Można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Bloomberg

Obowiązkowe polisy sprzedawane przez wszystkie towarzystwa mają taki sam zakres, różnią się tylko składkami. Jeśli kupujemy samą polisę OC, to powinniśmy porównać składki w kilku, a najlepiej kilkunastu towarzystwach. Tylko w ten sposób możemy wybrać tanią ofertę.

Tabelę z porównaniem ofert ubezpieczeń OC można znaleźć na końcu tekstu.

Najważniejsza jest cena

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Bez względu na to, w jakiej firmie je kupujemy, zawsze ma taki sam zakres. Wynika to z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Jedyne różnice między ofertami towarzystw mogą dotyczyć sposobu likwidacji ewentualnej szkody. Niektórzy ubezpieczyciele proponują klientom tzw. bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Polega to na tym, że po odszkodowanie z OC sprawcy wypadku możemy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela (tam gdzie kupiliśmy OC dla swojego samochodu), a nie do firmy, która wystawiła polisę OC sprawcy wypadku (tak jest standardowo). W większości towarzystw takie rozwiązanie jest bezpłatne i działa według zasad opracowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). W praktyce okazuje się jednak, że kierowcy przy wyborze OC kierują się przede wszystkim ceną, a BLS traktują jako wartościowy dodatek.

Składka za OC nie jest odgórnie narzucana i każde towarzystwo może ją ustalać według własnych zasad. Efekt jest taki, że ceny polis są bardzo zróżnicowane. Ten sam kierowca może znaleźć na rynku oferty różniące się – pod względem kosztów – o kilkaset złotych.

Warto sprawdzić różne propozycje

Przed zakupem polisy OC powinniśmy porównać ceny ofert. Najprościej zrobimy to w multiagencji, która sprzedaje polisy wielu towarzystw, albo w internecie.

Do samodzielnego wyliczenia składki potrzebować będziemy kilku informacji: danych pojazdu (m.in marka, model, rok produkcji, pojemność i moc silnika, data pierwszej rejestracji) i danych kierowcy (np. data otrzymania prawa jazdy, kod pocztowy miejsca zamieszkania).

Dobrym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczeń w pakiecie, np. kompleksowego ubezpieczenia samochodu, domu czy działalności gospodarczej. Wtedy towarzystwa często oferują zniżki.

– Już przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu powinniśmy pamiętać, że jednym z kosztów jego utrzymania jest ubezpieczenie. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo na polisę, powinniśmy rozważyć zakup pojazdu o mniejszej pojemności silnika czy wybrać markę, która nie jest kojarzona z kierowcami preferującymi agresywny styl jazdy – radzi Łukasz Łodziana, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Ergo Hestii.

Pieniądze na odszkodowania

Bezpośredni wpływ na ceny polis OC ma to, jak dużo towarzystwa muszą przeznaczyć na wypłatę odszkodowań. W przypadku OC znaczącą pozycją są zadośćuczynienia wyrównujące krzywdę poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym, a w przypadku jego śmierci – krzywdę doznaną przez osoby bliskie.

– Wysokość zadośćuczynienia określa sąd. Obserwujemy stały wzrost wysokości wypłacanych kwot – tłumaczy Lidia Alagierska, ekspert-lider ds. rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance w Uniqa.

Zadośćuczynienia są nieprzewidywalne, zatem towarzystwa nie są w stanie precyzyjnie zaplanować przyszłych zobowiązań finansowych. A to oznacza brak przewidywalności cen polis.

Na początku 2017 r. weszły w życie rekomendacje KNF w sprawie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z umów ubezpieczenia OC. Według szacunków PIU roczny wzrost wypłat z tytułu wprowadzenia tej rekomendacji można szacować na 1,2 – 2,4 mld zł. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w podwyżkach cen polis OC.

Kto kupuje polisę OC? Dla jakiego auta? Wyjaśnienia do tabel

O kierowcy

Mężczyzna urodzony w 1984 r.; prawo jazdy ma od 10 lat; jest jedynym prowadzącym ubezpieczany samochód; wykupuje polisę OC od 10 lat; ani razu nie spowodował wypadku czy stłuczki; ostatnio miał ubezpieczenie w TUW – korzystał tam ze zniżki w wysokości 60 proc.; jest żonaty; pracuje jako pracownik techniczny; ma dwoje dzieci w wieku pięć i siedem lat;

O samochodach

Auta do użytku prywatnego; średni roczny przebieg – 15 tys. km; deklarowany przebieg w ciągu roku – 10 tys. km; brak instalacji gazowej; pierwsza rejestracja pojazdu: 30 maja roku produkcji; od nowości w Polsce; data zakupu przez obecnego właściciela: 30 maja roku następnego po produkcji; zabezpieczenia: immobilizer i autoalarm; brak uszkodzeń; nie będzie użytkowany za granicą;

Start ubezpieczenia: 10 listopada 2017 r.

Po kliknięciu w obrazek poniżej można zobaczyć pełną wersję porównania ofert ubezpieczenia OC w pliku w formacie PDF.

Ubezpieczenie OC, składki roczne w zł

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skokowy wzrost składek za ubezpieczenia OC

Wzrost cen polis dla kierowców przynosi efekt w wynikach zakładów. Po latach ogromnych strat ...

Stłuczka za granicą. Przy kolizji za granicą powinniśmy brać pod uwagę to, że przepisy ruchu drogowego w innych państwach mogą się różnić od polskich

Co zrobić, kiedy masz stłuczkę za granicą

Stłuczka poza krajem to kłopot dla kierowcy i pasażerów, zwłaszcza jeśli nie znają oni ...

Do auta zabierz smartfon

Do długiej podróży samochodem trzeba się dobrze przygotować. Bezpieczeństwo na drodze to temat rzeka. ...