Przyglądając się stopom zwrotu z akcji spółek z szerokiego rynku, łatwo zauważyć, że przecenione walory stanowią zdecydowaną większość. W indeksie WIG akcje jedynie co piątego jego uczestnika dały dodatnią stopę zwrotu, licząc od szczytu WIG z listopada 2021 r. Przyglądamy się spółkom, które wypadły w tym gronie najlepiej, przynosząc zyski sięgające nawet kilkuset procent.
Wykorzystana szansa
Wśród firm z szerokiego rynku akcji najbardziej okazałą stopę zwrotu przyniosły akcje Suneksu. Zyskały przez rok ponad 400 proc. i ustanawiały po drodze nowe rekordy notowań. Spółka, która jest jednym z największych krajowych wytwórców produktów do instalacji OZE, wróciła do łask inwestorów już w końcówce minionego roku, ale zwyżki wyraźnie przyspieszyły w ostatnich miesiącach za sprawą rosnących oczekiwań inwestorów związanych z poprawą wyników i perspektywicznym rynkiem. W III kwartale Sunex podtrzymał pozytywny trend w wynikach. Przychody zwiększył względem ubiegłego roku o 163 proc., do 82 mln zł. Wyniki wsparła automatyzacja produkcji, która powiększyła możliwości sprzedażowe spółki, oraz znaczący skok popularności produktów z zakresu OZE – pomp ciepła i kolektorów słonecznych.
Czytaj więcej
Niespotykana wcześniej skala wyprzedaży polskich stałokuponowych papierów skarbowych zachęca do o...
Trzycyfrową stopę zwrotu przyniosły także akcje Votum. Spółka korzysta ze wzrostu zainteresowania tzw. frankowiczów pozywaniem banków. Jak wyjaśnia jej zarząd, wysoki kurs franka szwajcarskiego, przekładający się wprost na poziom rat kredytów frankowych, jest wyraźnym impulsem dla klientów do podjęcia działań. Wobec rosnących stóp procentowych atrakcyjność drogi sądowej rośnie, ponieważ ugoda z przejściem na kredyt złotowy oznacza dla kredytobiorców wyższe raty. Zdaniem analityków zaostrzenie polityki pieniężnej w Szwajcarii w połączeniu z wysokim kursem franka do złotego prawdopodobnie przełoży się na dalszy wzrost liczby pozwów przeciwko bankom.