Fragment rękopisu „Potopu” i list Napoleona

Na aukcji w warszawskim antykwariacie Lamus, zaplanowanej na 26 listopada, wydarzeniem będzie licytacja fragmentu rękopisu „Potopu”.

Publikacja: 19.11.2016 15:05

3,2 tys. zł kosztuje plakat patriotyczny z 1921 roku.

3,2 tys. zł kosztuje plakat patriotyczny z 1921 roku.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Henryk Sienkiewicz publikował tę powieść w odcinkach w krakowskim „Czasie” w latach 1884-1886. Rękopis wysyłany do druku we fragmentach uległ rozproszeniu. Najwięcej kart zgromadziło przed wojną lwowskie Ossolineum.

Teraz licytowane będą trzy rękopiśmienne karty zawierające list Kmicica do płk. Wołodyjowskiego. Wyceniono je na 24 tys. zł. Taką samą cenę wywoławczą mają cztery inne karty z rozmową Zagłoby z marszałkiem Lubomirskim. Wszystkie pochodzą z prywatnych kolekcji. Są uzupełnieniem niekompletnego zbioru Ossolineum przechowywanego we Wrocławiu.

W aukcyjnej ofercie znajduje się tysiąc zabytkowych rękopisów, druków, fotografii i pamiątek patriotycznych. Wyróżnia się list Napoleona dotyczący Polski (cena wyw. 25 tys. zł). Do rzadkości należy zespół listów królowych Polski, np. Ludwiki Marii Gonzagi czy Konstancji, żony Zygmunta III Wazy. Najwyżej (cena wyw. 19 tys. zł) wyceniono list napisany przez królową Annę Jagiellonkę. Dla porównania, licytacja listu Fryderyka Chopina wystartuje od 15 tys. zł. Może względnie niska cena rękopisu kompozytora ma zachęcać do licytacji.

Rekordowo wysoko (90 tys. zł) wyceniono księgę z 1556 r. o górnictwie i hutnictwie. Jest bogato ilustrowana. Pochodzi z kolekcji rodziny Potockich; na okładce odciśnięto superekslibris z herbem Pilawa. Kogo nie stać na takiego białego kruka, może już za 360 zł kupić cztery przedwojenne księgi z przygodami Koziołka Matołka ilustrowane przez Mariana Walentynowicza.

Pirackie wydanie „Konrada Wallenroda” datowane na 1828 r. wyceniono na 15 tys. zł. Egzemplarz ma oryginalną okładkę oraz ilustracje, co stanowi wielką rzadkość. Okazuje się, że zbieranie druków wydanych bez wiedzy i zgody autorów to też dobry pomysł na kolekcję.

Od 30 tys. zł rozpocznie się licytacja książki „Wisła” Stefana Żeromskiego oprawionej przez artystę introligatora Bonawenturę Lenarta. Przed wojną oprawa ta wielokrotnie była prezentowana na wystawach, m.in. w Zachęcie. Na 8 tys. zł wyceniono książkę „Na skalnem Podhalu” Kazimierza Przerwy Tetmajera w oprawie sygnowanej przez Roberta Jahodę.

Do rzadkości należy raport dyplomatyczny Edwarda Raczyńskiego „The mass extemination of Jews in German occupied Poland” o eksterminacji obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Dokument wydano w Nowym Jorku w 1943 r. (cena wyw. 800 zł).

Poszukiwane od lat druki polskiej awangardy artystycznej i literackiej (notowania niektórych przekraczają 30 tys. zł) tym razem zostały wystawione z cenami od 120 zł do 2,8 tys. zł. Są to dzieła np. Władysława Strzemińskiego, Leona Chwistka, Adama Ważyka. W 2011 r. Piotr Rypson wydał monografię tych druków „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949″; jest to podstawowe źródło wiedzy na ten temat.

Pierwodruki Adama Mickiewicza wydane za życia poety wyceniono od 1,2 tys. do 18 tys. zł. Luksusowe wydanie „Dziadów” z 1896 r. kosztuje 3 tys. zł.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru