W Muzeum Narodowym w Lublinie 18 marca otwarto monograficzną wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Prezentowane dzieła pochodzą przede wszystkim z prywatnych kolekcji w Polsce oraz z kilku światowych muzeów, np. z paryskiego Centrum Pompidou.
Czytaj więcej
W 2021 roku rynek sztuki utrzymał wieloletni trend wzrostowy. Obroty na aukcjach wyniosły aż 634 mln. zł.
Dzieła z prywatnych zbiorów
Oglądamy kilkadziesiąt dzieł malarki. Najwięcej (23 obrazy, rysunki i grafiki) pochodzi z prywatnego muzeum Villa la Fleur w Konstancinie. Muzeum stworzył kolekcjoner Marek Roefler. W polskich zbiorach państwowych są tylko dwa obrazy Łempickiej. Znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Mazowieckim w Płocku.
W Lubinie wystawiono ponad 200 obiektów. W tym pamiątki osobiste malarki, przedmioty związane głównie z modą, np. kapelusze, torebki, pierścienie. Pamiątki pochodzą ze zbiorów rodziny artystki.
Z kolekcji Marka Roeflera pochodzą w sumie 63 obiekty. To m.in. oryginalne meble z pracowni artystki na Montparnasse. Meble te widać na zdjęciach w albumach i monografiach o Łempickiej. Marek Roefler wylicytował meble w 2020 roku na aukcji w Paryżu.