Z biegiem czasu dla inwestorów wypłacanie przez spółki dywidend staje się coraz ważniejszym argumentem. Podajemy siedem przykładów spółek dywidendowych z globalnych rynków, których włączenie do własnego portfela może być dobrym pomysłem.u
Zgodnie z jednym z podstawowych twierdzeń klasycznej teorii finansów to, czy dane przedsiębiorstwo wypłaca dywidendę, czy też nie, nie powinno mieć wpływu na jego wycenę. Jak twierdzili amerykańscy ekonomiści Franco Modigliani i Merton Miller, akcje spółek, które płacą wyższe dywidendy, powinny generować niższe zyski kapitałowe, a całkowite stopy zwrotu statystycznie nie powinny się różnić.
Czytaj więcej
W indeksie WIG20 zrobiło się tanio, ale tylko o wybranych spółkach można mówić, że to okazja. Z analitykami sprawdzamy, które akcje wziąć na celownik.
Dywidenda ma znaczenie
Dlatego inwestorom powinna być obojętna polityka dywidendowa spółek, których akcje posiadają. Nieżyjący już Modigliani i Miller udowodnili to twierdzenie teoretycznie, a za pracę m.in. nad nim otrzymali Nagrody Nobla. Mimo to dzisiaj finansiści powszechnie uważają je za kontrowersyjne i łatwe do podważenia w warunkach odbiegających od sztywnych założeń.
W rzeczywistym świecie większość inwestorów zdecydowanie preferuje spółki płacące dywidendy, a na dodatek ich preferencje potrafią się zmieniać. Jak obliczał Bank of America, między 2010 a 2020 r. udział strategii skupionych na dywidendach w aktywach czynnie zarządzanych funduszy akcji wzrósł z niespełna 20 proc. do 46 proc. Dlaczego inwestorzy wolą czerpać zyski z inwestycji przez pobieranie dywidend, a nie sprzedawanie co jakiś czas części akcji?