Fangor do wzięcia za 10 tys. zł i inne okazje (Güntner, Nikifor)

Nigdy niepokazywane i niepublikowane miniaturowe rysunki Wojciecha Fangora można kupić w przystępnych cenach.

Publikacja: 20.12.2021 12:11

Fangor do wzięcia  za 10 tys. zł i inne okazje (Güntner, Nikifor)

Foto: Galeria Artemis

Otwarto wystawy, które staną się impulsem do wzrostu cen obrazów Anny Güntner i Nikifora. Mniej zamożni konsumenci sztuki mogą tanio kupić oryginalne prace Fangora na sprzedażnej wystawie artysty.

Czytaj więcej

Zaglądamy do portfeli artystów . Najlepiej sprzedaje się disco polo na palecie?

Okazja dla kolekcjonerów

W Nowohuckim Centrum Kultury otwarto monograficzną wystawę malarstwa Anny Güntner. Współorganizatorem wystawy jest krakowska galeria Artemis. Prezentowane obrazy artystki pochodzą z prywatnych kolekcji. Wystawa potrwa do 16 stycznia.

Anna Güntner (1933–2013) w 1958 roku ukończyła ASP w Krakowie. W 1964 roku otrzymała stypendium artystyczne rządu francuskiego w Paryżu, a w 1979 roku stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Artystka była jedną z najpopularniejszych polskich malarek na świecie. W latach 60. miała wystawy indywidualne np. w Los Angeles, Sztokholmie, Nowym Jorku. W późniejszych latach wystawiała m.in. w Mediolanie i Brukseli. Wszędzie tam mogą nadal znajdować się jej obrazy.

Obszerny katalog zawiera reprodukcje obrazów, nawet jeżeli zachowały się tylko ich czarno-białe zdjęcia lub reprodukcje w czasopismach. Katalog wylicza dziesięć krajów, w których dzieła malarki znajdują się w zbiorach prywatnych. Te obrazy mogą wyjść na rynek. Wygra inwestor, który dzięki katalogowi w porę odkryje obrazy i kupi je w przystępnych cenach.

Obrazy Güntner często reprodukowano w miesięczniku „Polska", który w czasach PRL wydawany był w sześciu językach i sprzedawany w różnych krajach świata. Obrazy malarki w czasach PRL były towarem eksportowym. Jednak to malarstwo uległo zapomnieniu. W świecie i w Polsce są na pewno zapomniane dzieła, które czekają na zakup.

Czytaj więcej

Fotografia wychodzi z cienia. Impulsem otwarcie muzeum w Krakowie

Obrazy Güntner klimatem idealnie pasują do modnego w ostatnim roku nurtu sztuki fantastycznej. Ceny na aukcjach sztuki fantastycznej skokowo wzrosły w ostatnich miesiącach. Tym większe zainteresowanie powinny wzbudzić obrazy Güntner. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zaledwie pięć razy pojawiały się na aukcjach. Osiągały ceny do 100 tysięcy złotych, a więc radykalnie niższe od cen obrazów gwiazd sztuki fantastycznej, Rafała Olbińskiego czy Jacka Yerki.

Obrazy Anny Güntner były eksportowym towarem w czasach PRL

Obrazy Anny Güntner były eksportowym towarem w czasach PRL

Galeria Artemis

Przystępne cenowo prace Fangora

Z kolei Galeria aTAK zaprasza na wystawę ponad stu rysunków Wojciecha Fangora. Rysunki te (około 10 na 10 cm) nigdy dotąd nie były pokazywane ani publikowane. Wykonane są olejnymi pastelami, powstały przy okazji przygotowywania makiety albumu Fangora wydanego przez Galerię aTAK w 2007. Album prezentuje kolorowe prace na papierze z lat 1948–2006.

Galeria aTak

W sumie jest ok. 300 rysunków. Na wystawie oglądamy ok. 120 prac. Mają one ceny od 10 do 30 tys. zł. Wystawa potrwa do 26 lutego.

Natomiast Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zorganizowało monograficzną wystawę Nikifora. Na ekspozycji budzi zachwyt 130 dzieł z kolekcji własnej muzeum oraz z kolekcji stworzonej przez rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Wielka wystawa zwiększy zainteresowanie Nikiforem i wpłynie na ceny.

Państwowe Muzeum Etnograficzne

Wystawa przedstawia przekrojowo dorobek artysty. Obejmuje wszystkie podejmowane przez niego tematy: pejzaż, architekturę miejską i fantastyczną, postacie świętych. Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 roku.

Otwarto wystawy, które staną się impulsem do wzrostu cen obrazów Anny Güntner i Nikifora. Mniej zamożni konsumenci sztuki mogą tanio kupić oryginalne prace Fangora na sprzedażnej wystawie artysty.

Okazja dla kolekcjonerów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy