Polisa dla auta czy dla właściciela

Fotorzepa/Michał Walczak

W lipcu 2016 r. spowodowałem kolizję samochodową. Wartość szkody była niewielka. W sierpniu zawarłem z tym samym ubezpieczycielem (Axa direct) umowę na następny rok. Zostałem ukarany utratą części zniżek

Mam jeszcze dwa inne pojazdy ubezpieczone w tym towarzystwie. Zbliża się termin ubezpieczenia tych samochodów na kolejny rok. Czy w sytuacji, gdy pozostałe pojazdy nie spowodowały szkód, ubezpieczając je w tym samym towarzystwie również poniosę konsekwencje finansowe? Jak to będzie wyglądać, jeśli chciałbym się ubezpieczyć w innych firmach? Kto (co) jest przedmiotem ubezpieczenia: właściciel czy pojazd? – pyta czytelnik.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych związane jest z konkretnym samochodem. Właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia polisy w dniu rejestracji auta (chyba że kupując używany samochód przejął ważną polisę od poprzedniego właściciela). Jeśli tego nie zrobi, narażony jest na kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli ktoś jest właścicielem kilku pojazdów, każdy z nich musi osobno ubezpieczyć.

Każde towarzystwo samo określa, komu i z jakich przyczyn przyznaje zniżki w składce ubezpieczeniowej. W przypadku polisy wykupionej w Axa traci pan zniżki tylko na to auto, którym spowodował pan stłuczkę. Dla pozostałych pojazdów zniżki będą liczone odrębnie i szkoda związana z pierwszym autem nie będzie miała wpływu na cenę polisy dla kolejnych samochodów. Inaczej może być w sytuacji, gdy będzie pan zmieniał ubezpieczyciela.

Wszystkie szkody raportowane są do Ośrodka Informacji UFG, który gromadzi dane na temat zawartych umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC oraz wypłacanych odszkodowań. Baza danych UFG umożliwia towarzystwom weryfikację informacji, w tym uprawnień do zniżek przysługujących kierowcom za bezwypadkową jazdę.

Zatem każde towarzystwo będzie miało dostęp do informacji o spowodowanej przez pana stłuczce i będzie mogło uwzględnić ją przy kalkulacji składki.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące ubezpieczeń, w tym samochodowych, prosimy przesyłać je pocztą elektroniczną na adres: r.skibinska@rp.pl lub b.zulawnik@rp.pl. Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.

Mogą Ci się również spodobać

Wzrosną składki ubezpieczeniowe

Polisy zaczną drożeć, bo z początkiem lipca został wprowadzony VAT na usługi pomocnicze dla ...

Nie dla każdego umowa i świadczenie

Rzecznik ostrzega przed niepotrzebnymi polisami W Polsce żyje ponad 7 mln osób w wieku ...

Dziura w drodze. Warto dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi, choć trzeba się przy tym trochę nagimnastykować.

Dziura w drodze – jak dochodzić odszkodowania

Po zimie drogi często są podziurawione. Na złej nawierzchni łatwo uszkodzić samochód, ale od ...