Dywidendy do wzięcia jeszcze w 2023 roku. Najbardziej hojne spółki

W wielu spółkach inwestorzy mogą liczyć na sowite wypłaty z zysku. Które firmy w tym roku są najbardziej hojne dla akcjonariuszy?

Publikacja: 04.07.2023 12:43

Dywidendy do wzięcia jeszcze w 2023 roku.  Najbardziej hojne spółki

Foto: Adobe Stock

Szczyt sezonu dywidendowego na warszawskiej giełdzie już za nami, ale inwestorzy mają jeszcze szansę załapać się na atrakcyjne wypłaty. W tym sezonie spółki są hojniejsze dla swoich akcjonariuszy niż przed rokiem. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, dywidendy wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Czytaj więcej

Branże i spółki z GPW, które mogą dać zarobić w drugiej połowie 2023 roku

Dywidenda PKN Orlen

W czołówce najhojniejszych spółek z WIG20 w tym sezonie znalazł się PKN Orlen. Akcjonariusze płockiego koncernu przegłosowali wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 r. w wysokości 5,50 zł na akcję. To oznacza rekordowo wysoki transfer gotówki do akcjonariuszy w kwocie ok. 6,4 mld zł i stopę dywidendy na poziomie ok. 8,5 proc. W ostatnich dwóch latach na każdą akcję wypłacano po 3,50 zł, a w 2020 r. był to tylko 1 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że w ciągu ostatniego roku PKN Orlen znacząco zwiększył swój potencjał, będąc beneficjentem zawirowań na rynkach surowców i wchłaniając Lotos oraz PGNiG. Dzień dywidendy ustalono na 10 sierpnia, czyli uwzględniając okres rozliczeniowy , ostatni dzień na zakup akcji z prawem do wypłaty to 8 sierpnia.

Dywidenda Grupy Kęty

Dzięki bardzo dobrej sytuacji finansowej na wypłatę rekordowo wysokiej dywidendy może sobie pozwolić Grupa Kęty. Wpisuje się to w trwający już od kilku dobrych lat trend rosnących z roku na rok wypłat z zysku. Do podziału pomiędzy akcjonariuszy ma trafić kwota ponad 600 mln zł, co oznacza, że na każdą akcję może przypaść po 62,50 zł. Przy aktualnym kursie daje to wskaźnik wypłaty na poziomie prawie 10 proc. Dzień prawa dywidendy wypada 22 sierpnia 2023 r, a wypłata będzie zrealizowana w dwóch transzach: 6 września (20 zł na akcję) oraz 8 listopada (42,5 zł na akcję).

Czytaj więcej

4 małe spółki giełdowe z dużym potencjałem

Dywidenda PZU

Atrakcyjniej niż rok wcześniej wygląda propozycja PZU. Do akcjonariuszy ma trafić nieco ponad 2,07 mld zł, czyli więcej, niż wyniósł cały zeszłoroczny zysk netto ubezpieczyciela (ok. 1,64 mld zł). Na wypłatę bowiem mają zostać przeznaczone także środki z kapitału zapasowego z zatrzymanej części zysku z 2021 r. Na każdą akcję przypadnie więc 2,40 zł, co daje prawie 6-proc. stopę dywidendy. Dzień dywidendy ustalono na 7 września, a wypłacona zostanie 28 września. Tegoroczna dywidenda będzie wyższa od zeszłorocznej Jesienią 2022 r. PZU wypłaciło swoim akcjonariuszom dywidendę w wysokości 1,94 zł na akcję. Spółka przeznaczyła na ten cel blisko 1,7 mld zł. Z kolei w 2021 r. była jeszcze wyższa, wyniosła 3,5 zł na walor i była to rekordowa wypłata w historii PZU.

Dywidenda XTB

Na większe profity w tym roku mogą liczyć też akcjonariusze XTB, który od lat regularnie dzieli się zyskiem. Broker zrezygnował ze skupu akcji, który miał być dodatkiem do dywidendy, co oznacza, że na wypłatę dywidendy przeznaczy aż 75 proc. ubiegłorocznego zysku. To oznacza, że do kieszeni udziałowców trafi ponad 570 mln zł. Daje to 4,86 zł na papier i wskaźnik wypłaty wynoszący ok. 11,5 proc. Dla porównania, w 2022 roku akcjonariusze mogli liczyć tylko na 1,5 zł na akcję. W tym przypadku czasu zostało niewiele, bo dzień prawa do dywidendy przypada na 10 lipca, a jej wypłata nastąpi 21 lipca.

Deweloperzy

Na ponadprzeciętnie wysokie dywidendy znowu można liczyć u deweloperów mieszkaniowych, choć część już zdążyła się podzielić zyskiem. Wśród tych, które dopiero przymierzają się do tego atrakcyjnie wygląda propozycja Develia. Spółka zamierza wypłacić akcjonariuszom 0,4 zł na akcję (łącznie 179 mln zł), co przy obecnym kursie daje stopę prawie 9 proc. Pieniędzy dla akcjonariuszy nie poskąpi też Archicom. Zatwierdzona przez walne zgromadzenie spółki wypłata 2,12 zł na akcję (łącznie 54 mln zł), daje atrakcyjny wskaźnik 9 proc. Łączna kwota dywidendy za 2022 r. będzie jednak wyższa i wyniesie 3,21 zł na akcję, bo w spółka wypłaciła zaliczkę w wysokości 1,09 zł na akcję. By załapać się na tegoroczną dywidendę inwestorzy muszą się spieszyć, bo w obu przypadkach dzień prawa do dywidendy przypada na dzień 14 lipca.

Szczyt sezonu dywidendowego na warszawskiej giełdzie już za nami, ale inwestorzy mają jeszcze szansę załapać się na atrakcyjne wypłaty. W tym sezonie spółki są hojniejsze dla swoich akcjonariuszy niż przed rokiem. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, dywidendy wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Dywidenda PKN Orlen

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Rynek Kapitałowy
Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę