Karta Dużej Rodziny w salonie Play, Orange, T-Mobile i Plus

Cztery lata trwało zanim wszyscy operatorzy mobilni w kraju przygotowali ofertę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Do tego grona dołączył właśnie Plus. Co proponują telekomy rodzinom wielodzietnym?

Publikacja: 30.09.2018 16:22

Karta Dużej Rodziny w salonie Play, Orange, T-Mobile i Plus

Foto: 123RF

Wprowadzony ustawą z 2014 roku dokument Karta Dużej Rodziny to ostatnio nieco zapomniany system zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Czytaj także: Oszczędności dzięki dzieciom.Zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm

Pierwszym operatorem komórkowym, który dołączył do programu KDR był Play. Specjalne oferty dla członków dużych rodzin legitymujących się specjalnym dokumentem wprowadziły z czasem także Orange i T-Mobile.

Jako ostatni z dużych graczy komórkowych do tego grona dołączył niedawno – tydzień temu – Plus (operatorem sieci jest Polkomtel, z grupy Cyfrowego Polsatu). To właśnie ta oferta sprawiła, że postanowiliśmy sprawdzić, czy i co proponują telekomy dziś rodzinom wielodzietnym.

Jak się okazuje wybór nie jest duży, a minimalna opłata jaką musi wnieść rodzina z 5 numerami telefonicznymi to 80 zł miesięcznie (niegdyś w Play 65 zł).

KDR pozwala zwykle na skorzystanie z jednej, konkretnej propozycji u operatora komórkowego. Wyjątkiem jest T-Mobile. Dwa telekomy z czterech „promują” przy tym rodziny za posiadanie potomstwa już korzystającego z urządzeń mobilnych.

Play i Karta Dużej Rodziny

""

Play i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Radek Pasterski

pieniadze.rp.pl

I tak pionier KDR, Play w ofercie Play Pokolenia, proponuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny abonament z kilkoma kartami SIM, z czego karta numer 5 (ale kolejne już nie) opatrzona jest 100-procentowym rabatem i nie kosztuje nic.

Wybierać można z trzech abonamentów: 20 (rozmiar S), 30 (M) i 35 zł (L). W najtańszym mamy 5 gigabajtów Internetu, nielimitowane rozmowy w kraju i w UE, ale za wiadomość (SMS lub MMS) zapłacimy 0,19 zł za sztukę. W abonamencie M wszystkie podstawowe usługi są nielimitowane, przy czym internet z pełną prędkością będzie działać do wykorzystania 30 gigabajtów. Oprócz tych usług mamy w tym abonamencie także podstawowy pakiet kanałów telewizyjnych oraz trzy usługi dodatkowe, które są bezpłatne przez pewien czas (potem nie chcąc płacić trzeba je dezaktywować): dostęp do serwisu muzycznego Tidal, filmy i seriale HBO i HBO Go oraz filmowy kanał Showmax. Ostatni, najdroższy abonament jest dodatkowo wyposażony w większy zestaw programów telewizyjnych, a serwisy na żądanie dostępne są za darmo dwa razy dłużej.

Obecnie Play prowadzi promocję, w której przeniesiony numer zwolniony jest z abonamentu przez pół roku. Jak tłumaczy Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play nie można połączyć dwóch korzyści.

W ostatecznym rozrachunku 5-osobowa rodzina z KDR zapłaci w Play za abonament minimum 80 zł.

Plus i Karta Dużej Rodziny

""

Plus i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Marta Bogacz

pieniadze.rp.pl

W Plusie, oferta posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest dostępna od 17 września i umożliwia zakup maksymalnie trzech aktywacji z 50-procentowym rabatem w stosunku do cen oferty standardowej: piątej, szóstej i siódmej karty głosowej. Mówiąc inaczej, podobnie jak w Play, aby skorzystać z oferty trzeba być posiadaczom minimum czterech aktywacji głosowych.

Posiadacz KDR w Plusie wybrać może spośród trzech abonamentów: 30, 40 i 50 zł (po rabacie zapłaci 15, 20 lub 25 zł). Abonamenty zawierają nielimitowane rozmowy i wiadomości, a różnią się tylko zawartością pakietu transmisji danych. Najtańszy zawiera 2 gigabajty, średni 4 gigabajty, a najwyższy tzw. „internet bez końca”.

Minimalna łączna opłata miesięczna wyniesie jednak więcej niż w Play, bo za 5 abonamentów, w tym jeden rabatowany trzeba by wyłożyć 135 zł.

Orange i Karta Dużej Rodziny

""

Orange i Karta Dużej Rodziny. Fot. Bloomberg

pieniadze.rp.pl

W Orange Polska w ramach programu KDR rodziny mają do wyboru abonamenty z telefonem lub bez. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska podaje, że w ramach dostępnych w ofercie abonamentów rodzina może skorzystać bez dodatkowych opłat z 5 kart SIM, które będą współdzieliły nielimitowane usługi i pakiety przypisane do numeru głównego oraz będą współdzieliły pakiet internetu.

W przypadku ofert z telefonem, do wyboru jest Smart Plan LTE Wspólny za 89,99 zł lub 139,99 zł. W ramach abonamentu klienci otrzymują nielimitowane połączenia, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci na każdym z 5 numerów; pakiet internetu od 15 GB do 20 GB (w zależności od wybranego planu) do współdzielenia na numerach; dodatkowe 20 GB internetu co miesiąc przez czas trwania umowy także do współdzielenia oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe wychodzące z Polski (Strefa 1) do współdzielenia (dotyczy wyższego abonamentu). Przy przenoszeniu numeru mogą skorzystać z promocji i nie płacić za abonament przez sześć miesięcy. Abonamenty bez telefonu są niższe i kosztują 79,99 lub 129,99 zł. Ich zawartość jest taka, jak w wariancie z telefonem.

T-Mobile i Karta Dużej Rodziny

""

T-Mobile i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Marta Bogacz

pieniadze.rp.pl

Inaczej niż trzy powyższe sieci ofertę dla posiadaczy KDR skonstruował T-Mobile Polska. W 2015 roku zaproponował użytkownikom z Kartą Dużej Rodziny 20-proc. rabat do każdej umowy, bez względu na to, czy jest to kontrakt na same usługi, czy usługi wraz z telefonem. Informację taką można znaleźć nadal w opisie oferty operatora na stronie rządowej empatia.gov.pl.

Jak się okazuje, nie jest aktualna. – Dzisiaj w ramach Karty Dużej Rodziny przede wszystkim koncentrujemy się na ofertach dostępu do internetu i obejmujemy specjalnymi warunkami w zasadzie cały wachlarz produktów w tej kategorii: internet domowy i mobilny, z urządzeniami (w tym tabletami i laptopami) i bez, w ofercie i akwizycyjnej i retencyjnej – mówi Piotr Żaczko z biura prasowego T-Mobile Polska. Użytkownicy z KDR – podobnie jak w pierwszej ofercie – otrzymują 20-proc. rabat od kwoty zobowiązania miesięcznego, na całość trwania umowy.

Według dostępnych informacji, do tej pory wydano około 1,9 mln takich kart 432 tys. rodzin.

Wprowadzony ustawą z 2014 roku dokument Karta Dużej Rodziny to ostatnio nieco zapomniany system zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Czytaj także: Oszczędności dzięki dzieciom.Zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Polacy zadłużają się na potęgę. Za co trafiamy do rejestru długów?
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą