol, zajmujący się sprzedażą wyrobów metalowych, nie dotrzymał kroku Casparowi. Wprawdzie stopę dywidendy ma taką samą, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs wzrósł znacznie mniej – 4,8 proc., a w tym roku 10,3 proc. Mocną stroną Ekopolu jest natomiast długa historia dywidendowa. W tym roku wypłaci dywidendę już po raz dziewiąty. Tym razem rozdzieli między inwestorów 1,87 mln zł, co daje 0,06 zł na akcję.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy