Fundusze ETF są jednym z najszybciej rozwijających się instrumentów finansowych w Europie. Ekonomiści z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej - przy współpracy profesora Uniwersytetu Kyoto, pokusili się o zbadanie jak rozwój technologii cyfrowych wpływa na rynki finansowe i czy nie zagraża ich stabilności.
Czytaj więcej
Dzięki ETF-om można mieć pakiet spółek w portfelu bez analiz, poświęcania czasu na ich dobór i w...
Destabilizacji nie będzie, ale…
Transformacja systemów transakcyjnych sprzyja większym obrotom przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ponoszonych przez inwestorów. Widać to było już dawno po przyspieszeniu rozwoju rynków terminowych. Technologie cyfrowe mają jednak coraz większy wpływ nie tylko na futures, ale również na wszystkie inne instrumenty finansowe.
– Najlepszym tego przykładem są zmiany zachodzące w systemach obrotu, chodzi m.in. o upowszechnienie systemu handlu opartego na algorytmach i handlu wysokich częstotliwości. Innym przykładem jest rozwój rynku kryptowalut – mówi dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej.
Badania dotyczyły jednak przede wszystkim rozwoju funduszy ETF, których przybywa w szybkim tempie i ich wpływu na coraz bardziej powiązane ze sobą rynki finansowe.