Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru

Rynek komiksu od lat jest w znakomitej kondycji. Ciekawie zapowiada się wrześniowa aukcja. Duże emocje budzi portret Tytusa, Romka i A’Tomka.

Publikacja: 06.09.2023 12:33

Na 35-50 tys. zł wyceniono portret Tytusa, Romka i A’Tomka

Na 35-50 tys. zł wyceniono portret Tytusa, Romka i A’Tomka

Foto: Desa Unicum

Przed nami trzy rynkowe wydarzenia. W Desie Unicum odbędą się interesujące aukcje malarstwa i komiksu. Wydarzeniem będzie jubileuszowa aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.

Cenne akwarele

Aukcję jaka odbędzie się 14 września w Desie Unicum zatytułowano: „Oczy szeroko zamknięte. Nadrzeczywistość w sztuce XX-XXI wieku”. W ofercie wyróżnia się rzadki rysunek Brunona Schulza z wyceną szacunkową 60-90 tys. zł. Rysunek ma wyjątkową proweniencję. Najpierw należał do kolekcji Jerzego Ficowskiego, autora monografi o Schulzu. Następnie zaś do zbioru Grażyny Kulczyk.

Bronisław Wojciech Linke namalował akwarelę o kolekcjonerskiej wartości. Wyróżnia się efektowny obraz Kazimierza Mikulskiego „Teatr lalek” z wyceną 150-200 tys. zł. Obraz ten Agra-Art sprzedała w 2003 roku z wylicytowaną ceną 102 tys. zł. Zobaczymy, ile dziś właściciel zyska na tej transakcji?

Są inne kolekcjonerskie atrakcje. To na przykład akwarela Bolesława Cybisa oraz litografia Witolda Wojtkiewicza. Grafika pochodzi ze słynnej „Teki Melpomeny” z 1904 roku.

W Desie licytowany będzie też obraz Marii Anto (1937-2007). Bogaty dorobek tej wybitnej malarki rzadko pojawia się na aukcjach. Zarobi ktoś, kto w porę dotrze do tych obrazów. To zadanie dla inwestora. Obrazy te mogą tylko podrożeć, mają w sobie duży potencjał handlowy.

Atrakcją aukcji jest obraz Kazimierza Mikulskiego

Atrakcją aukcji jest obraz Kazimierza Mikulskiego

Desa Unicum

Komiksy rozgrzewają inwestorów

Z kolei 19 września Desa Unicum wystawi sztukę komiksu. Sensację budzi wysoka wycena (35-50 tys. zł) akwareli Henryka Jerzego Chmielewskiego przedstawiającej portret Tytusa, Romka i A’Tomka. Zgromadzono 69 dzieł klasyków polskiego komiksu, min. Janusza Christy, Bogusława Polcha, Zbigniewa Lengrena.

Natomiast 16 września odbędzie się stacjonarna aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk. Licytowane będą obiekty o muzealnej wartości, wydano katalog. Dodatkowo przez trzy dni potrwa licytacja online. W sumie licytowanych będzie ok. 3 tysiące rzadkich numizmatów.

Rekordowa moneta

Pierwszego dnia licytowana będzie najdroższa moneta na naszym rynku z ceną wywoławczą 2 mln. zł. To wyjątkowo rzadkie 50 dukatów wybite w Bydgoszczy w 1621 roku. Ta piękna moneta została zaprojektowana przez cenionego w świecie gdańskiego medaliera Samuela Amona (1590-1622).

Atrakcją stacjonarnej aukcji będzie kolekcja monet próbnych z dwudziestolecia międzywojennego. Licytowane będą np. piękne kwadratowe monety z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, wybite w 1934 roku. Będą też monety próbne z czasów PRL.

Warto przejrzeć ofertę w Internecie. Dowiemy się dlaczego nawet pospolite monety mają względnie wysoką wycenę. Na przykład miedziane 5 groszy z 1934 roku wystartuje z ceną 15 tys. zł. Może taka moneta poniewiera się w naszej domowej szufladzie? Monet nie czyścimy przed sprzedażą! Moneta pozbawiona patyny, traci handlową wartość.

Od 15 tys. zł licytowana będzie piękna moneta z 1934 roku

Od 15 tys. zł licytowana będzie piękna moneta z 1934 roku

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

16 września planowana jest wystawa unikatowych polskich monet królewskich, zakupionych w Nowym Jorku na aukcji kolekcji Antoniego Taraszki. W styczniu tego roku rekordowo sprzedano 30 monet z kolekcji Taraszki za równowartość ok. 16 mln. zł. Mają być wystawione monety wylicytowane w Nowym Jorku przez Michała Niemczyka.

Monety mają większą płynność niż obrazy. Od ręki sprzedać można monety czysto lokacyjne, których wartość zależy tylko od aktualnej giełdowej ceny kruszcu. Płynnym towarem są też monety kolekcjonerskie, których cena zależy od ich wartości symbolicznej, urody, stanu zachowania, rzadkości i proweniencji.

Od lat rośnie popyt na polskie historyczne numizmaty. Tysiące klientów rejestrują się do udziału w wielkich aukcjach. Dodatkowo co tydzień online antykwariaty organizują aukcje popularnych monet. Rynek zabytkowych numizmatów ma charakter masowy. Masowość gwarantuje stabilność cen.

Jubileuszowa aukcja to okazja do podsumowań. Michał Niemczyk ma 35 lat, jego firma jest liderem na rynku numizmatów. Na krajowym rynku średnia wieku antykwariuszy wynosi ok. 60-70 lat. Jaki wpływ ma wiek antykwariuszy na kondycję poszczególnych firm i całego rynku?

Niemczyk powadzi firmę w sposób innowacyjny, otwarty na świat. Na przykład wprowadził na nasz rynek monety w tzw. slabach czyli specjalnych opakowaniach. Na opakowaniu jest podana liczba, która precyzuje stan monety w powszechnie przyjętej skali. Dla laika to ułatwienie. Nie musi mieć wiedzy wytrawnego kolekcjonera, przy zakupie sugeruje się podaną liczbą. Dzięki temu radykalnie przybyło klientów.

Monety oceniają, pakują i wydają certyfikaty między innymi dwie firmy o najwyższej w świecie renomie, wiarygodności. To Numismatics Guaranty Corporation (NGC) i Professional Coin Grading Service (PCGS).

Kiedy w maju 2016 Michał Niemczyk zorganizował pierwszą krajową aukcję monet w slabach, antykwariusze komentowali, że ta forma handlu nie przyjmie się nad Wisłą. Dziś trudno sobie wyobrazić w Polsce aukcję numizmatów bez slabów.

Przed nami trzy rynkowe wydarzenia. W Desie Unicum odbędą się interesujące aukcje malarstwa i komiksu. Wydarzeniem będzie jubileuszowa aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.

Cenne akwarele

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Na rynku sztuki potrzebna korekta. Nikt nie chciał pewniaków aukcyjnych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?