Na pierwszym miejscu w tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” na najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych, który opieramy na stopach zwrotu funduszy za sześć miesięcy, rok, trzy oraz pięć lat, znalazło się TFI Allianz. Allianz uzyskał przewagę 6 pkt nad drugim Pekao TFI oraz 23 pkt nad NN Investment Partners.
Przypomnijmy, że TFI Allianz Polska w poprzednim roku zajęło miejsce poza najlepszą dziesiątką, a zatem w ostatnich 12 miesiącach jego zarządzający zdołali odnaleźć się w trudnych warunkach rynkowych i wykazać ponadprzeciętną jakością zarządzania aktywami. Mocny awans ma za sobą także Pekao TFI, które rok wcześniej zajęło ósme miejsce w naszej klasyfikacji, a tym razem jest bezpośrednio za liderem. Bardzo wysoką formę utrzymuje z kolei NN Investment Partners, które utrzymało silną trzecią lokatę. Co ciekawe, tym razem NN IP TFI zdołało uzbierać też sporo więcej punktów niż w rankingu z 2021 r. Co ważne, aż siedem towarzystw wyróżnionych przez nas przed rokiem również w tym uplasowało się w najlepszej dziesiątce naszego rankingu. Podobnie jak wtedy, duże znaczenie miały punkty zdobyte za lokaty funduszy dłużnych, które mimo sporych spadków aktywów pozostają największą częścią krajowego rynku funduszy. Niestety, ostatnie 12 miesięcy było okresem ciężkim zarówno dla uczestników funduszy, jak i samych TFI.
Wszystkie główne grupy funduszy w tym okresie są pod kreską (licząc na podstawie średniej stopy zwrotu). Co więcej, zdecydowana większość funduszy ma nawet dwucyfrowe straty za ostatni rok i dotyczy to również sporej części funduszy dłużnych. Są to produkty, których fatalne wyniki najtrudniej znieść inwestorom, nieprzyzwyczajonym do takiego zachowania rynku obligacji. Przypomnijmy, że przed rokiem rozpoczął się cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce, jednak oczekiwania na taki ruch pojawiły się już wcześniej, wraz z rosnącą inflacją.
Wciąż zaskakująca dynamika wzrostu cen w Polsce i na głównych rynkach przekłada się na utrzymanie bądź wzrost oczekiwań na kolejne podwyżki stóp procentowych, a to nadal nie sprzyja umocnieniu obligacji skarbowych, choć oferują one już bardzo wysokie rentowności. Główne banki centralne są na razie nieugięte i mimo pogarszających się danych z gospodarki podtrzymują zamiar zduszenia inflacji podwyżkami stóp procentowych. To nie sprzyja również wycenom papierów udziałowych. Przed utratą wartości kapitału w poprzednich 12 miesiącach nie obroniły akcje, obligacje ani też surowce, w tym metale szlachetne. Spadki na rynkach zniechęciły znaczną część klientów TFI do inwestowania – rynek ma za sobą 12 miesięcy z przewagą umorzeń z rzędu. W tym czasie z TFI wycofano aż 31,5 mld zł netto. Przewaga wypłat wraz ze spadkami oznacza ogromny spadek aktywów pod zarządzaniem, a zatem także przychodów i zysków. Z końcem września w funduszach znajdowało się razem 258,2 mld zł, czyli o niemal 18 proc. mniej niż rok wcześniej.