Rynkową zawieruchę najmocniej odczuli inwestujący w produkty z ekspozycją na rynek rosyjski, choć zapewne nie wszyscy z nich byli na to gotowi. Niechlubnym przykładem jest Generali Korona Dochodowy, czyli fundusz dłużny uniwersalny, który I kwartał kończy ze spadkiem o 7,76 proc. i jednocześnie na ostatnim miejscu w grupie. Dodajmy, że przeciętny wynik w tej grupie po trzech miesiącach to 2,1 proc. straty, natomiast kilku funduszom udało się przynieść w tym okresie zyski.
Z funduszy dłużnych oczywiście najgorzej, ze względu na najwyższe ryzyko stopy procentowej, zachowały się fundusze skarbowe długoterminowe. Wśród nich średnia zniżka po trzech miesiącach to 5,7 proc., co daje 14,3 proc. spadku w 12 miesięcy. W tym roku oczywiście żaden z tych funduszy nie zdołał zarobić, jednak rozstrzał wyników jest ogromny. Po trzech miesiącach numerem jeden jest Rockbridge Obligacji 2 ze stratą rzędu 2,37 proc. Na końcu tabeli znów mamy produkt już wspomnianego TFI – Generali Obligacje Aktywny ze stratą w wysokości 12,3 proc. Dodajmy, że o około 1,9 pkt proc. lepiej wypadł Noble Fund Obligacji, natomiast wyniki obu produktów w skali 12 miesięcy to ponad 20 proc. straty.
Metale szlachetne na fali rosnącej
Ogółem wszystkie grupy funduszy dłużnych finiszowały w I kwartale na minusie, w tym także fundusze obligacji korporacyjnych, które przeciętnie straciły 1,8 proc., choć często złożone są z papierów o zmiennym kuponie.
W kontekście teoretycznie bezpieczniejszych aktywów warto jeszcze wspomnieć o metalach szlachetnych. W samym marcu takie fundusze przyniosły średnio 7 proc. zysków, a w całym I kwartale było to 14 proc. Warto zauważyć, że warunki dla zwyżek w tej kategorii były sprzyjające – wybuch wojny oraz szalejąca inflacja, w tym w dużym stopniu napędzana zwyżkami surowców.
Uczestnicy funduszy akcji nie mają wielu powodów do zadowolenia, patrząc na dokonania ich inwestycji w I kwartale, choć akurat ostatni miesiąc tego okresu, a dokładniej jego druga połowa, przyniósł wyraźne odreagowanie. Inwestorzy zaczęli wierzyć w postępy w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą. Jak na razie niewiele wiadomo na ten temat. Niemniej obserwowaliśmy dość silne zwyżki na Wall Street oraz w Europie. W samym marcu wśród akcji najmocniejszą grupą funduszy okazały akcje polskie uniwersalne, gdzie średnia stopa zwrotu sięgnęła 5,7 proc. Co ciekawe, jedynie o 0,6 pkt proc. słabsze od niej były fundusze mieszane aktywnej alokacji. Do tego przeciętnie po 4,7 proc. zarobiły produkty skoncentrowane na akcjach małych i średnich spółek. Łącznie po trzech miesiącach fundusze akcji polskich są na minusie – uniwersalne przyniosły straty w wysokości 6,7 proc., a „misie” aż 8,8 proc.