Te branże z GPW mogą liczyć na udaną końcówkę roku

Końcówka roku to udany okres dla spółek handlujących odzieżą i obuwiem, producentów żywności i deweloperów mieszkaniowych. Wraz z nadejściem zimy lista beneficjentów się wydłuża.

Publikacja: 23.10.2019 16:56

Te branże z GPW mogą liczyć na udaną końcówkę roku

Foto: Robert Gardziński/Fotorzepa

Wiele spółek z utęsknieniem wypatruje ostatniego kwartału roku kalendarzowego. Sezonowy wzrost popytu w tym okresie w połączeniu z nadejściem zimy wywiera pozytywny wpływ na osiągane wyniki finansowe. Które branże z warszawskiego parkietu mogą liczyć na udaną końcówkę roku?

Warto sprawdzić: Branżowe wzloty i spadki. Kto miał nosa, ten zarobił na akcjach

Handel liczy na święta

Końcówka roku to tradycyjnie dobry okres, zwłaszcza dla handlu. Daje się wówczas zaobserwować wyraźny wzrost przychodów ze sprzedaży, co ma związek z okresem wzmożonych przedświątecznych zakupów. Analitycy podkreślają, że to wydarzenie generuje znacznie większe wydatki konsumenckie niż inne okresy roku, z czego korzysta wiele spółek. – W spółkach handlu detalicznego widać bardzo dużą sezonowość IV kwartału, który z reguły wypracowuje większą część całorocznego wyniku. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, konsumenci w Polsce, ale i w Europie czy USA, wyraźnie zwiększają konsumpcję w okresie Bożego Narodzenia, kupując więcej produktów. Dotyczy to właściwie wszystkich kategorii, od podstawowych, czyli artykułów spożywczych, przez obuwie i odzież do dóbr luksusowych – wylicza Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Równocześnie w tym okresie konsumenci są skłonni do większych wydatków. – W sezonie jesienno-zimowym wzrasta średnia wartość paragonu, gdyż jednostkowa cena butów zimowych czy odzieży zimowej jest wyższa niż w przypadku kolekcji letniej – zauważa.

Dla wyników branży odzieżowej duże znaczenie mają warunki pogodowe. Słoneczna i ciepła pogoda z reguły oznacza mniejszy ruch w sklepach. Natomiast zimne i deszczowe dni przyciągają klientów, pozytywnie przekładając się na sprzedaż.

Z punktu widzenia wyników całorocznych ostatni kwartał roku jest kluczowy w przypadku dystrybutorów sprzętu komputerowego. W ostatnim kwartale zwiększają się wydatki odbiorców indywidualnych i firm, które domykają całoroczne budżety.

Większy ruch w sklepach to dobra wiadomość także dla sieci handlowych, czego beneficjentem jest właściciel sieci supermarketów Dino. Jednak największy sezonowy skok sprzedaży w IV kwartale notuje Oponeo, internetowy dystrybutor opon. Najwyższe przychody spółka uzyskuje bowiem w sezonie wymiany opon, który przypada na późną jesień i wiosnę. Pod względem osiąganych przychodów i wyników najlepiej wypada ostatni kwartał roku.

Warto sprawdzić: Najlepsze i najgorsze fundusze inwestycyjne 2019 roku

Im chłodniej, tym lepiej

Oprócz firm handlowych świąteczną sezonowość bardzo mocno odczuwają też spółki produkujące słodycze, jak Wawel. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz ożywia się popyt na słodycze. Dla spółek z branży jest to najlepszy kwartał w ciągu całego roku pod względem osiąganych przychodów. W przeciwieństwie do spółek odzieżowych do udanych z reguły mogą zaliczyć także kolejny, pierwszy kwartał roku. Sezonowy wzrost popytu najmocniej odczuwa jednak Ambra, producent win musujących i alkoholi. Spółka może być spokojna o wyniki za IV kwartał, który jest zawsze najlepszym okresem sprzedażowym w branży winiarskiej. Sprzedaż Ambry w tym okresie jest ponad dwa razy większa niż średnio w pozostałych kwartałach.

Firm, których wyniki są wprost uzależnione od panującej na zewnątrz temperatury, jest więcej. Spółkami, które w dość naturalny sposób osiągają wyższe przychody i mogą zyskiwać w sezonie zimowym, są przedstawiciele sektora energetycznego. Niższa temperatura i krótszy dzień zimą w bezpośredni sposób przekładają się na wyższe zużycie energii. Dlatego w zimie branża energetyczna odnotowuje największy popyt na swoje usługi. Zima ma kluczowe znaczenie dla wyników finansowych PGNiG. Generalnie im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższe zapotrzebowanie na gaz, co widać w raportowanych przychodach ze sprzedaży. Dlatego w miesiącach zimowych przychody ze sprzedaży gazu ziemnego i ciepła (I i IV kwartał roku) znacznie przewyższają wartości osiągane w miesiącach letnich (II i III kwartał roku), co ma związek z wahaniami temperatury na zewnątrz. Sezonowość przychodów w znacznie większym stopniu dotyczy odbiorców indywidualnych, kupujących powyższe produkty na cele grzewcze, niż klientów z sektora produkcyjnego. O rentowności decyduje jednak stosunek ceny w taryfie do ceny zakupu gazu.

Warto sprawdzić: Spółki muszą walczyć o marże. Te robią to najlepiej

Zyski dla wybranych

Końcówka roku kalendarzowego to z reguły bardzo udany okres dla deweloperów, co ma związek z kumulacją przekazań mieszkań. Dlatego IV kwartał na ogół wyróżnia się pozytywnie pod względem wyników finansowych na tle całego roku. – U deweloperów mieszkaniowych wyniki są ściśle skorelowane z liczbą przekazanych mieszkań. Koszty ponoszone w ciągu roku są przypisywane do przychodów w momencie przekazania mieszkania, więc marża brutto ze sprzedaży nie powinna się istotnie różnić w ciągu roku – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. – Natomiast większa liczba przekazanych mieszkań, co u deweloperów często ma miejsce w IV kwartale, powoduje wyższe przychody, rozłożenie stałych kosztów na więcej mieszkań, a więc i wyższą marżę netto. Dlatego deweloperów możemy zaliczyć do grupy spółek, u których ostatni kwartał jest sezonowo lepszy niż inne okresy w roku – podsumowuje.

Biorąc pod uwagę raportowane rezultaty, spółki budowlane z reguły zdecydowanie lepiej wypadają w III i IV kwartale roku kalendarzowego. W branży budowlanej najlepsze wyniki spółki (generalni wykonawcy, podwykonawcy) notują w drugiej połowie roku, czyli w okresie letnio-jesiennym. Dotyczy to zarówno III kwartału, gdy pracom na zewnątrz sprzyja pogoda, jak i IV kwartału, co ma związek z koniecznością rozliczenia prac przed końcem roku przez zleceniodawców. Jednocześnie co roku zimą doświadczają największego spadku przychodów ze względu na zastój w wykonywanych pracach, co wyraźnie widać w wynikach raportowanych za I kwartał.

W mniej komfortowej sytuacji są spółki przemysłowe, które w końcówce roku pracują na wyraźnie mniejszych obrotach. W branży przemysłowej zwykle końcówka roku jest słabsza, co wynika z faktu, że większość mocy jest wyłączana w okresie między świętami a Nowym Rokiem. Na pełnych obrotach firmy wracają z początkiem nowego roku, z reguły ma to miejsce po święcie Trzech Króli. Do tego grona można zaliczyć przedstawicieli przemysłu maszynowego, ciężkiego, samochodowego i materiałów budowlanych. Zwykle końcówka roku jest momentem żniw dla spółek meblarskich (Forte, Pfleiderer Group). Wzrost sprzedaży notują zazwyczaj producenci sprzętu grzejnego.

Wiele spółek z utęsknieniem wypatruje ostatniego kwartału roku kalendarzowego. Sezonowy wzrost popytu w tym okresie w połączeniu z nadejściem zimy wywiera pozytywny wpływ na osiągane wyniki finansowe. Które branże z warszawskiego parkietu mogą liczyć na udaną końcówkę roku?

Warto sprawdzić: Branżowe wzloty i spadki. Kto miał nosa, ten zarobił na akcjach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro