Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę

Spółki potrafiące łączyć ponadprzeciętny wzrost i z płaconą regularnie dywidendą to nie lada gratka dla inwestorów. Gdzie ich szukać?

Publikacja: 17.10.2023 13:58

Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę

Foto: Adobe Stock

Z reguły priorytetem dla zarządów spółek wzrostowych jest dynamiczny rozwój, który wiąże się z większymi inwestycjami w rozwój organiczny biznesu czy przejęcia innych podmiotów. W takim przypadku rzadko jest miejsce na dzielenie się zyskiem w formie dywidendy. Na warszawskim parkiecie można jednak znaleźć firmy, które potrafią połączyć wzrost z dywidendą.

Czytaj więcej

Ponadprzeciętnie rentowne spółki z GPW. Nie ma ich wiele

Pogodzić wzrost z dywidendą

Niewiele spółek na dłuższą metę jest w stanie pogodzić wzrost z dywidendą. Jak zauważa Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI, czynnikiem charakteryzującym spółki łączące ponadprzeciętny wzrost biznesu z wypłatą dywidendy jest unikalność ich biznesu. – Nie jest to warunek wystarczający, natomiast konieczny do przejścia z analizą do następnego kroku. Kolejnym warunkiem jest skalowalność biznesu przy odpowiednio wysokiej dźwigni operacyjnej – wyjaśnia.

Z wyliczeń eksperta wynika, że w całym spektrum WIG jedynie 31 spółek łączy średnioroczny wzrost przychodów w okresie trzech lat powyżej 20 proc. z coroczną stopą dywidendy powyżej 1 proc., gdzie największy udział ma branża przemysłowa. Część spółek z tego sektora nie tylko regularnie przeznacza środki na wypłatę solidnej dywidendy i równocześnie jest w stanie dodatkowo rozwijać działalność, inwestując w kolejne projekty, co pozytywnie przekłada się na wzrost biznesu. Pod tym względem wzorem dla innych może być Grupa Kęty, która w ciągu pięciu lat dzięki wzrostowi organicznemu niemal podwoiła przychody, w 2022 r. osiągając rekordowy poziom prawie 6 mld zł. W tym czasie pozostawała w czołówce firm pod względem oferowanej stopy dywidendy.

Wysoko plasują się również producenci gier. – Spółki gamingowe od kilku lat zaczęły regularnie wypłacać dywidendy, co jest zmianą jakościową w porównaniu z tym to, co miało miejsce 10 czy 15 lat temu. W tamtym okresie producenci gier cały wypracowany strumień gotówki przeznaczali na kolejne produkcje i ich promocję, co skutkowało brakiem dywidend. – Obecnie liczba sprzedawanych kopii premierowych franczyz wzrosła znacząco, co umożliwia spółkom z branży pokrycie kosztów produkcji, rozwijanie nowych IP i dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. W ich przypadku utrzymanie dynamicznego wzrostu z dzieleniem się zyskiem z akcjonariuszami może mieć charakter długofalowy – uważa Świniarski.

Wśród spółek z branży IT wzrost z dywidendą z sukcesem od lat łączy Asseco Poland. Informatyczna grupa rozwija się organicznie i przez przejęcia innych podmiotów z branży. Równocześnie grupa jest bardzo hojna dla swoich akcjonariuszy, którzy mogą liczyć na sowite wypłaty z zysku. W tym roku grupa wypłaciła rekordową dywidendę w wysokości 290 mln zł, co dało 3,50 zł na akcję.

Czytaj więcej

Giełdowe perełki w drodze na nowe szczyty

Przykładów spółek łączących silny wzrost biznesu z wypłatą dywidendy warto poszukać w branży deweloperskiej. Sektor skorzystał w ostatnich latach na boomie w nieruchomościach, napędzanym dobrą koniunkturą gospodarczą i przede wszystkim niskim kosztem kredytu. Równocześnie hojnie dzielili się zyskiem z akcjonariuszami. – Mimo wypłaty wysokich dywidend, deweloperzy giełdowi znacząco zwiększyli skalę prowadzonego biznesu, głównie w sposób organiczny, ale także przez przejmowanie mniejszych podmiotów z rynku (taką strategię realizował m.in. Dom Development). W ciągu ostatnich 10–12 lat większość deweloperów giełdowych zanotowała około trzykrotnego wzrostu liczby sprzedawanych mieszkań. Może się to wydawać zastanawiające, ale okazuje się możliwe – podkreśla Dariusz Nawrot, analityk Noble Securities. Kluczem do tego jest sposób ich finansowania. – Budowa mieszkań finansowana jest głównie systematycznymi wpłatami przez klientów (z reguły płatności następują w miarę zaawansowania budowy), w dalszej kolejności kredytami bankowymi (które są spłacane po zakończeniu inwestycji) – wyjaśnia.

W efekcie wypracowany zysk często niemal w całości trafia do akcjonariuszy. – Wypłaty wysokich dywidend przez deweloperów potwierdzają, że raportowane przez nich zyski mają charakter gotówkowy, a nie czysto księgowy, jak w przypadku części innych spółek – zauważa analityk.

Dywidendowe perełki

Wśród spółek mogących się pochwalić ponadprzeciętnym tempem wzrostu i stosunkowo wysoką stopą dywidendy warto zwrócić uwagę na Text (dawny LiveChat ) i XTB, które z uwagi na wysokie generowane zyski i niską kapitałochłonność ich biznesów są w stanie niemal całość zysków przeznaczać na wypłaty dla akcjonariuszy. – Pierwszy podmiot to dostawca komunikatorów internetowych i chat botów, a drugi broker forexowy. Obydwie spółki łączy globalny zasięg ich biznesów i unikalność usług, które są bardzo łatwo skalowalne – zauważa Świniarski. – Taka charakterystyka biznesu w połączeniu z konsekwentnym wdrażaniem strategii pod okiem kompetentnego zarządu, który dba również o dyscyplinę kosztową skutkuje powstaniem firmy, która jest kwintesencją spółki publicznej z uwagi na dodatkowy wzrost wartości dla akcjonariuszy – podsumowuje.

Z reguły priorytetem dla zarządów spółek wzrostowych jest dynamiczny rozwój, który wiąże się z większymi inwestycjami w rozwój organiczny biznesu czy przejęcia innych podmiotów. W takim przypadku rzadko jest miejsce na dzielenie się zyskiem w formie dywidendy. Na warszawskim parkiecie można jednak znaleźć firmy, które potrafią połączyć wzrost z dywidendą.

Pogodzić wzrost z dywidendą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro