Karta Dużej Rodziny w salonie Play, Orange, T-Mobile i Plus

Cztery lata trwało zanim wszyscy operatorzy mobilni w kraju przygotowali ofertę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Do tego grona dołączył właśnie Plus. Co proponują telekomy rodzinom wielodzietnym?

Publikacja: 30.09.2018 16:22

Karta Dużej Rodziny w salonie Play, Orange, T-Mobile i Plus

Foto: 123RF

Wprowadzony ustawą z 2014 roku dokument Karta Dużej Rodziny to ostatnio nieco zapomniany system zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Czytaj także: Oszczędności dzięki dzieciom.Zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm

Pierwszym operatorem komórkowym, który dołączył do programu KDR był Play. Specjalne oferty dla członków dużych rodzin legitymujących się specjalnym dokumentem wprowadziły z czasem także Orange i T-Mobile.

Jako ostatni z dużych graczy komórkowych do tego grona dołączył niedawno – tydzień temu – Plus (operatorem sieci jest Polkomtel, z grupy Cyfrowego Polsatu). To właśnie ta oferta sprawiła, że postanowiliśmy sprawdzić, czy i co proponują telekomy dziś rodzinom wielodzietnym.

Jak się okazuje wybór nie jest duży, a minimalna opłata jaką musi wnieść rodzina z 5 numerami telefonicznymi to 80 zł miesięcznie (niegdyś w Play 65 zł).

KDR pozwala zwykle na skorzystanie z jednej, konkretnej propozycji u operatora komórkowego. Wyjątkiem jest T-Mobile. Dwa telekomy z czterech „promują” przy tym rodziny za posiadanie potomstwa już korzystającego z urządzeń mobilnych.

Play i Karta Dużej Rodziny

""

Play i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Radek Pasterski

pieniadze.rp.pl

I tak pionier KDR, Play w ofercie Play Pokolenia, proponuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny abonament z kilkoma kartami SIM, z czego karta numer 5 (ale kolejne już nie) opatrzona jest 100-procentowym rabatem i nie kosztuje nic.

Wybierać można z trzech abonamentów: 20 (rozmiar S), 30 (M) i 35 zł (L). W najtańszym mamy 5 gigabajtów Internetu, nielimitowane rozmowy w kraju i w UE, ale za wiadomość (SMS lub MMS) zapłacimy 0,19 zł za sztukę. W abonamencie M wszystkie podstawowe usługi są nielimitowane, przy czym internet z pełną prędkością będzie działać do wykorzystania 30 gigabajtów. Oprócz tych usług mamy w tym abonamencie także podstawowy pakiet kanałów telewizyjnych oraz trzy usługi dodatkowe, które są bezpłatne przez pewien czas (potem nie chcąc płacić trzeba je dezaktywować): dostęp do serwisu muzycznego Tidal, filmy i seriale HBO i HBO Go oraz filmowy kanał Showmax. Ostatni, najdroższy abonament jest dodatkowo wyposażony w większy zestaw programów telewizyjnych, a serwisy na żądanie dostępne są za darmo dwa razy dłużej.

Obecnie Play prowadzi promocję, w której przeniesiony numer zwolniony jest z abonamentu przez pół roku. Jak tłumaczy Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play nie można połączyć dwóch korzyści.

W ostatecznym rozrachunku 5-osobowa rodzina z KDR zapłaci w Play za abonament minimum 80 zł.

Plus i Karta Dużej Rodziny

""

Plus i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Marta Bogacz

pieniadze.rp.pl

W Plusie, oferta posiadaczy Karty Dużej Rodziny jest dostępna od 17 września i umożliwia zakup maksymalnie trzech aktywacji z 50-procentowym rabatem w stosunku do cen oferty standardowej: piątej, szóstej i siódmej karty głosowej. Mówiąc inaczej, podobnie jak w Play, aby skorzystać z oferty trzeba być posiadaczom minimum czterech aktywacji głosowych.

Posiadacz KDR w Plusie wybrać może spośród trzech abonamentów: 30, 40 i 50 zł (po rabacie zapłaci 15, 20 lub 25 zł). Abonamenty zawierają nielimitowane rozmowy i wiadomości, a różnią się tylko zawartością pakietu transmisji danych. Najtańszy zawiera 2 gigabajty, średni 4 gigabajty, a najwyższy tzw. „internet bez końca”.

Minimalna łączna opłata miesięczna wyniesie jednak więcej niż w Play, bo za 5 abonamentów, w tym jeden rabatowany trzeba by wyłożyć 135 zł.

Orange i Karta Dużej Rodziny

""

Orange i Karta Dużej Rodziny. Fot. Bloomberg

pieniadze.rp.pl

W Orange Polska w ramach programu KDR rodziny mają do wyboru abonamenty z telefonem lub bez. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska podaje, że w ramach dostępnych w ofercie abonamentów rodzina może skorzystać bez dodatkowych opłat z 5 kart SIM, które będą współdzieliły nielimitowane usługi i pakiety przypisane do numeru głównego oraz będą współdzieliły pakiet internetu.

W przypadku ofert z telefonem, do wyboru jest Smart Plan LTE Wspólny za 89,99 zł lub 139,99 zł. W ramach abonamentu klienci otrzymują nielimitowane połączenia, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci na każdym z 5 numerów; pakiet internetu od 15 GB do 20 GB (w zależności od wybranego planu) do współdzielenia na numerach; dodatkowe 20 GB internetu co miesiąc przez czas trwania umowy także do współdzielenia oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe wychodzące z Polski (Strefa 1) do współdzielenia (dotyczy wyższego abonamentu). Przy przenoszeniu numeru mogą skorzystać z promocji i nie płacić za abonament przez sześć miesięcy. Abonamenty bez telefonu są niższe i kosztują 79,99 lub 129,99 zł. Ich zawartość jest taka, jak w wariancie z telefonem.

T-Mobile i Karta Dużej Rodziny

""

T-Mobile i Karta Dużej Rodziny. Fot. Fotorzepa/Marta Bogacz

pieniadze.rp.pl

Inaczej niż trzy powyższe sieci ofertę dla posiadaczy KDR skonstruował T-Mobile Polska. W 2015 roku zaproponował użytkownikom z Kartą Dużej Rodziny 20-proc. rabat do każdej umowy, bez względu na to, czy jest to kontrakt na same usługi, czy usługi wraz z telefonem. Informację taką można znaleźć nadal w opisie oferty operatora na stronie rządowej empatia.gov.pl.

Jak się okazuje, nie jest aktualna. – Dzisiaj w ramach Karty Dużej Rodziny przede wszystkim koncentrujemy się na ofertach dostępu do internetu i obejmujemy specjalnymi warunkami w zasadzie cały wachlarz produktów w tej kategorii: internet domowy i mobilny, z urządzeniami (w tym tabletami i laptopami) i bez, w ofercie i akwizycyjnej i retencyjnej – mówi Piotr Żaczko z biura prasowego T-Mobile Polska. Użytkownicy z KDR – podobnie jak w pierwszej ofercie – otrzymują 20-proc. rabat od kwoty zobowiązania miesięcznego, na całość trwania umowy.

Według dostępnych informacji, do tej pory wydano około 1,9 mln takich kart 432 tys. rodzin.

Wprowadzony ustawą z 2014 roku dokument Karta Dużej Rodziny to ostatnio nieco zapomniany system zniżek dla rodzin wielodzietnych (mających więcej niż dwoje dzieci). Uprawnia do korzystania z preferencyjnych stawek oferowanych zarówno przez instytucje i firmy państwowe, ale mogą do niego dołączać także podmioty prywatne.

Czytaj także: Oszczędności dzięki dzieciom.Zniżek udziela ponad 3,8 tys. firm

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet Rodzinny
Rząd PiS chce zwiększyć limity dopłat do „kredytu 2 proc.”
Budżet Rodzinny
Płace wciąż gonią inflację. GUS ustalił, kto dostał największe podwyżki
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń
Budżet Rodzinny
Kurczą się mieszkania, na które nas stać. Tak ich metraż zjada "Kredyt 2 proc."
Budżet Rodzinny
Sezon świąteczny w sklepach się rozkręca. Ale najlepszy prezent to... pieniądze
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości