Wystawa, która może mieć przełomowe znaczenie dla handlu sztuką

Rynkowym wydarzeniem jest sprzedażna wystawa dzieł Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego w warszawskim salonie Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Publikacja: 20.07.2023 12:28

Na 600 tys. zł wyceniono obraz Beksińskiego z 1974 roku.

Na 600 tys. zł wyceniono obraz Beksińskiego z 1974 roku.

Foto: Sopocki Dom Aukcyjny

Rzeźba z brązu Abakanowicz „Piotr i Paweł” kosztuje 2,8 mln. zł. Wystawiono osiem muzealnej wartości obrazów Beksińskiego w cenach od 600 tys. zł do 1,2 mln. zł. Relief artysty kosztuje 1,4mln. zł.

Tak wysokie ceny te dzieła osiągnęłyby w drodze ostrej licytacji na aukcji. W dniu otwarcia wystawy 1 lipca sprzedano już dwa obrazy.

Dzieła są wybitne, pochodzą z jednej kolekcji. Wystawa może mieć przełomowe znaczenie dla handlu sztuką. Do każdego obiektu dołączono obszerną dokumentację fizyko-chemiczną i z zakresu historii sztuki, wykonaną przez przez Pracownię Analiz i Konserwacji Dzieł Sztuki w Bydgoszczy.

Artyści to gwiazdy rynku. Magdalena Abakanowicz od zawsze jest wysoko ceniona na krajowych aukcjach. Natomiast ceny dzieł Beksińskiego radykalnie wzrosły w ostatnich trzech latach. W pierwszym półroczu 2020 rok rekord cenowy wynosił ok. 400 tys. zł. Natomiast w 2021 roku za obraz artysty zapłacono już ok. 990 ty. zł. Teraz obrazy malarza osiągają ceny średnio ok. 500-600 tys. zł.

2,8 mln. zł kosztują dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz

2,8 mln. zł kosztują dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz

Sopocki Dom Aukcyjny

O wzroście cen zadecydował przede wszystkim fakt, że Agra-Art pozyskała do sprzedaży ponad 40 obrazów Beksińskiego. Pochodziły one ze zlikwidowanego Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace w Japonii. Kiedy zlikwidowano muzeum, obrazy wyszły na rynek i wróciły do Polski.

W 2021 roku Agra-Art zorganizowała wielką wystawę dzieł Beksińskiego z Osaki. Po wystawie obrazy systematycznie wyprzedawano na kolejnych aukcjach. Wystawa i aukcje ożywiły zainteresowanie pracami artysty. Ceny wystrzeliły do góry.

Warto wiedzieć, jak dzieła Beksińskiego trafiły do muzeum w Osace. W 1990 roku sprzedał je Japończykom marszand Piotr Dmochowski, który prowadził w Paryżu prestiżową galerię i promował sztukę Beksińskiego na świecie.

Ostatnio Piotr Dmochowski zamieścił w Internecie nowe archiwum promocji sztuki Beksińskiego. Dmochowski pracował nad nowym archiwum cztery lata.

Czytaj więcej

Prywatne muzeum Villa la Fleur zorganizuje wystawę Mojżesza Kislinga

Inwestorów i kolekcjonerów szczególnie zainteresuje dział „notowania aukcyjne prac Beksińskiego”. Są analizy: „rozwój cen na aukcjach” i „światowe sprzedaże”. Dmochowski cytuje artykuły o Beksińskim napisane w dziesięciu językach obcych.

Archiwum poświęcone jest temu co zdarzyło się po 2005 roku. Równolegle dostępna jest strona funkcjonująca od 17 lat. Zawiera ona wirtualne muzeum artysty. Dzięki kolekcjonerom Annie i Piotrowi Dmochowskim powstał wszechstronny portret Beksińskiego.

Ceny będą nadal rosły, zwłaszcza obrazów wybitnych, które zwykle najszybciej drożeją.

Beksiński pozostawił ogromny dorobek jako malarz, rysownik, grafik, fotograf i rzeźbiarz. Dzieła dostępne są w Polsce i na świecie. Jest czym handlować! Marszandom opłaca się kreować nowe ceny.

Relief z  1964 Zdzisława Beksińskiego roku ma cenę 1,4 mln.

Relief z 1964 Zdzisława Beksińskiego roku ma cenę 1,4 mln.

Sopocki Dom Aukcyjny

O wzroście cen Beksińskiego zadecydowała suma różnych zdarzeń z ostatnich lat. Artystę na pewno spopularyzował film fabularny „Ostatnia rodzina”, który w 2016 roku odniósł wielki sukces artystyczny i komercyjny. Film zdobył prestiżowe nagrody. Na festiwalu w Locarno nagrodzono Andrzeja Seweryna, który grał artystę. Dzięki filmowi Beksiński stał się postacią legendarną.

Malarz nadal jest intensywnie popularyzowany. Na przykład w Krakowie na Wawelu trwa głośna wystawa rzeźb Beksińskiego. Z kolei w Gdańsku w Teatrze Szekspirowskim otwarto niedawno wielką wystawę malarstwa artysty.

Czytaj więcej

Jak sprzedać polskie dzieło sztuki za granicę? Przepisy są bardzo rygorystyczne

Na koniec wróćmy do ekspertyz oferowanych dzieł, wykonanych przez Pracownię Analiz i Konserwacji Dzieł Sztuki w Bydgoszczy. Każde dzieło ma kompleksowe opracowanie, m.in. jest to badanie fizyko-chemiczne spektrometrem. Jest też dogłębna analiza z zakresu historii sztuki.

Szczególną wagę przywiązuje się do zbadania proweniencji danego dzieła. Na przykład ustalono, że relief (191 na 48 cm) Beksińskiego pokazano na pierwszej indywidualnej wystawie artysty w maju 1964 roku w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Odnaleziono archiwalną fotografię z 1960 roku. Beksiński pozuje w swojej pracowni. W tle widać oferowany relief. Takie fakty mają znaczenie dla budowania ceny obiektu.

Ekspertyzy potwierdzają, że dane dzieło warte jest swojej wysokiej ceny. Ma to znaczenie dla nabywców. Naukowa dokumentacja konserwatorska i z historii sztuki obiektywizuje wysoką cenę.

Rzeźba z brązu Abakanowicz „Piotr i Paweł” kosztuje 2,8 mln. zł. Wystawiono osiem muzealnej wartości obrazów Beksińskiego w cenach od 600 tys. zł do 1,2 mln. zł. Relief artysty kosztuje 1,4mln. zł.

Tak wysokie ceny te dzieła osiągnęłyby w drodze ostrej licytacji na aukcji. W dniu otwarcia wystawy 1 lipca sprzedano już dwa obrazy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?