Rarytasy dla notariusza i inwestora giełdowego

Na aukcjach można upolować nieznane grafiki znakomitych artystów i pięknie oprawione książki z dedykacjami.

Publikacja: 29.10.2017 15:54

64 tys. zł kosztuje portret namalowany przez Witkacego.

64 tys. zł kosztuje portret namalowany przez Witkacego.

Foto: Sopocki Dom Aukcyjny

Od dziś do 17 listopada warszawska Galeria Ekslibrisu (www.bpochota.waw.pl) prezentuje wystawę „Grafika w służbie Merkurego. Międzywojenne druki reklamowe ze zbioru Jana Strausa”. Wystawiono ok. 200 rzadkich druków, najczęściej ulotek reklamowych, autorstwa np. Tadeusza Gronowskiego oraz innych klasyków sztuki. Jan Straus zbiera je od ponad ćwierć wieku. Jest pionierem. Unikaty kupował po 5 – 10 zł. Przez długie lata druki te nie interesowały bibliotek, muzeów ani prywatnych kolekcjonerów.

Jan Straus jako pionier zbierał także druki awangardy artystycznej. Fragment jego kolekcji w 2015 r. pokazano w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Tadeusz Peiper, papież awangardy”.

Jan Straus kreuje nowe dziedziny kolekcjonerstwa. Na podstawie swoich zbiorów pisze książki. W 2014 r. ukazał się bestseller „Cięcie”. To monografia międzywojennych okładek książkowych i prasowych wykonanych w technice fotomontażu.

Galeria Ekslibrisu od 1992 r. wystawia kolekcje bibliofilów z Polski i Europy (zwykle 8 – 10 wystaw rocznie). Propaguje piękno książki zwłaszcza wśród dzieci. Przed laty wydawała cenione przez kolekcjonerów czasopismo „Ex bibliotheca”, które dziś jest aukcyjnym rarytasem.

Rynek odkrył nieznane obrazy

28 października Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl) zorganizuje licytację prac na papierze. Pojawi się nieznany dotychczas portret Jadwigi Beckowej (1896–1974), żony ministra spraw zagranicznych Józefa Becka (cena wyw. 48 tys. zł).

W tym roku jest to kolejne nieznane wcześniej dzieło oferowane przez firmę z Sopotu. 13 lipca sprzedano nieznany portret Zofii Bagniewskiej, namalowany przez Witkacego. Po 1989 r. na rynku sztuki odkryto setki nieznanych dzieł lub takich, które naukowcy uznawali za bezpowrotnie zaginione.

Blisko pół wieku na rynku był nieobecny inny portret namalowany przez Witkacego. To wizerunek Janiny Czerbakowej (1892–1976), żony zakopiańskiego nauczyciela, hipnotyzera i wydawcy pisemka „Bagno Zakopiańskie”. Licytacja efektownego obrazu rozpocznie się od 64 tys. zł.

W ofercie Sopockiego Domu Aukcyjnego są też malowane na papierze dzieła np. Juliusza i Wojciecha Kossaków, Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Franciszka Starowieyskiego.

Również 28 października krakowski Dom Aukcyjny Nautilus (www.nautilus-art.pl) wystawi na aukcji ponad sto grafik artystycznych, w tym dzieła o muzealnej wartości.

Łatwo przeoczyć nieefektowną pracę legendarnej artystki Wandy Telakowskiej (1905–1985). To drzeworyt barwny z 1932 r. „Wiosna w górach” (cena wyw. 2,4 tys. zł). Prace Telakowskiej to absolutna rzadkość, ponieważ prawie cały jej dorobek został zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie zaś poświęciła się bez reszty tworzeniu podstaw wzornictwa przemysłowego w Polsce.

W katalogu Nautilusa kolekcjonerską wartość mają grafiki np. Lucjana Mianowskiego oraz rysunki Franciszka Starowieyskiego przedstawiające drzewa.

Oryginalne prezenty znajdziemy także na rynku bibliofilskim. Niekiedy mają one wielką wartość symboliczną, w tym patriotyczną.

18 listopada odbędzie się aukcja bibliofilska Krakowskiego Antykwariatu Naukowego (www.antkrak.krakow.pl).

Białym krukiem jest dzieło Antoniego Feliksa Barcińskiego „O giełdzie paryzkiej z wyszczególnieniem i opisem wszystkich spekulacyi na papiery długów publicznych”. Książkę wydano w 1832 r. Liczy 195 stron. Oprawiona jest w półskórek. Cena wywoławcza wynosi 600 zł. Egzemplarz należał do Biblioteki Archiwalnej Miasta Lwowa.

Antoni Barciński (1803–1878) był profesorem buchalterii i rachunkowości, autorem podręczników z tych dziedzin, urzędnikiem w Banku Polskim. Dzisiejsi specjaliści od giełdy będą zdumieni wiedzą autora i aktualnością opisywanych przez niego problemów. Taka lektura to znakomity prezent np. dla inwestora giełdowego.

Sztuka kochania

Bibliofilów ucieszy wyjątkowa edycja „Decameronu” Boccaccia z odważnymi erotycznymi ilustracjami Maji Berezowskiej i wstępem Kornela Makuszyńskiego. Książkę pięknie wydano w 1930 r. Współcześnie oprawiono ją w pełną skórę z bogatymi złoceniami, brzegi kart są barwione (cena wyw. 2,4 tys. zł).

Całkiem inny charakter ma tom „Wiersze o Marszałku Piłsudskim 1912 – 1935″ Kazimiery Iłłakowiczówny, wydany w 1936 r. przez Główną Księgarnię Wojskową. Na egzemplarzu widnieje odręczny autograf autorki. Tom współcześnie oprawiono w czerwoną skórę z monogramem „JP” na okładce. Cena wywoławcza wynosi 600 zł. Krakowski Antykwariat Naukowy wystawi komplet „Encyklopedii powszechnej” Samuela Orgelbranda. Dzieło liczy 18 tomów. Wydano je w latach 1859–1968. Ma efektowną, bogato złoconą oprawę. Oferowane jest w komplecie, co zdarza się rzadko. Kosztuje 18 tys. zł.

Była to pierwsza nowoczesna wielotomowa encyklopedia na ziemiach polskich. Pracowało nad nią 180 wybitnych uczonych w ciągu 10 lat. Zamieszczono obszerne hasła z wszystkich dziedzin.

Zabytkowe encyklopedie w starych, bogatych oprawach chętnie kupują np. notariusze. Stanowią elegancki wystrój kancelarii, świadczą o solidności firmy i nawiązywaniu do najlepszych tradycji.

Atrakcją aukcji bibliofilskiej będzie niewątpliwie dzieło Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na kresach dawnej Rzeczypospolitej” (cena wyw. 1,8 tys. zł). Zawiera ponad 6,8 tys. archiwalnych zdjęć z polskich ziemiańskich domów, które w większości już nie istnieją.

800 zł kosztuje wydany w 1900 r. „Rok polski w życiu, tradycji, pieśni” Zygmunta Glogera (cena wyw. 800 zł). Jest to bogaty opis obyczajów. Kolekcjonerów może zainteresować też wydana w 1946 r. „Pieśń o Monte Casino” (słowa Feliksa Konarskiego, muzyka Stefana Ratusińskiego). Druk z piękną okładką wyceniono na 100 zł.

Dedykacja Balcerowicza

W ofercie aukcyjnej jest ponad 200 książek z biblioteki Jerzego Pomianowskiego (1921–2016), pisarza i tłumacza. Wiele z nich zawiera odręczne dedykacje. 60 zł kosztuje książka Leszka Balcerowicza „Wolność i rozwój. Ekonomia wolnego rynku” (1995 r.). Na egzemplarzu widnieje odręczna dedykacja autora. Książka z dedykacją Czesława Miłosza dla Pomianowskiego została wystawiona z ceną 120 zł. Jest też np. „Sztuka kochania” z wpisem Michaliny Wisłockiej.

Wyjątkowo ciekawie prezentuje się publikacja z dedykacją Jerzego Ficowskiego, poety i kolekcjonera pamiątek związanych z Brunonem Schulzem. To zbiorek czterech ekslibrisów wykonanych przez Schulza, wydanych w 1982 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Książki w Łodzi (cena wyw. 100 zł).

Na aukcji w Krakowskim Antykwariacie Naukowym licytowane będą też fotografie, grafiki, wizytówki i rękopisy. Kornel Makuszyński napisał wymienionej z nazwiska pani sentencję: „Pierwsze westchnienie miłości jest ostatnim westchnieniem rozumu”. Ten wpis kosztuje 120 zł.

Do 30 października stołeczna Galeria aTAK (www.atak.art.pl) prezentuje obrazy i rysunki Józefa Czapskiego z kolekcji Krzysztofa Musiała. Pokaz odbywa się w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego. W stołecznym antykwariacie Puenta Czesława Apiecionka kupić można ciekawy zestaw prac na papierze Józefa Czapskiego w cenach od 2,2 tys. do 5,5 tys. zł.

Od dziś do 17 listopada warszawska Galeria Ekslibrisu (www.bpochota.waw.pl) prezentuje wystawę „Grafika w służbie Merkurego. Międzywojenne druki reklamowe ze zbioru Jana Strausa”. Wystawiono ok. 200 rzadkich druków, najczęściej ulotek reklamowych, autorstwa np. Tadeusza Gronowskiego oraz innych klasyków sztuki. Jan Straus zbiera je od ponad ćwierć wieku. Jest pionierem. Unikaty kupował po 5 – 10 zł. Przez długie lata druki te nie interesowały bibliotek, muzeów ani prywatnych kolekcjonerów.

Jan Straus jako pionier zbierał także druki awangardy artystycznej. Fragment jego kolekcji w 2015 r. pokazano w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Tadeusz Peiper, papież awangardy”.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru
Sztuka
Na rynku sztuki potrzebna korekta. Nikt nie chciał pewniaków aukcyjnych