Co grozi za używanie nieważnych dokumentów

Sprawdź czy twoje dokumenty nie tracą ważności w tym roku.

Publikacja: 09.01.2019 17:53

Co grozi za używanie nieważnych dokumentów

Foto: Adobe Stock

Dowód osobisty, prawo jazdy, karty płatnicze. Co grozi za używanie nieważnych dokumentów i jak zawnioskować o nowe?

Nieważny dowód osobisty: dowód tożsamości ważny jest 10 lat

W 2019 roku ważność tracą wszystkie dokumenty wydane w 2009 r. O wymianie dowodu osobistego na nowy muszą więc pamiętać wszyscy urodzeni w 1991 roku. Ten obowiązek dotyczy również osób, które dokument zgubiły, bądź uległ on zniszczeniu, zmieniły dane osobowe (np. nazwisko) albo swój wygląd (np. są po operacji plastycznej). W innym przypadku czeka ich kara do 5 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności. Jasno mówi o tym artykuł 79. Ustawy o dowodach osobistych. Odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy spotka każdego, kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty albo nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego.

Czytaj także: Fatalne skutki kradzieży danych osobowych

Posiadanie ważnego dowodu osobistego, to obowiązek każdego obywatela Polski zamieszkującego nasz kraj, który ukończył 18. rok życia. Jego nieważność powoduje, że nie spełnia on swojej podstawowej funkcji jaką jest identyfikacja tożsamości danej osoby. Do tego zapomnieć można chociażby o uzyskaniu kredytu w banku, odebraniu listów na poczcie czy np. zakupie smartfona w abonamencie telefonicznym.

Wniosek o dowód można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania, albo przez internet, logując się na swój Profil Zaufany. Nowy dowód tożsamości, wydawany jest bezpłatnie i można go odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku. O tyle też dni wcześniej, przed upływem terminu ważności dokumentu, warto więc złożyć odpowiednie pismo do urzędu.

Stare prawo jazdy: brak ważnego prawa jazdy pozbawia uprawnień do kierowania autem

Jeszcze do niedawna prawo jazdy wydawane były bezterminowo. Dziś, w zależności od kategorii, wydaje się je na okres od 5 do 15 lat. Będąc zatrzymanym do kontroli drogowej, osoba która legitymuje się nieważnym dokumentem prawa jazdy traktowana jest jako osoba kierująca bez uprawnień. Objęta jest tym samym artykułem 94. kodeksu wykroczeń. Grozi jej mandat w wysokości 500 zł. To jednak nie wszystko, bo pojazd, którym kierowała osoba bez ważnego prawa jazdy może zostać odholowany na parking strzeżony. Zadzieje się tak, jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu i przekazanie go innej osobie z uprawnieniami znajdującej się w aucie w momencie kontroli.

Przedłużając ważność prawa jazdy nie jest wymagane ponowne zdawanie egzaminów. Do odnowienia dokumentu potrzebne będzie wypełnienie wniosku, zrobienie badania lekarskiego, fotografii, kserokopii prawa jazdy, przedstawienie dowodu uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy oraz oświadczenia o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.

Opłata za wydanie nowego dokumentu przez starostę, to koszt rzędu 100 zł. Do tego dochodzi stała opłata za badanie lekarskie ustalona przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców na kwotę 200 zł.

Mając komplet dokumentów, należy udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zabierając ze sobą dotychczasowe prawo jazdy oraz dokument tożsamości. Informacje o przygotowanym do odbioru dokumencie uzyskać można w urzędzie lub na stronie internetowej www.kierowca.pwpw.pl. W przypadku spraw nie wymagających wyjaśnień, procesowanie wniosku i przygotowanie nowego dokumentu zajmuje urzędnikom do dziewięciu dni roboczych.

Stara karta płatnicza powinna być zniszczona

Wydawane przez banki karty debetowe i kredytowe również mają swój okres ważności. Wraz z jego upływem plastiki przestają działać. Posiadacz karty nie ma więc możliwości dokonywania nią żadnych płatności za nabywane produkty i usługi czy pobierania środków z bankomatu.

Przed wygaśnięciem ważności karty, bank wysyła nowy plastik do klienta – obowiązujący na dany moment w ofercie. Odbywa się to automatycznie. Nie trzeba więc składać żadnych wniosków. Otrzymując nową kartę należy jednak bezwzględnie zniszczyć starą. W przypadku gdy okaże się, że z jakiegoś powodu w dalszym ciągu jest ona aktywna i podczepia pod nasz rachunek osobisty, w momencie utraty karty grozić nam może kradzież środków przez nieuczciwego znalazcę. Dlatego też, nawet zwykłe przecięcie starej karty nożyczkami daje nam pewność, że nie zostanie ona wykorzystana w niewłaściwym celu.

Dowód osobisty, prawo jazdy, karty płatnicze. Co grozi za używanie nieważnych dokumentów i jak zawnioskować o nowe?

Nieważny dowód osobisty: dowód tożsamości ważny jest 10 lat

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe 2024: radzimy, jak korzystać i unikać pułapek
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał