Desa Unicum 15 czerwca licytować będzie wyjątkowy obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Wieczór letni”. To rynkowe odkrycie. Przez ostatnie 133 lata obraz uchodził za zaginiony. Powstał w 1875 roku. Ostatni raz wystawiany był w 1890 roku.
Obraz sam w sobie ma muzealną wartość, Chełmoński jest powszechnie uznawany za wielkiego artystę. Dodatkowo przy wycenie na pewno wzięto pod uwagę bogatą legendę. Wysoka wycena szacunkowa wynosi 3-5 mln. zł.
Obraz został namalowany w pracowni, jaką Chełmoński, Antoni Piotrowski, Stanisław Witkiewicz i Adam Chmielowski mieli na poddaszu w Hotelu Europejskim w Warszawie w latach 1874-1883. Pracownia opisana została we wspomnieniach z epoki. Odwiedzali ją np. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz.
Czytaj więcej
Z badania „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wynika, że samochody klasyczne są dla 1/3 osób atrakcyjne w kontekście inwestycji. Jednocześnie 57 proc. jest zdania, że samochód klasyczny może być opłacalną lokatą.
Już od chwili powstania obraz Chełmońskiego opisywany był w wielu ważnych publikacjach o sztuce. W katalogu aukcji wyliczono te teksty. Ich autorami są największe autorytety tamtych czasów, m.in. Aleksander Świętochowski czy Wiktor Gomulicki. Tej klasy dzieło z tak bogatą legendą to na rynku absolutna rzadkość.