Dywidendowe ostatki na GPW w 2023 roku. Jeszcze można się załapać

Nie jest jeszcze za późno, by załapać się na atrakcyjne wypłaty z zysków spółek, choć szczyt sezonu dywidendowego na GPW już jest za nami.

Publikacja: 31.08.2023 13:58

Prawie 200 giełdowych spółek w tym roku podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z czego blisko 20 fi

Prawie 200 giełdowych spółek w tym roku podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z czego blisko 20 firm jeszcze tego nie zrobiło

Foto: AdobeStock

Prawie 200 giełdowych spółek w tym roku podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z czego blisko 20 firm jeszcze tego nie zrobiło. Wśród nich nie brakuje takich, które będą wyjątkowo hojne, wypłacając solidne dywidendy. Sprawdzamy, gdzie można liczyć na sowite wypłaty.

Dywidenda PZU

Atrakcyjniej niż rok wcześniej wygląda propozycja PZU. Do akcjonariuszy ma trafić nieco ponad 2,07 mld zł, czyli więcej, niż wyniósł cały zeszłoroczny zysk netto ubezpieczyciela (ok. 1,64 mld zł). Na wypłatę bowiem mają zostać przeznaczone także środki z kapitału zapasowego z zatrzymanej części zysku z 2021 r. Na każdą akcję przypadnie więc 2,40 zł, co daje prawie 6-proc. stopę dywidendy. Dzień dywidendy ustalono na 7 września, czyli – uwzględniając okres rozliczeniowy – ostatni dzień na zakup akcji z prawem do wypłaty przypadnie 5 września, a jej wypłata nastąpi 28 września. Co istotne, tegoroczna dywidenda będzie wyższa od zeszłorocznej, wówczas akcjonariusze mogli liczyć tylko na 1,94 zł na akcję, a spółka przeznaczyła na ten cel blisko 1,7 mld zł. Z kolei w 2021 r. była wyraźnie wyższa, wyniosła 3,5 zł na walor i była to rekordowa wypłata w historii PZU.

Czytaj więcej

Na rynku sztuki potrzebna korekta. Nikt nie chciał pewniaków aukcyjnych

Dywidenda Bumech

Mimo obaw samej firmy akcjonariusze Bumechu zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę prawie 29 mln zł z zysku za 2022 r., co daje 2 zł na akcję i atrakcyjny wskaźnik wypłaty wynoszący 7,1 proc. Tymczasem zarząd rekomendował jednak pozostawienie całości zysku w spółce, obawiając się objęcia jej podatkiem od nadzwyczajnych zysków, który miał objąć firmy zajmujące się m.in. eksploatacją złóż węgla. Pozostała część zysku, w wysokości 237,5 mln zł, trafi na kapitał zapasowy. W roku poprzednim Bumech wypłacił 1 zł dywidendy na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 19 października, a dzień jej wypłaty został ustalony na 30 listopada 2023 r.

Dywidenda Dębica

Na dużo wyższą wypłatę niż w poprzednich latach może sobie pozwolić Dębica, oferując stopę dywidendy ponad 5,6 proc. Akcjonariusze producenta opon przegłosowali wypłatę 3,95 zł na akcję (łącznie 54,5 mln zł, co stanowi ok. 75 proc. ubiegłorocznego zysku), podczas gdy przed rokiem wypłacono nieco ponad 32 mln zł, co dało 2,32 zł na akcję. Było to możliwe dzięki bardzo dobrym wynikom za 2022 r. Warto jednak zauważyć, że w poprzednich latach Dębica była znacznie hojniejsza dla swoich akcjonariuszy, do których regularne transfery dywidendy trafiają nieprzerwanie od 2005 r. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 22 września, a termin wypłaty dywidendy to 19 grudnia br.

Czytaj więcej

Czarne chmury zbierają się nad giełdą

Dywidenda Mercor

Dzięki bardzo dobrej sytuacji finansowej na wypłatę rekordowo wysokiej dywidendy może sobie pozwolić Mercor, co wpisuje się w trwający już od kilku lat trend rosnących z roku na rok wypłat z zysku. Do podziału pomiędzy akcjonariuszy producenta biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych ma trafić kwota 23,5 mln zł (ok. połowy wyniku netto grupy), co oznacza, że na każdą akcję może przypaść po 1,51 zł. Przy aktualnym kursie daje to wskaźnik wypłaty na poziomie prawie 7 proc. Dla porównania, w 2022 r. akcjonariusze mogli liczyć tylko na wypłatę wynoszącą 0,63 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 14 września, a jej wypłaty – 20 września 2023 r.

Dywidenda VRG

Na uwagę zasługuje propozycja Grupy VRG, będącej właścicielem marek odzieżowych Vistula, Wólczanka, Bytom i Deni Cler oraz jubilerskiego W.Kruka. Spółka ta zamierza wypłacić po 0,2 zł na walor, co daje wskaźnik wypłaty na poziomie niemal 6 proc. Tym samym do kieszeni akcjonariuszy trafi łącznie kwota prawie 47 mln zł wobec 39,8 mln zł przed rokiem. Uprawnionymi do dywidendy będą akcjonariusze spółki na 20 września, a dniem jej wypłaty będzie 15 grudnia 2023 r. Warto zauważyć, że spółka wróciła do wypłat z zysku w zeszłym toku po wielu latach przerwy. Przyjęta w 2022 r. polityka dywidendowa zakłada coroczne rekomendowanie wypłaty w przedziale 20–70 proc. skonsolidowanego zysku netto przy założeniu, że wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec roku obrotowego wyniesie mniej niż 2,5.

Prawie 200 giełdowych spółek w tym roku podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, z czego blisko 20 firm jeszcze tego nie zrobiło. Wśród nich nie brakuje takich, które będą wyjątkowo hojne, wypłacając solidne dywidendy. Sprawdzamy, gdzie można liczyć na sowite wypłaty.

Dywidenda PZU

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro