Ubezpieczenie na życie to właściwie ubezpieczenie na wypadek śmierci. Polega ono na tym, że jeśli ubezpieczony umrze, to osoby przez niego wskazane otrzymają wypłatę określonej z góry sumy. To rozwiązanie, które często jest wybierane w przypadku zaciągania zobowiązań finansowych, takich jak np. kredyty mieszkaniowe.

– Polisa na życie zapewnia otrzymanie świadczenia, które powinno pokryć miesięczne koszty i pomóc w realizacji planów rodziny w niezwykle trudnej sytuacji, jaką jest utrata bliskiej osoby i co za tym idzie, często źródła dochodu – tłumaczy Borys Kowalski, członek zarządu i główny aktuariusz Unum Życie.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę?

Z badań przeprowadzonych przez Unum Życie wynika, że polisę na życie ma aż 44 proc. Polaków, ale część z tych ubezpieczeń to z pewnością ubezpieczenia oszczędnościowe, inwestycyjne oraz o niskiej sumie ubezpieczenia. Popularnością cieszą się zwłaszcza grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie z sumami ubezpieczenia rzędu 5-10 tys. zł, które nie zabezpieczą potrzeb rodziny po śmierci ubezpieczonego, ale zapewnią środki na pochówek i nagrobek.

Polisa na życie może nie tylko zabezpieczyć rodzinę na wypadek naszej śmierci, ale też może pełnić rolę poduszki finansowej na wypadek różnych przeciwności losu.

– Ubezpieczenia na życie oferują chociażby wsparcie finansowe na okoliczność nieszczęśliwych wypadków, uszczerbków na zdrowiu, pobytów w szpitalu, operacji i zabiegów, rehabilitacji czy zachorowań, takich jak nowotwory, udary mózgu czy zawały serca – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali Życie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie

Na koszt polisy wpływa zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia.

– Składka dobrze dobranego ubezpieczenia na życie powinna wynosić ok. 4-8 proc. wynagrodzenia, a mimo to daje ona sumę ubezpieczenia o wartości nawet dziesięciokrotności rocznego wynagrodzenia lub więcej – mówi Borys Kowalski.

Dodatkowo panuje ogólna zasada, że jeśli jest się jest młodszym i zdrowszym, składka będzie niższa, dlatego warto sięgnąć po ubezpieczenie zanim spotka nas jakaś choroba.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Najważniejsze, aby polisa była dopasowana do indywidualnych potrzeb i chroniła w jak najpełniejszym zakresie. Jak radzi Arkadiusz Wiśniewski, kupując ubezpieczenie na życie warto zadać sobie kilka pytań, aby sprawdzić, czego w danym momencie potrzebujemy i czy to, co zamierzamy kupić, spełni te potrzeby. Te pytania to: cy przedmiot ubezpieczenia obejmuje to, co chcę chronić (np. życie, zdrowie swoje lub bliskich), czy zakres ubezpieczenia obejmuje zdarzenia, których się obawiam (np. zachorowanie na nowotwór, pobyt w szpitalu czy niezdolność do pracy zarobkowej), czy w danym ubezpieczeniu nie występują takie wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, które spowodują, że w moim konkretnym przypadku ubezpieczenie okaże się zupełnie nieprzydatne?

Warto sprawdzić: 6 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie na życie

Ubezpieczyciele przeprowadzają analizę naszych potrzeb, której wynik odpowiada na te pytania i pozwala dobrać odpowiednią ofertę ubezpieczeniową. Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności stosowane przez ubezpieczyciela zawsze znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

– Kluczowa jest rozmowa z profesjonalnym doradcą, który pomoże w przygotowaniu oferty adekwatnej nie tylko do osobistych potrzeb, ale też możliwości finansowych – radzi Borys Kowalski.