Od 1 stycznia ruszył rządowy program Mieszkanie na Start, czyli system dopłat do czynszu w wynajmowanym mieszkaniu. Skorzystać z niego mogą osoby, których nie stać na zakup mieszkania, a jednocześnie wysokości ich zarobków wyklucza możliwość ubiegania się o lokale socjalne czy komunalne.
Program jest systemem dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań, a także lokali, które zostały poddane działaniom rewitalizacyjnym, w ramach współpracy inwestorów z gminami. Mieszkanie musi znajdować się na terenie kraju, nie można go podnająć innej osobie i nie może to być lokal użytkowy. Powinno się w nim zamieszkać w ciągu 12 miesięcy od zakończenia inwestycji. Osoba wynajmująca musi zawrzeć umowę najmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminą.
Z dopłat może skorzystać każda osoba fizyczna mieszkająca na terytorium Polski. Cudzoziemiec musi posiadać prawo pobytu w Polsce lub przebywać na terytorium Polski na podstawie zezwalania na pobyt czasowy czy z kartą pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Osoba wynajmująca nie może być właścicielem ani współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, nie może także posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny.
Czytaj także: Koszty kredytu hipotecznego dla czteroosobowej rodziny
Mieszkanie na Start: Czynnik dochodowy
Jednak głównym kryterium otrzymania dopłaty do czynszu są dochody przyszłego najemcy. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych dochód miesięczny wnioskującego nie może przekraczać 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS (w III kwartale 2018 r. wyniosło 4580,2 zł).