Wysyp wybitnych obrazów, które wzbudzą sensację na najbliższych aukcjach

Wraz z obrazem kupujemy całą jego historię. Dobrze udokumentowana ma niebagatelny wpływ na wycenę dzieła.

Publikacja: 16.10.2021 17:37

Wysyp wybitnych obrazów, które wzbudzą sensację na najbliższych aukcjach

Foto: Agra-Art

Na rynku sztuki panuje hossa. W pierwszym półroczu tego roku obroty na aukcjach wzrosły aż o 72 proc. w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku, jak podaje portal Artinfo.pl. Na najbliższych aukcjach nastąpi wysyp wybitnych obrazów, które wzbudzą sensację. Rekordowo wysokie ceny zachęcają właścicieli do sprzedaży.

Czytaj więcej

Zaglądamy do portfeli artystów . Najlepiej sprzedaje się disco polo na palecie?

Pachnie rekordem

Już 17 października Agra-Art zorganizuje aukcję sztuki dawnej. Przebojem będzie „Konik polny – tryptyk" Jacka Malczewskiego. Dzieło ma wysoką wycenę szacunkową 2,5–4 mln zł (cena wywoławcza 2 mln zł). Szykuje się kolejny rekord cenowy.

Dzieło Jacka Malczewskiego prawdopodobnie osiągnie rekordową cenę

Dzieło Jacka Malczewskiego prawdopodobnie osiągnie rekordową cenę

Aga-Art

Warto przeczytać zacytowane w katalogu napisy, jakie widnieją na odwrocie obrazów. Jest tam między innymi intrygujący napis: „od Jacka Malczewskiego tryptyk ten za ubrania otrzymał krawiec Józef Lipczyński, Rynek 32 Kraków".

Obraz pochodzi z kolekcji krakowskiego przedsiębiorcy Zygmunta Ziembickiego, który prowadził jedną z największych w Polsce firm w branży papierowo-technicznej. W latach 1910–1955 miał sklep papierniczy na placu Mariackim w Krakowie. Ziembicki zgromadził imponującą kolekcję obrazów.

Ziembicki kupił obraz od Józefa Lipczyńskiego, wspomnianego powyżej krawca, któremu Malczewski zapłacił „Tryptykiem" za uszycie ubrań. Taka praktyka nie jest niczym rzadkim w historii malarstwa, podobnie regulował rachunki u krawca Stanisław Wyspiański. Jerzy Kossak płacił obrazami w okolicznych sklepach, gdzie brał towar na kredyt.

Czytaj więcej

W co inwestować. Konopie i marihuana rozpalają nadzieje

Na oferowanej kompozycji z tyłu widnieją liczne nalepki wystaw. Obraz był wystawiany m.in. w Carnegie Institute w Pittsburghu w USA w 1926 roku i w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 1968. Oficjalne nalepki muzeów na odwrocie obrazów oraz napisy własnościowe poświadczają bogatą historię i autentyczność obrazów. Mają wpływ na wycenę.

Kontrowersyjny Podkowiński

Są w ofercie Agra-Art wysoko wycenione obrazy m.in. Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maurycego Gottlieba, Juliusza Kossaka, Tadeusza Makowskiego. Jest obraz związany z najsłynniejszym skandalem w dziejach polskiej sztuki. To „Szał" z 1893 roku Władysława Podkowińskiego. Obraz (63 na 53 cm) ma wycenę 500–800 tys. zł i cenę wywoławczą 450 tys. zł.

Oferowany obraz to szkic do sławnego „Szału uniesień" (310 x 275 cm), który jest atrakcją Muzeum Narodowego w Krakowie, wisi w Sukiennicach. Dużą wersję „Szału" Podkowiński pokazał warszawskiej publiczności na wystawie „jednego obrazu" w Zachęcie w 1894 roku. Obyczajowy skandal wywołał obraz przedstawiający rozszalałego ogiera, na którym siedzi naga kobieta. Dla oburzonych widzów obraz stał się symbolem dzikiego pożądania. Rozpoznawano w przedstawionej kobiecie damę z towarzystwa. Malarz miał ją darzyć nieodwzajemnionym uczuciem.

„Szał” Władysława Podkwińskiego wywołał największy skandal obyczajowy i towarzyski

„Szał” Władysława Podkwińskiego wywołał największy skandal obyczajowy i towarzyski

Agra-Art

Ówczesna prasa rozszalała się w komentarzach i domysłach. Warto przeczytać książkę „Teksty o malarzach. Antologia polskiej krytyki artystycznej 1890–1918", wydaną w 1976 roku przez Ossolineum. Wyboru tekstów dokonał prof. Wiesław Juszczak. Dzisiejsze skandale i spory są niczym wobec tamtej bitwy na słowa!

Głos zabrały najwyższe autorytety jak np. Aleksander Świętochowski. Bronił Podkowińskiego poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Głos zabrali najwięksi kolekcjonerzy. Broniła Podkowińskiego Gabriela Zapolska, która stworzyła zbiór dzieł światowych geniuszy sztuki, np. van Gogha i Paula Gauguina. Bronił Podkowińskiego największy polski kolekcjoner Feliks Jasieński, który cały swój zbiór ofiarował narodowi.

Czytaj więcej

Dzieła „najdroższej polskiej malarki” w prywatnym muzeum

W czasie kilku tygodni obraz obejrzała rekordowa liczba kilkunastu tysięcy widzów. Podkowiński łamał obyczajowe tabu. Jakby tego było mało, artysta podgrzał temperaturę skandalu. Mianowicie przyszedł na wystawę, wszedł na drabinę i bez słowa komentarza nożem pociął płótno. Staraniem przyjaciół artysty obraz został odrestaurowany i w lutym 1895 pokazany na jego pośmiertnej wystawie w Zachęcie. Obraz kupił wspomniany kolekcjoner Feliks Jasieński. Dzieło Podkowińskiego zdobiło salon Jasieńskiego, co widać na archiwalnych fotografiach. Przy tak niesamowitej historii obrazu taki sam szkic ma względnie niską cenę. Ten, kto kupi szkic, kupi wraz z nim bogatą historię pociętego na kawałki „Szału uniesień". Czy gdyby dziś jakiś artysta namalował taki obraz i wystawił go w „Zachęcie", wywołałby skandal?

Malarz zamachowiec

Jest na najbliższych aukcjach dzieło, które może wzbudzić sensację z uwagi na autora. 19 października Polswiss Art wystawi m.in. portret namalowany przez Eligiusza Niewiadomskiego (1869–1923).

Obraz jest konwencjonalny, niczym się nie wyróżnia. Sensacją jest, że malarz to zabójca pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. Z danych portalu Arinfo.pl wynika, że obrazy Niewiadomskiego to absolutna rzadkość w handlu sztuką. Oferowany obraz to portret żony artysty, ma wycenę 25–35 tys. zł.

Kolekcjonerów zainteresuje w ofercie Polswiss Art obraz „La Sarabande" namalowany w 1921 roku przez wielkiego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Na rynku krążą rzeźby artysty, obrazy to wyjątkowa rzadkość. Zapewne wielu kolekcjonerów nawet nie zdawało sobie sprawy z tego, że Dunikowski również malował. Wycena szacunkowa to 150–200 tys. zł.

Licytowany będzie obraz namalowany przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego

Licytowany będzie obraz namalowany przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego

Polswiss ART

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru