Ubezpieczenie podróżne chroni przed dużymi kosztami

Ubezpieczenie podróżne w formie podstawowej obejmuje koszty leczenia i transportu medycznego oraz usługi assistance
Ubezpieczenie podróżne w formie podstawowej obejmuje koszty leczenia i transportu medycznego oraz usługi assistance
Shutterstock

Rozpoczął się okres wyjazdów. Coraz więcej osób przy planowaniu podróży pamięta o ubezpieczeniu.

Wartość składek przypisanych z ubezpieczeń turystycznych od 2012 roku podwaja się co pięć lat. To tempo może jeszcze wzrosnąć – zwiększa się liczba osób, które stać na wyjazdy i które są świadome, że ubezpieczenie w podróży może je uchronić przed dużymi kosztami w razie wypadku, zachorowania czy zgubienia bagażu.

Warto sprawdzić: Polisa na wielomiesięczną podróż życia

Stres na bok

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, osoby, które wyjeżdżają na urlop, najbardziej martwią się o swoją własność – 46 proc. ankietowanych obawia się zgubienia, zniszczenia lub kradzieży pieniędzy, bagażu lub dokumentów. O własne zdrowie na wyjeździe – choroby lub poważne urazy – martwi się 41 proc. osób.

Można jednak tego uniknąć. Ubezpieczenie turystyczne w formie podstawowej obejmuje koszty leczenia i transportu medycznego oraz usługi assistance, które obejmują transport ubezpieczonego do szpitala lub miejsca zamieszkania, pokrycie kosztów hotelu dla osoby towarzyszącej w razie dłuższej hospitalizacji, powrót dzieci do domu czy opiekę nad psem lub kotem. Każdy klient, zgodnie z własnymi potrzebami, może rozszerzyć ten zakres ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które powstaną w trakcie podróży, odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, bagaż podróżny, sprzęt sportowy czy koszty odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Ci, którzy lubią spędzać czas aktywnie, mogą rozszerzyć zakres ochrony o ryzyka związane z uprawianiem sportów zimowych, letnich z nurkowaniem i innych sportów wysokiego ryzyka.

EKUZ to tylko minimum

Ubezpieczenie turystyczne wyraźnie różni się od kart EKUZ, które wydaje NFZ. Te karty umożliwiają korzystanie z opieki medycznej za granicą na takich samych zasadach jak obywatele państwa pobytu. Oznacza to dostęp wyłącznie do publicznych placówek medycznych, a bardzo często także częściową lub pełną odpłatność za niektóre usługi – np. transport karetką czy ratownictwo medyczne, wizytę u lekarza czy zakup leków. Proste zabiegi medyczne za granicą mogą być o wiele droższe niż w Polsce, a najdroższe interwencje medyczne w przypadku poważniejszych wypadków czy urazów mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Zakres polisy turystycznej jest o wiele szerszy, dzięki czemu turysta może liczyć na refundację wszystkich kosztów związanych z leczeniem, transportem, ratownictwem czy rehabilitacją.

Święty spokój za niewielką cenę

Barierą w zakupie ubezpieczenia nigdy nie powinna być cena, która de facto stanowi niewielką część ogółu wydatków związanych z podróżą. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, czyli warunki określające, kiedy i w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej, a jakie zdarzenia wykraczają poza zakres ochrony. Im zakres jest bogatszy, tym cena również może być wyższa. Polisę można kupić już za kilka czy kilkadziesiąt złotych za dzień pobytu za granicą.

– Dzienny koszt tygodniowego pobytu we Włoszech z sumą ubezpieczenia na koszty leczenia i usługi assistance w wysokości 100 tys. zł na osobę, sumą ubezpieczenia w ubezpieczeniu NNW 20 tys. zł na osobę i sumą gwarancyjną w ubezpieczeniu OC 200 tys. zł na osobę to ok. 6 zł – wylicza Katarzyna Ruman, dyrektor departamentu rozwoju produktów UNIQA.

W TU Europa dzienny koszt takiej polisy uzależniony jest od wybranego produktu, zakresu ubezpieczenia i kraju wyjazdu. – Przykładowo dzienny koszt ubezpieczenia turystycznego ITravel do Grecji to 4 zł w wariancie Basic, 6,50 zł w wariancie Comfort i 10,80 zł w wariancie All Inclusive. Natomiast dzienny koszt dodatkowego ubezpieczenia Car Assistance to 7 zł za dzień – dodaje Mariusz Gawrychowski, rzecznik prasowy TU Europa.

Koszt indywidualnej polisy dla osoby dorosłej w Allianz zaczyna się od 15 zł dzienne. W ofercie dostępne są także propozycje dla rodzin z dziećmi lub grup zorganizowanych.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie turystyczne. Gdy braknie pieniędzy na leczenie

Polisa na lotnisku

Najwięcej polis turystycznych sprzedaje się w internecie. Zwykle podróżni dokonują kupna na kilka dni przed wyjazdem. Ciekawostką jest, że Link4 jako jedyny ubezpieczyciel w Polsce posiada polisomat na lotniku w Modlinie. To urządzenie, które pozwala szybko i sprawnie wykupić ubezpieczenie na podróż. Na dotykowym ekranie urządzenia wyświetlają się proste komunikaty, które krok po kroku prowadzą klienta do zakończenia procesu zakupu ubezpieczenia. Polisomat wyposażony jest w terminal do płatności kartą. Po opłaceniu polisa zostaje wysłana na adres e-mail ubezpieczonego. W ten sposób nawet tuż przed odlotem można wykupić ubezpieczenie wyjazdu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najdroższe OC we Wrocławiu

Cena zależy m.in. od miejsca zamieszkania kierowcy. Mieszkańcy Wrocławia, Warszawy czy Gdańska na ogół ...

Ochrona przed atakiem coraz liczniejszych cyberprzestępców

W razie zagrożenia przez hakerów na ratunek pospieszy nam ubezpieczyciel. Prawdopodobieństwo, że polska firma ...

Wandale grasują na cmentarzach

Nagrobek można ubezpieczyć od szkód spowodowanych przez siły przyrody oraz wandali. Ale uwaga: nie ...