Aktualizacja: 21.11.2024 16:46 Publikacja: 25.05.2023 12:27
Małe spółki w tym roku radzą sobie najlepiej na GPW. Sprawdzamy, na które z nich warto teraz stawiać
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
W 2023 roku inwestorzy przychylniej spoglądają na akcje mniejszych firm, co sprawia, że pozytywnie wyróżniają się na tle całego rynku.
– Dla inwestorów zagranicznych akcje polskich małych spółek są generalnie za mało płynne. Wydaje się, że kupującymi akcje małych spółek są w dużej mierze inwestorzy indywidualni. To jest techniczna strona wzrostów; ale jest też strona fundamentalna. Wiele małych spółek poprawia wyniki albo przynajmniej unika pogorszenia – którego jeszcze niedawno dość powszechnie się obawiano. Małe spółki często są dość elastyczne i dostosowują się do zmieniających warunków, np. ograniczając koszty. Mimo ostatnich wzrostów ceny akcji małych spółek wciąż nie wydają się być wysokie. Jeśli małe spółki będą poprawiały wyniki, to ten segment może wyróżniać się także w najbliższych miesiącach – wskazuje Adam Łukojć, dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji TFI Allianz.
Ależ finisz funduszy akcji. O takich wynikach jak za ubiegły rok krajowi zarządzający marzyli pewnie latami.
Obligacje, fundusze polskich akcji, papiery mniejszych spółek oraz akcje z sektora technologicznego – takie inwestycje na nowy rok polecają specjaliści.
Zmiany na krajowej scenie politycznej znacząco poprawiły postrzeganie spółek z indeksu WIG20, które przez większa część 2023 roku pozostawały wyraźnie w tyle za mniejszym spółkami.
Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Klienci aplikacji finansowej z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą od teraz handlować ułamkowymi akcjami ponad 70 spółek notowanych w Europie, już od jednego euro.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
W sprzyjających okolicznościach rząd mógłby zapożyczać się w 2025 r. w miarę bezpiecznie. Ale koszty obsługi długu będą szybko rosły. Istnieje ryzyko, że wymkną się spod kontroli.
Emitenci obligacji korzystają z tego, że banki centralne zaczęły obniżać stopy, a spready pomiędzy rentownościami obligacji stały się węższe.
Jest środa, 23 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Przepisy o dematerializacji akcji zostaną doszczegółowione. Ale rodzą też pytania o skutki zmian.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
Kapitalizacja Trump Media topnieje w oczach, a Donald Trump liczy uciekające miliardy. Czy w końcu zdecyduje się na sprzedaż kłopotliwych walorów? Jak to może zrobić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas