Prywatne muzeum Villa la Fleur zorganizuje wystawę Mojżesza Kislinga

Prywatne Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie zorganizuje w przyszłym roku monograficzną wystawę malarstwa Mojżesza Kislinga (1891-1953). Po wystawie w muzeum rośnie zainteresowanie danym malarzem, na rynku rosną ceny jego obrazów.

Publikacja: 27.06.2023 14:42

„Autoportret” Kislinga  zakupiony na aukcji w Nowym Jorku

„Autoportret” Kislinga zakupiony na aukcji w Nowym Jorku

Foto: Villa la Fleur

Marek Roefler stworzył wybitną kolekcję dzieł artystów z międzynarodowego środowiska Ecole de Paris. Byli to przeważnie emigranci z Europy Wschodniej, często z Polski. W 2010 roku Roefler otworzył prywatne muzeum.

Kolekcjoner Marek Roefler jest deweloperem, prezesem firmy Dantex, jednak znajduje czas, systematycznie przegląda ofertę międzynarodowych aukcji. Prawie wszystkie dzieła w kolekcji pochodzą z importu.

Kisling to jeden z najsłynniejszych malarzy z Ecole de Paris. Nazywany był „księciem Montparnasse’u”. Za życia odniósł w Paryżu wielki sukces artystyczny, finansowy i towarzyski, przyjaźnił się z Modiglianim i Picassem. Obrazy Kislinga są dziś atrakcją największych aukcji Sotheby’s i Christie’s.

Urodził się w 1891 roku w Krakowie w rodzinie krawca. Studiował w krakowskiej ASP, był uczniem Józefa Pankiewicza. W 1911 roku wyjechał do Paryża, gdzie zrobił oszałamiająca karierę. Wielokrotnie portretował go Modigliani.

Atrakcją zbiorów jest „Pejzaż z Sagunto” namalowany przez Kislinga w  1916 roku.

Atrakcją zbiorów jest „Pejzaż z Sagunto” namalowany przez Kislinga w 1916 roku.

Villa la Fleur

W muzeum w Konstancinie wiszą na ekspozycji 32 świetne obrazy Kislinga, w tym rzadkie przedwojenne. Wizytówką muzeum jest „Autoportret" artysty z ok. 1919 roku. Obraz należał kiedyś do Leopolda Zborowskiego znanego na świecie paryskiego marszanda. Na międzynarodowym rynku dobra, udokumentowana proweniencja ma istotny wpływ na cenę dzieła. Marek Roefler wylicytował ten obraz na aukcji w Sotheby's w Nowym Jorku w 2006 roku.

Na przyszłorocznej wystawie będzie ok. 150 dzieł Kislinga, w tym jak zwykle obrazy wypożyczone ze światowych zbiorów. Wydana zostanie jak zawsze dwujęzyczna monografia-album. Autorem wystaw i książek jest dyrektor muzeum Artur Winiarski. W Muzeum Villa la Fleur odbyło się już kilkanaście monograficznych wystaw malarzy z Ecole de Paris.

Czytaj więcej

Drugie życie prywatnego muzeum Villa la Fleur

Kisling malował akty najpiękniejszych kobiet epoki, w tym np. legendarnej modelki Kiki de Montparnasse. Na krajowym rynku obrazy malarza osiągają średnio ceny od ok. 300 tys. zł do 1,5 mln. zł. Masowo kupowane są litografie artysty w cenach do 3 tys. zł. Kogo nie stać a obraz kupuje grafikę.

Ranking TOP 1000 Artinfo.pl uwzględnia najdrożej sprzedane obrazy na polskim rynku. Kisling jest jednym z najczęściej notowanych malarzy, obok np. Jacka Malczewskiego i Wojciecha Fangora.

Kisling jest równie legendarnym malarzem jak Tamara Łempicka. W Konstancinie od 15 września 2022 do 15 marca 2023 odbyła się wystawa Łempickiej. Zanotowano wysoką frekwencję (ok. 85 tysięcy gości), muzeum czynne było tylko 4 dni w tygodniu. Marek Roefler ma 14 obrazów olejnych Łempickiej, grafiki oraz meble z pracowni malarki. Można je oglądać na stałej wystawie.

„Marsylianka” namalowana została w 1950 roku.

„Marsylianka” namalowana została w 1950 roku.

Villa la Fleur

Kisling, tak jak Łempicka, prowadził życie celebryty, zyskał wielki rozgłos. Na przykład w 1914 roku w Lasku Bulońskim pojedynkował się na szable z malarzem Leopoldem Gottliebem. Zdarzenie to wywołało sensację i przeszło do historii. Świadkowie wspominają, że raniony Kisling wykrzyknął, że to jest czwarty rozbiór Polski. Adiutantem artysty był sam Diego de Rivera.

Muzeum Villa la Fleur to dwie zabytkowe wille z początku XX wieku pełne dzieł sztuki. Pomiędzy budynkami zlokalizowano „park rzeźb”. Na postumentach stoją rzeźby z brązu, których autorami są głównie francuscy artyści m.in. bracia Jan i Joël Martel. Nocą rzeźby są podświetlone.

Czytaj więcej

Obrazy, perły kolekcji nowej siedziby prywatnego muzeum Villa la Fleur

Marek Roefler kupił pierwsze w Polsce dzieło Amedeo Modiglianiego. To ołówkowy portret marszanda Zborowskiego. Rysunek to szkic do olejnego obrazu. Zainteresowanie gości budzi pejzaż Chaima Soutine’a, artysty międzynarodowej sławy.

Budzą zachwyt w muzeum obrazy Louisa Marcoussisa, uznawanego za jednego z twórców kubizmu. Artysta urodził się w Warszawie, studiował na ASP w Krakowie.

W reprezentacyjnej klatce schodowej zachwyca obraz Davida Garfinkela, który urodził się w 1902 roku w Radomiu, studiował malarstwo w Krakowie i Warszawie, a w 1932 roku zamieszkał w Paryżu. Garfinkel namalował wnętrze modnej kawiarni Le Café du Dôme.

Na parterze warto zwrócić uwagę na akt wspomnianej modelki Kiki de Montparnasse. Obraz namalował Maurycy Mędrzycki, artysta urodzony w Łodzi. Kiki była w Paryżu muzą gwiazd sztuki, ale to Mędrzycki był jej pierwszym narzeczonym.

Na pierwszym piętrze ma swoją salę Mela Muter. Na honorowym miejscu spostrzegamy obraz „Macierzyństwo”. Budzą zachwyt olejne pejzaże artystki.

Czytaj więcej

Chcemy popatrzeć, a wychodzimy z rarytasem z galerii czy antykwariatu

Niespodzianką dla gości muzeum jest „aleja gwiazd”. Wkomponowano w podłogę płyty z ciemniejszego granitu, w nich wyryte są sygnatury wybitnych artystów, których dzieła są atrakcją muzeum.

Gdyby któreś z muzeów narodowych zorganizowało wystawę stu najlepszych dzieł z kolekcji Roeflera, byłaby to znakomita propaganda prywatnego kolekcjonerstwa i wielkie wydarzenie artystyczne.

Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru