Branże i spółki z GPW, które mogą dać zarobić w drugiej połowie 2023 roku

Które branże okażą się dobrym wyborem w perspektywie drugiego półrocza? Wspólnie z analitykami sprawdzamy obiecujące spółki, które mogą dać zarobić w najbliższych miesiącach.

Publikacja: 30.06.2023 14:45

Sprawdzamy obiecujące spółki, które mogą dać zarobić w drugiej połowie 2023 roku.

Sprawdzamy obiecujące spółki, które mogą dać zarobić w drugiej połowie 2023 roku.

Foto: Adobe Stock

W pierwszym półroczu akcje wielu firm z warszawskiej giełdy większym lub mniejszym powodzeniem odrabiały zeszłoroczne straty z zeszłego roku przynosząc zyski ich posiadaczom. Biorąc pod uwagę sektory, szczególnie dobrze wypadły banki, które z większym lub mniejszym powodzeniem odrabiały zeszłoroczne straty, deweloperzy zyskujący w nadziei na powrót koniunktury na rynku mieszkaniowym oraz spółki budowlane. 

Czytaj więcej

4 małe spółki giełdowe z dużym potencjałem

Banki na GPW

Mimo solidnych wzrostów zdaniem ekspertów nie warto skreślać branż , które bardzo dobrze radziły sobie w I półroczu. Takim przykładem są banki, które zdaniem ekspertów w wielu przypadkach nie wyczerpały jeszcze potencjału i nadal są warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy. – Największego potencjał upatruję w sektorze bankowym, gdzie znany wyrok TSUE i rozłożone w czasie sprawy kredytów frankowych są już uwzględnione w cenach. Stopy procentowe raczej zostaną z nami na dłużej na wyższych poziomach, więc i marża odsetkowa powinna cieszyć inwestorów przy rosnącej akcji kredytowej. Przedłużenie wakacji kredytowych nie powinno zmienić diametralnie postrzegania tego sektora – argumentuje Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. inwestycyjnych BM Alior Banku. Ponadto rynek wiąże też pewne nadzieje z rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który powinien ożywić sprzedaż kredytów mieszkaniowych.

Czytaj więcej

Hossa w segmencie AI ma się dobrze. Jak na tym zarobić?

Deweloperzy

Na szerokim rynku akcji jednym z faworytów rynku są deweloperzy mieszkaniowi, których wyceny pną się w górę niemal nieprzerwanie od jesieni 2022 roku, ale w ocenie analityków nie przekreśla to szansy na dalsze zwyżki. Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas, upatruje dla nich szansy w rosnących cenach mieszkań, które od pewnego czasu korzystają z przewagi czynników wspierających popyt na tym rynku. Wsparciem dla przyszłej rentowności spółek deweloperskich będzie też obserwowana stabilizacja cen podwykonawców oraz materiałów. – Korzystna sytuacja na rynku surowców i podwykonawców uwidoczniła się w rezultatach spółek za I kwartał br., które okazały się bardzo dobre w szczególności pod kątem rentowności. Wymienione czynniki powinny zatem wspierać nie tylko wolumeny, ale także rentowność branży w kolejnych kwartałach – uważa. W ocenie eksperta mimo dynamicznego wzrostu notowań poprawa perspektyw na rynku mieszkaniowym nie została jeszcze w całości uwzględniona w cenach akcji. A to oznacza, że dobra passa deweloperów ma spore szanse na kontynuację, choć w krótkim terminie nie wyklucza korekty.

Branża turystyczna

Duże nadzieje są pokładane w spółkach związanych z odradzającą się branżą turystyczną, dla której wyników kluczowy będzie nadchodzący sezon letni. Faworytami analityków są jej dwaj reprezentanci – Rainbow Tours i Enter Air – mimo że ich akcje podwoiły już swoją wartość, licząc od początku 2023 roku. - Można odnieść wrażenie, że wszystkie kluczowe czynniki operacyjne sprzyjają całemu sektorowi, jak i Rainbow Tours. Wzrost rynku, a za tym wzrost wolumenów sprzedażowych jest bardzo istotny i praktycznie rekordowy – wskazują analitycy BM Pekao. Oczekiwania związane z poprawą tegorocznych wyników przemawiają także za Enter Air, który korzysta z dużego popytu na loty czarterowe. - Spółka optymistycznie patrzy na zbliżający się wielkimi krokami sezon letni, który będzie miał kluczowy wpływ na wyniki za cały rok. Popyt ze strony touroperatorów nigdy jeszcze nie był tak duży– argumentują analitycy DM BDM.

Czytaj więcej

Dywidenda 2023. Najhojniejsze spółki dla akcjonariuszy

Pozostałe branże z GPW warte uwagi

Według analityków można wskazać jeszcze co najmniej kilka innych branż, które mogą pozytywnie zaskoczyć w II półroczu, korzystając ze sprzyjającego otoczenia, które będzie wspierać ich wyniki finansowe.– Wraz z powrotem do dodatniej dynamiki wzrostu realnych wynagrodzeń, lepiej od rynku może zachowywać się branża handlu detalicznego, a spadek cen producentów już poprawia marże wybranych spółek przemysłowych. Wspomniane czynniki będą wspierać producentów gier, którzy dodatkowo mogą skorzystać na rozwoju sztucznej inteligencji. Natomiast ograniczony potencjał widzimy w sektorze wydobywczym, dóbr użyteczności publicznej oraz telekomach. To spółki z branż defensywnych, które generalnie zachowują się gorzej od rynku w obecnej fazie cyklu na GPW – argumentuje Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w Skarbcu TFI.

Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro