Już nie zaniżą szkody

www.sxc.hu

Niezależni rzeczoznawcy mają chronić klientów przed mniejszymi wypłatami z OC.

Rzecznik finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkody z komunikacyjnego ubezpieczenia OC – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Pozwoliłoby to uniknąć zaniżania odszkodowań przez towarzystwa asekuracyjne.

Pomysł trafił pod obrady Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów. Resort poprosił też Komisję Nadzoru Finansowego, Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) i samego rzecznika o analizy wpływu nowego rozwiązania na składki OC.

Rzecznik Aleksandra Wiktorow proponuje, by poszkodowany mógł zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy, gdy towarzystwo zaniża odszkodowanie, oferuje mniej, niż wynika z wyceny naprawy auta przez warsztat wybrany przez klienta, i jest głuche na reklamacje. Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel zaniżył wycenę, będzie musiał wypłacić tyle, ile wyliczy niezależny rzeczoznawca, i zwrócić koszty wydania opinii (200–500 zł).

Propozycja ucieszyła właścicieli warsztatów i rzeczoznawców. – Niezależny rzeczoznawca przy likwidacji szkód komunikacyjnych jest równie potrzebny, jak działalność rzeczoznawców majątkowych, biegłych finansowych czy biegłych sądowych – uważa Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Asekuratorom pomysł się nie podoba. – Nowy, niejasny proces spowoduje znaczące koszty, które przyczynią się do kolejnej podwyżki składek na ubezpieczenie OC dla kierowców – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Ubezpieczalnie mają o co walczyć. Wypłacają poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych coraz więcej. Według PIU wypłaty z OC sięgnęły w I półroczu 4,31 mld zł, wobec 3,95 mld zł rok wcześniej.

Teraz odszkodowania z OC są wypłacane albo bezgotówkowo, albo „na kosztorys”. W pierwszym wariancie klient oddaje auto do warsztatu, który sam rozlicza się z ubezpieczycielem. W drugim odszkodowanie przelewane na konto poszkodowanego wylicza rzeczoznawca ubezpieczyciela. W obu dochodzi do zaniżania wypłat.

Kierowca, który kwestionuje wycenę, może zlecić sporządzenie opinii niezależnemu rzeczoznawcy. Ale nie dość, że sam za nią płaci, to jeszcze ubezpieczyciel nie musi jej uznać. Poszkodowany może też iść do sądu, gdzie często wygrywa. Rzecz w tym, że nie wszyscy się na to decydują, na czym zyskują towarzystwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeśli posiadacz polisy na życie przestanie opłacać składkę z powodu bardzo ciężkiego stanu zdrowia, może stracić ochronę, a rodzina prawo do odszkodowania

Niepłacenie składek skutkuje końcem ochrony

Osoby starsze, które nie zapłacą w terminie składek na ubezpieczenie na życie, nie zapewnią ...

Odmowa świadczenia nie zawsze uzasadniona

Problemy z ubezpieczeniem spłaty kredytu: jakie zdarzają się najczęściej, gdzie szukać pomocy. Zaciągając kredyt ...

Aktywni zapłacą więcej

Kto chce uprawiać sport, powinien rozważyć dodatkowe ubezpieczenie W czasie wakacji planujesz uprawianie sportu? ...