Licytowane będą na aukcji sztuki dawnej 16 marca w Desie Unicum.

Z raportów portalu Artinfo.pl wynika, że Malczewski jest liderem aukcji w Polsce, osiąga najwyższe ceny. W rankingu TOP 1000 odnotowano najwięcej obrazów Malczewskiego. Jest najbardziej pożądanym malarzem na krajowym rynku.

W ofercie wyróżnia się portret rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego, ma wycenę 1,5-2,5 mln zł. Ten obraz został sprzedany w grudniu 2021 roku, osiągnął cenę 1,2 mln. zł. Teraz po aukcji będziemy mogli oszacować czy właściciel zarobił na transakcji.

Czytaj więcej

Rekord na polskiej aukcji sztuki zaszokował obserwatorów

Malczewski na obrazie monumentalizuje postać Błotnickiego. Figury orłów sprawiają, że obraz zyskuje wymiar symboliczny. W ofercie jest także portret generała Truszkowskiego. To obraz pozbawiony symboliki. Przez to ma radykalnie niższa cenę. Przedstawiony na portrecie Tadeusz Błotnicki, był jednym najpopularniejszych artystów na przełomie XIX i XX wieku. Dziś jest całkowicie zapomniany, nie istnieje na aukcjach sztuki.

Rynek odkrywa tkaninę artystyczną. 21 marca w Desie Unicum odbędzie się kolejna specjalistyczna aukcja „Polska szkoła tkaniny”. Wyróżnia się efektowny gobelin (105 na 113 cm) popularnego klasyka sztuki Tadeusza Dominika. Dzieło ma wycenę 25-35 tys. zł.

Wchodzą na rynek gobeliny Tadeusza Dominika.

Wchodzą na rynek gobeliny Tadeusza Dominika.

Desa Unicum/Marcin Koniak

W Internecie znalazłem informację, że ten sam gobelin w kwietniu 2020 roku sprzedano za 17 tys. zł przy wycenie 20-25 tys. zł. Nasuwa się pytanie, po co ktoś pozbywa się dziś tkaniny o wybitnej wartości artystycznej? Trudno tu mówić o inwestycji.

Ile może zyskać sprzedawca? Rynek tkaniny dopiero startuje. Gobeliny Tadeusza Dominika nie osiągają rekordowych cen. Czy właściciel gobelinu coś zyska po odliczeniu kosztów zakupu i kosztów dzisiejszej sprzedaży? Ile straci?

Czytaj więcej

Komiks. Rynek kolekcjonerski rozgrzany. Niebotyczne wyceny na aukcjach

Nabywcy tkanin powinni obowiązkowo zgromadzić fachową bibliotekę. Podstawą są monografie prof. Ireny Huml, „Współczesna tkanina polska” i „Polska sztuka stosowana XX wieku”. Z lektury dowiemy się, jacy artyści nie zostali jeszcze odkryci przez rynek. Kto w porę dotrze do ich prac, kupi je w okazyjnych cenach. Taką niesłusznie zapomnianą artystką jest np. Hanna Dąbkowska-Skriabin (1933-2013), która malowała obrazy, tworzyła tkaniny i ceramikę.