Obrazy z legendą na najbliższych aukcjach. Jeden zaginiony przez 133 lata

Obraz może mieć wartość sam w sobie. Dodatkowo może mieć udokumentowaną historię, która zwiększa jego cenę. Nabywcy dopłacają wtedy za legendę obrazu. Takie dzieła licytowane będą na najbliższych aukcjach.

Publikacja: 10.06.2023 13:29

Na 3-5 mln. zł wyceniono obraz Józefa Chełmońskiego.

Na 3-5 mln. zł wyceniono obraz Józefa Chełmońskiego.

Foto: Desa Unicum

Desa Unicum 15 czerwca licytować będzie wyjątkowy obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Wieczór letni”. To rynkowe odkrycie. Przez ostatnie 133 lata obraz uchodził za zaginiony. Powstał w 1875 roku. Ostatni raz wystawiany był w 1890 roku.

Obraz sam w sobie ma muzealną wartość, Chełmoński jest powszechnie uznawany za wielkiego artystę. Dodatkowo przy wycenie na pewno wzięto pod uwagę bogatą legendę. Wysoka wycena szacunkowa wynosi 3-5 mln. zł.

Obraz został namalowany w pracowni, jaką Chełmoński, Antoni Piotrowski, Stanisław Witkiewicz i Adam Chmielowski mieli na poddaszu w Hotelu Europejskim w Warszawie w latach 1874-1883. Pracownia opisana została we wspomnieniach z epoki. Odwiedzali ją np. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz.

Czytaj więcej

Najbardziej atrakcyjne inwestycje alternatywne według Polaków

Już od chwili powstania obraz Chełmońskiego opisywany był w wielu ważnych publikacjach o sztuce. W katalogu aukcji wyliczono te teksty. Ich autorami są największe autorytety tamtych czasów, m.in. Aleksander Świętochowski czy Wiktor Gomulicki. Tej klasy dzieło z tak bogatą legendą to na rynku absolutna rzadkość.

Na szczególną uwagę zasługuje książka Tadeusza Matuszczaka „Chełmoński poszukiwany” (Radziejowice, 2014). Matuszczak uznawany jest za najwybitniejszego eksperta od dorobku Chełmońskiego. Opisał historie zaginionych obrazów artysty. Tekst pozwala je wytropić. Dzięki książce odnaleziono już 10 obrazów, 98 pozostało do odnalezienia.

W katalogu aukcji ujawniono niezwykłą tajemnicę. Zdjęcia rentgenowskie „Wieczoru letniego” wykazały, że pod obrazem Chełmońskiego znajduje się inne dzieło. Artysta namalował swoją kompozycję na wykończonym i podpisanym obrazie swojego kolegi Antoniego Piotrowskiego. Zagadką pozostanie, co skłoniło Chełmońskiego do takiego postępowania. Bieda? Brak materiałów malarskich?

Obraz Józefa Mehoffera „Ogród kwiatowy” pochodzi z wybitnej prywatnej kolekcji.

Obraz Józefa Mehoffera „Ogród kwiatowy” pochodzi z wybitnej prywatnej kolekcji.

Desa Unicum

Na tej samej aukcji 15 czerwca Desa Unicum licytować będzie niezwykły obraz Józefa Mehoffera pt. „Ogród kwiatowy” (wycena szacunkowa 300-400 tys. zł).

Obraz pochodzi z jednej z najwybitniejszych współczesnych prywatnych kolekcji. Prezentowana była w 2016 roku w Muzeum Podlaskim w Białymstoku i w Muzeum Narodowym w Gdańsku na wystawie „Legendarna Młoda Polska”. Nabywca obrazu Mehoffera obowiązkowo powinien zdobyć katalog kolekcji, jaki wydano do wystawy w Białymstoku.

Czytaj więcej

Te inwestycje sięgnęły dna. A celebryci zachwalali

Wielka wartość kolekcji polega m.in. na tym, że zgromadzono wybitne obrazy z wyjątkowym rodowodem. Wiele z nich pochodzi ze zbiorów największych kolekcjonerów polskich lub europejskich, np. Tadeusza Wierzejskiego, Feliksa Jasieńskiego, Elizy Pareńskiej, Angelo Sommarugi. Natomiast oferowany teraz obraz Mehoffera pochodzi z kolekcji „Legendarna Młoda Polska”.

Z kolei Sopocki Dom Aukcyjny 14 czerwca licytować będzie obraz niesłusznie zapomnianego malarza Zdzisława Jasińskiego (1863-1932). Artysta ma swoją legendę, której nie opisano w katalogu aukcji. Nie wykorzystano tym samym potencjału handlowego tej udokumentowanej historii.

Licytowany będzie obraz Zdzisława Jasińskiego.

Licytowany będzie obraz Zdzisława Jasińskiego.

Sopocki Dom Aukcyjny

Zdzisław Jasiński był popularnym warszawskim malarzem. Tworzył m.in. polichromie w budynkach publicznych i prywatnych w Warszawie, Moskwie i Petersburgu. W 1917 roku zbudował dla siebie w Konstancinie willę w stylu włoskim, którą nazwał „Świt”.

W 1920 r. willę kupił Stefan Żeromski. Zapłacił za nią prawie całe honorarium, jakie otrzymał za wydanie „Dzieł zbiorowych” w oficynie Jakuba Mortkowicza. Do 2001 roku dom pozostawał w rękach rodziny. Dziś jest to muzeum założone przez Monikę Żeromską, córkę pisarza. Dom można zwiedzać. Wnętrza zachowano w takim stanie, jak za czasów Żeromskiego. Czy intrygująca historia malarza Jasińskiego może zwiększyć zainteresowanie jego obrazem? Czy ma wpływ na jego cenę?

Czytaj więcej

Szaleństwo na rynku numizmatów, nie tylko z PRL. Zawrotne ceny na aukcjach

Nie trzeba wydawać milionów. Ciekawy obiekt z bogatym rodowodem można wylicytować już za kilkaset złotych. Krakowski Antykwariat Naukowy 27 maja sprzedał podręcznik gry w tenisa, wydany we Lwowie w 1927 roku. Cena sprzedaży to 264 zł przy cenie wywoławczej 80 zł. Przebicie ceny wywoławczej wyniosło 330 proc.

W katalogu aukcji nie wspomniano, że autorami podręcznika są legendarni przedwojenni mistrzowie tenisa Władysław Kuchar (1895-1983) i Zdzisławem Stahl (1901-1987). Obydwaj byli partnerami w tenisowym deblu.

Władysław Kuchar wsławił się tym, że uczestniczył w pierwszym w historii występie reprezentacji Polski w Pucharze Davisa w 1925 (Polska uległa Anglii 0:5). Stahl był nie tylko cenionym sportowcem, ale także naukowcem z dziedziny ekonomii i skarbowości, pracował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru