Dywidendy 2023. Gdzie inwestorzy mogą liczyć na żniwa

Sezon dywidend na GPW nabiera tempa. Przybywa spółek z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2022 rok. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźniki stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć dywidendowe żniwa.

Publikacja: 21.03.2023 18:09

Dywidendy 2023. Gdzie inwestorzy mogą liczyć na żniwa

Foto: Adobe Stock

Scope Fuidics

Wśród spółek, które mają w planach wypłatę dywidendy w tym roku, najwyższy wskaźnik wypłaty sięgający ponad 27 proc. oferują akcje Scope Fuidics. Akcjonariusze biotechnologicznej spółki w tym tygodniu zdecydowali bowiem o przeznaczeniu na dywidendę aż 233,3 mln zł z ubiegłorocznego zysku netto, co oznacza wypłatę 85,57 zł na jedną akcję. W tym roku spółka jest bardzo hojna, ale jest to wyjątkowa sytuacja wynikająca ze zdarzenia jednorazowego w postaci sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce zależnej Curiosity Diagnostics amerykańskiej firmie Bio-Rad Laboratories za kwotę 100 mln USD. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 27 marca br., a jej wypłata nastąpi 31 marca. Od debiutu giełdowego w 2017 roku biotechnologiczna spółka nie wypłacała dywidendy.

Czytaj więcej

Ani akcje, ani obligacje. Globalni inwestorzy stawiają na gotówkę

Bank Handlowy

Wśród banków na największe profity mogą liczyć akcjonariusze Handlowego, który wielu od lat nie tylko regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami (tylko w 2020 r. nie wypłacił dywidendy, podobnie jak wszystkie pozostałe banki), ale także może się pochwalić efektownymi stopami dywidendy. W tym roku trend ten zostanie podtrzymany, ponieważ bank planuje przeznaczyć na dywidendę 1,18 mld zł z ubiegłorocznego zysku (prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej), czyli 9 zł na akcję. Przy aktualnym kursie wynoszącym ok. 80 zł daje to dwucyfrową stopę dywidendy wynoszącą aż 11,3 proc. Zgodnie z zaleceniami KNF Handlowy jako jedyny wśród giełdowych banków spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty do 100 proc. dywidendy z zysku wypracowanego w 2022 roku. Jest on w o tyle komfortowej sytuacji, że problem kredytów frankowych dotyczy go tylko w niewielkim stopniu i w przeciwieństwie do większości innych banków nie wykazał także strat z tytułu wakacji kredytowych. Zarząd banku zaproponował termin ustalenia prawa do dywidendy na 8 maja, a termin jej wypłaty na 15 maja. Ostateczna decyzja o podziale zysku netto za 2022 rok zostanie podjęta przez walne zgromadzenie banku.

Dom Development

Na atrakcyjne dywidendy tradycyjnie można liczyć u deweloperów mieszkaniowych, dla których mimo spowolnienia na rynku utrzymali wysoki poziom zysków, a marże były jeszcze wyśrubowane z powodu rozliczania projektów z wcześniejszych lat. Na rekordowo wysoką wypłatę w tym roku wynoszącą 11 zł na akcję mogą liczyć posiadacze akcji Domu Development. To daje bardzo atrakcyjny wskaźnik wypłaty na poziomie 9 proc. Łącznie na dywidendę miałoby trafić 282,7 mln zł, czyli nieznacznie więcej niż rok wcześniej. Jako dzień dywidendy zarząd proponuje ustalić 26 czerwca, zaś jako dzień jej wypłaty 4 lipca 2023 roku. Decyzja wymaga jeszcze akceptacji walnego zgromadzenia, co jednak wydaje się formalnością.

Czytaj więcej

Komiks. Rynek kolekcjonerski rozgrzany. Niebotyczne wyceny na aukcjach

Alumetal

Zyskiem chętnie dzielą się z akcjonariuszami spółki przemysłowe, choć na efektowne dywidendy w tym roku mogą sobie pozwolić tylko niektóre z nich. Jednym z pozytywnych wyjątków jest Alumetal, który ma za sobą bardzo udany 2022 rok, czego potwierdzeniem były rekordowe przychody i zyski. Zarząd producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych zarekomendował przeznaczenie na wypłatę dywidendy 13,81 zł na akcję, co przy aktualnym kursie wynoszącym ok. 81 zł daje to wskaźnik wypłaty na poziomie ok. 17 proc. Warto zauważyć, że w grudniu wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za 2022 r. w kwocie 3,30 zł, co oznacza, że do podziału zostało jeszcze 10,52 zł na akcję. Proponowanym dniem wypłaty pozostałej część dywidendy jest 27 lipca br., a dniem przyznania prawa do dywidendy ma być 27 kwietnia. Z zysku wypracowanego w 2021 r. spółka wypłaciła 6,80 zł dywidendy na akcję.

Arctic Paper

Dzięki bardzo dobrej sytuacji finansowej na wypłatę rekordowo wysokiej dywidendy w wysokości prawie 190 mln zł może sobie pozwolić Arctic Paper. Propozycja 2,70 zł na akcję daje atrakcyjną stopę 12,6 proc. Rok 2022 przyniósł papierniczej grupie rekordowe wyniki dzięki korzystnej koniunkturze na rynkach papieru i celulozy. Dobre wyniki papierniczej grupy przełożyły się na efektowną poprawę notowań, mimo niesprzyjającej koniunktury na warszawskiej giełdzie i znacząco poprawiły możliwości spółki w zakresie wypłaty dywidendy. Dla porównania, w poprzednim roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 0,40 zł dywidendy na akcję.

Czytaj więcej

Wojna winduje kursy tych spółek na GPW

Cognor

Na dużo wyższą wypłatę niż w poprzednich latach może sobie pozwolić Cognor. Spółka skorzystała na nagłym skoku cen stali i popytu, co miało przełożenie na rekordowe wyniki hutniczej spółki, która na czysto zarobiła 610 mln zł, o 68 proc. więcej niż w poprzednim roku. Mimo to zapowiedź wypłaty dywidendy w wysokości 1,23 zł na akcję (co oznacza ponad 14,5 proc. stopę dywidendy) była dużym zaskoczeniem dla rynku, gdyż w poprzednich latach spółka nie była zbyt hojna dla swoich akcjonariuszy. Rok wcześniej Cognor przeznaczył na wypłatę dywidendy 25,7 mln zł, czyli 0,15 zł na akcję.

Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Rynek Kapitałowy
Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę