Dywidendy 2022 na półmetku. Giełdowe spółki, które hojnie sypną groszem

Tegoroczny sezon dywidendowy jest już na półmetku. Warto mieć na uwadze spółki szczodrze dzielące się zyskiem, szczególnie w czasie najwyższej od ćwierć wieku inflacji.

Publikacja: 28.07.2022 22:00

Dywidendy 2022 na półmetku. Giełdowe spółki, które hojnie sypną groszem

Foto: Adobe Stock

Dywidendę w 2022 r. wypłaci łącznie ponad 200 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Gros już to zrobiło, ale jeszcze w kilkudziesięciu podmiotach nie było nie tylko wypłaty, ale nawet dnia ustalenia prawa do niej.

rp.pl

Czytaj więcej

Dywidendy 2023. Te spółki z GPW sypną groszem

Rzut oka na wakacje...

W ponad 20 firmach ten termin przypada jeszcze w wakacje. Oferują średnio 5-proc. stopę dywidendy (relacja wypłaty do ceny akcji). Z kolei jej mediana wnosi nieco ponad 4 proc.

Na uwagę zasługują takie firmy, jak Stalprofil, MFO, Puławy, Maxcom, PKO BP, Wikana, Esotiq & Henderson czy Comp. W każdej z nich stopa dywidendy jest wyższa od wspomnianej 5-proc. średniej.

W przypadku Stalprofilu dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 sierpnia. Na akcję przypadnie 1,2 zł, co przekłada się na niemal 11-proc. stopę. Niewiele niższa jest w MFO, które akcjonariuszom wypłaci 4 zł na akcję, a dniem ustalenia prawa będzie 12 sierpnia. Notowania akcji obecnie oscylują w okolicach 39 zł, co przekłada się na ponad 10-proc. stopę dywidendy.

Z kolei walne zgromadzenie Puław zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 126,2 mln zł, czyli 6,6 zł na akcję, co implikuje ponad 8-proc. stopę. Dzień dywidendy ustalono na 29 lipca. W praktyce oznacza to, że inwestorzy, którzy nie mają jeszcze akcji, na wypłatę już się nie załapią. Z uwagi na okres rozliczeniowy ostatnim dniem, w którym można było kupić akcje z prawem do wypłaty, był 27 lipca. Podobnie we wspomnianej Wikanie, która dzień dywidendy ma wprawdzie dopiero 1 sierpnia, ale ostatnim dniem na zakup akcji był w praktyce 28 lipca.

Natomiast w pozostałych wspomnianych firmach – czyli grupie Maxcom, PKO BP, Esotiq & Henderson czy Compie – jest jeszcze czas na zakup walorów. W Maxcomie dzień dywidendy to 10 sierpnia, w PKO BP – 4 sierpnia, w Esotiq & Henderson – 15 sierpnia, a w Compie – dopiero 31 sierpnia.

...oraz jesień

Choć największa kumulacja wypłat i terminów ustalania prawa przypada na lipiec i sierpień, to w kolejnych miesiącach również można bez problemu znaleźć hojnych emitentów. W Atremie, który dywidendę wypłaci 21 września, a dniem ustalenia prawa będzie 13 września, na akcję przypadnie 0,66 zł. Aktualnie akcje na giełdzie kosztują nieco ponad 4 zł, co implikuje imponującą, ponad 16-proc. stopę dywidendy.

Czytaj więcej

Wyniki spółek z GPW nie zachwycą w 2022 roku

Na dwucyfrową mogą też liczyć akcjonariusze Lokum Dewelopera. Walne zgromadzenie zdecydowało, że z zysku za 2021 r. na dywidendę trafiło łącznie 29,7 mln zł, co oznacza 1,65 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 21 września, a wypłaty na 15 listopada.

Solidne kwoty jesienią wypłacą też akcjonariuszom takie spółki, jak NTT System, Forte, Ferro, Cyfrowy Polsat czy PZU. Ta ostatnia to jeden z nielicznych dywidendowych pewniaków wśród największych firm. W tym roku do akcjonariuszy PZU popłynie prawie 1,7 mld zł, czyli 1,94 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 29 września, a na konta popłynie ona 20 października. Przy czwartkowym kursie stopa dywidendy w PZU wynosi prawie 7 proc.

Marże pod presją

Tegoroczne dywidendy są wysokie, bo w 2021 r. wiele firm wypracowało rekordowe zyski na fali popandemicznego ożywienia w gospodarce. Teraz jednak sytuacja makroekonomiczna jest zupełnie inna. Banki centralnie podnoszą stopy procentowe, co obniża dynamikę PKB. W obliczu hamującego popytu przedsiębiorstwom jest coraz trudniej przerzucać koszty na odbiorców. A te mocno rosną, co uderza w marże spółek.

Czytaj więcej

Obligacje skarbowe coraz bardziej konkurują z lokatami. Już prawie 7 proc.

W przypadku niektórych przedsiębiorstw było to widać już w wynikach za pierwszy kwartał. Zarządy zgodnie twierdzą, że w kolejnych miesiącach presja na marże będzie jeszcze większa. Trudno więc oczekiwać, żeby zyski za cały 2022 r. były wysokie. A to oznacza, że pod znakiem zapytania stoją dywidendy przyszłoroczne.

W obliczu spowolnienia gospodarczego na znaczeniu zyskuje płynność finansowa. Gros firm będzie akumulować gotówkę lub przeznaczać ją na inwestycje. Co też jednak nie jest łatwym zadaniem, bo koszt pozyskania finansowania, materiałów oraz wynagrodzeń rośnie..

Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro