W pierwszym półroczu akcje wielu firm z warszawskiej giełdy większym lub mniejszym powodzeniem odrabiały zeszłoroczne straty z zeszłego roku przynosząc zyski ich posiadaczom. Biorąc pod uwagę sektory, szczególnie dobrze wypadły banki, które z większym lub mniejszym powodzeniem odrabiały zeszłoroczne straty, deweloperzy zyskujący w nadziei na powrót koniunktury na rynku mieszkaniowym oraz spółki budowlane.
Czytaj więcej
Na akcjach małych spółek w tym roku można było dobrze zarobić. Mimo wzrostu cen akcji ten segment rynku wciąż kryje sporo ciekawych okazji.
Banki na GPW
Mimo solidnych wzrostów zdaniem ekspertów nie warto skreślać branż , które bardzo dobrze radziły sobie w I półroczu. Takim przykładem są banki, które zdaniem ekspertów w wielu przypadkach nie wyczerpały jeszcze potencjału i nadal są warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy. – Największego potencjał upatruję w sektorze bankowym, gdzie znany wyrok TSUE i rozłożone w czasie sprawy kredytów frankowych są już uwzględnione w cenach. Stopy procentowe raczej zostaną z nami na dłużej na wyższych poziomach, więc i marża odsetkowa powinna cieszyć inwestorów przy rosnącej akcji kredytowej. Przedłużenie wakacji kredytowych nie powinno zmienić diametralnie postrzegania tego sektora – argumentuje Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. inwestycyjnych BM Alior Banku. Ponadto rynek wiąże też pewne nadzieje z rządowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który powinien ożywić sprzedaż kredytów mieszkaniowych.
Czytaj więcej
Szukający możliwości inwestowania pod rozwój segmentu sztucznej inteligencji na brak wyboru narzekać nie mogą. Ponieważ inwestycje w startupy bywają bardzo ryzykowne, pokazujemy firmy o ugruntowanej pozycji, które na AI mogą zarobić.
Deweloperzy
Na szerokim rynku akcji jednym z faworytów rynku są deweloperzy mieszkaniowi, których wyceny pną się w górę niemal nieprzerwanie od jesieni 2022 roku, ale w ocenie analityków nie przekreśla to szansy na dalsze zwyżki. Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas, upatruje dla nich szansy w rosnących cenach mieszkań, które od pewnego czasu korzystają z przewagi czynników wspierających popyt na tym rynku. Wsparciem dla przyszłej rentowności spółek deweloperskich będzie też obserwowana stabilizacja cen podwykonawców oraz materiałów. – Korzystna sytuacja na rynku surowców i podwykonawców uwidoczniła się w rezultatach spółek za I kwartał br., które okazały się bardzo dobre w szczególności pod kątem rentowności. Wymienione czynniki powinny zatem wspierać nie tylko wolumeny, ale także rentowność branży w kolejnych kwartałach – uważa. W ocenie eksperta mimo dynamicznego wzrostu notowań poprawa perspektyw na rynku mieszkaniowym nie została jeszcze w całości uwzględniona w cenach akcji. A to oznacza, że dobra passa deweloperów ma spore szanse na kontynuację, choć w krótkim terminie nie wyklucza korekty.