Powolne przebudzenie lokat z funduszami. Ile można zarobić

Stopy procentowe rosną coraz szybciej, raty kredytów również. Znacznie wolniejsze jest ożywienie w przypadku depozytów. Wprawdzie oprocentowanie lokat łączonych z inwestycjami w niektórych bankach jest wyższe niż przed rokiem, ale wciąż mało atrakcyjne.

Publikacja: 14.04.2022 16:25

Powolne przebudzenie lokat z funduszami. Ile można zarobić

Foto: Adobe Stock

Oprocentowanie większości lokat z funduszami wynosi 2 proc. Do wyjątków należy oferta Credit Agricole w Pakiecie Zyskowny Duet, w którym połowa oszczędności zostaje na bankowym depozycie a połowa jest inwestowana. Oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty wynosi 3,5 proc. Na 3 proc. można jeszcze liczyć w Santander Banku na Lokacie w promocji Lokata z funduszem III, na którą można wpłacić do 50 tys. zł. Z oferty można skorzystać do 30 czerwca.

Większość banków oferuje lokaty trzymiesięczne. Na pół roku można ulokować pieniądze tylko w mBanku i Pekao. W obu minimalna wpłata wynosi 5 tys. zł. W przypadku Pekao to o połowę mniej niż przed rokiem. Zmian w ofertach jest więcej. Można też liczyć na premie.

Czytaj więcej

Dywidenda. Spółki z długą historią hojnych wypłat. Co przyniesie 2022

Lokata z gotową strategią…

W mBanku na lokacie pozostaje 30 proc. i tylko ta kwota będzie pracowała na niewielkie, ale pewne odsetki. Oprocentowanie depozytu nie jest jednakowe dla wszystkich. Na 2,1 proc. w skali roku mogą liczyć tylko posiadacze mKonta Intensive, pozostali klienci muszą się zadowolić 1,6-procentowym zyskiem. Część inwestycyjna może być przeznaczona na samodzielnie wybrany portfel złożony z pięciu funduszy lub na jedną z trzech gotowych strategii, złożoną nawet z kilkudziesięciu funduszy. Są to: mFundusz dla każdego, mFundusz dla aktywnych i mFundusz dla odważnych. Każda ze strategii niesie inne ryzyko. Pierwszy według mBanku niskie, a dwa pozostałe średnie. Każda ma też zalecany inny horyzont inwestycyjny. W strategii mFunduszu dla każdego przewidywany jest dwuletni okres inwestycji i wypracowanie w tym czasie 2-procentowego zysku, a więc przy obecnej inflacji oznacza to realnie poniesioną stratę. Podobnie jest z pozostałymi strategiami. mFundusz dla aktywnych wprawdzie zakłada 5-procentową stopę zwrotu, ale okres inwestycji wynosi od roku do pięciu lat. W tym samym czasie mFundusz dla odważnych ma wypracować 8 proc.

W każdej strategii różne są też opłaty za zarządzanie - wynoszą odpowiednio 0,7 proc., 1,3 proc. oraz 1,9 proc. Teraz można jednak liczyć na promocję. Przy inwestycji w mFundusze przez 12 miesięcy skorzysta się z oferty specjalnej, polegającej na obniżonej opłacie.

Czytaj więcej

Kradną coraz więcej pieniędzy z kart płatniczych. Jak się przed tym chronić

…lub wybranym funduszem

W Pekao oprocentowanie zależy od podziału oszczędności między lokatę a wybraną strategię. Im więcej pieniędzy pozostanie w banku, tym mniejsze będą odsetki. Jeżeli będzie to 70 proc. oszczędności, oprocentowanie wyniesie 1,5 proc., przy podziale pół na pół wzrośnie do 2 proc., a przy pozostawieniu na lokacie 30 proc. wyniesie 2,5 proc.

Do wyboru jest pięć subfunduszy wydzielonych z funduszu parasolowego Pekao FIO: Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Strategii Globalnej i Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny. Każdy ma określony poziom ryzyka. Pekao Konserwatywny Plus jest funduszem dłużnym krótkoterminowym, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy i Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny to fundusze stabilnego wzrostu, a Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, akcyjny. Każdy więc będzie miał inne stopy zwrotu.

Oferta lokat z funduszami w ciągu roku zmieniła się. W dwóch bankach - Alior Banku i Banku Millennium zniknęła, ale pojawiła się w Banku Pocztowym. Oszczędności są dzielone na dwa sposoby. Na trzymiesięcznej lokacie może pozostać 30 proc. oszczędności lub 50 proc. W pierwszym przypadku oprocentowanie wyniesie 2 proc., w drugim 1,5 proc. Inwestycja w fundusz jest przewidziana na rok. Przy wcześniejszej wypłacie zostanie naliczona 2-procentowa opłata umorzeniowa. Pocztowy - podobnie jak mBank, nie pobiera opłaty za kupno jednostek. Pieniądze z Lokaty z Funduszem możesz wypłacić po trzech miesiącach.

pieniadze.rp.pl

Ograniczony wybór

W ING Banku Śląskim na lokaę, której oprocentowanie wynosi 2 proc. w skali roku, wpłacić można tylko 30 proc. oszczędności. W części inwestycyjnej do wyboru są wyboru są trzy fundusze NN Investment Partners: NN Obligacji o niskim ryzyku, NN Stabilny Globalnej Dywersyfikacji o średnim ryzyku i NN Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania o wysokim ryzyku. Przed rokiem do wyboru było sześć. W ofercie jest też Lokata z Funduszem Premium, na którą minimalna wpłata wynosi 10 tys. zł.

W Credit Agricole oferta się nie zmienia. Obejmuje Pakiet Zyskowny Duet 50/50 oraz Pakiet Zyskowny Duet 70/30, który po raz pierwszy jako nie jedyny daje możliwość pozostawienia zdecydowanej większości wpłaty na bankowej lokacie. Pieniądze inwestowane są w fundusze Amundi TFI.

Oprocentowanie większości lokat z funduszami wynosi 2 proc. Do wyjątków należy oferta Credit Agricole w Pakiecie Zyskowny Duet, w którym połowa oszczędności zostaje na bankowym depozycie a połowa jest inwestowana. Oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty wynosi 3,5 proc. Na 3 proc. można jeszcze liczyć w Santander Banku na Lokacie w promocji Lokata z funduszem III, na którą można wpłacić do 50 tys. zł. Z oferty można skorzystać do 30 czerwca.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy