Dowód osobisty, prawo jazdy, karty płatnicze. Co grozi za używanie nieważnych dokumentów i jak zawnioskować o nowe?
Nieważny dowód osobisty: dowód tożsamości ważny jest 10 lat
W 2019 roku ważność tracą wszystkie dokumenty wydane w 2009 r. O wymianie dowodu osobistego na nowy muszą więc pamiętać wszyscy urodzeni w 1991 roku. Ten obowiązek dotyczy również osób, które dokument zgubiły, bądź uległ on zniszczeniu, zmieniły dane osobowe (np. nazwisko) albo swój wygląd (np. są po operacji plastycznej). W innym przypadku czeka ich kara do 5 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności. Jasno mówi o tym artykuł 79. Ustawy o dowodach osobistych. Odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy spotka każdego, kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty albo nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego.
Czytaj także: Fatalne skutki kradzieży danych osobowych
Posiadanie ważnego dowodu osobistego, to obowiązek każdego obywatela Polski zamieszkującego nasz kraj, który ukończył 18. rok życia. Jego nieważność powoduje, że nie spełnia on swojej podstawowej funkcji jaką jest identyfikacja tożsamości danej osoby. Do tego zapomnieć można chociażby o uzyskaniu kredytu w banku, odebraniu listów na poczcie czy np. zakupie smartfona w abonamencie telefonicznym.
Wniosek o dowód można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania, albo przez internet, logując się na swój Profil Zaufany. Nowy dowód tożsamości, wydawany jest bezpłatnie i można go odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku. O tyle też dni wcześniej, przed upływem terminu ważności dokumentu, warto więc złożyć odpowiednie pismo do urzędu.